SME

NR SR musí počas poslednej schôdze definitívne prerokovať takmer 50 eurozákonov

Bratislava 16.júna (TASR) - Posledná, 61. schôdza Národnej rady SR v tomto volebnom období sa začne v utorok 18. júna. Do jej programu, ktorý opäť obsahuje ...

Bratislava 16.júna (TASR) - Posledná, 61. schôdza Národnej rady SR v tomto volebnom období sa začne v utorok 18. júna. Do jej programu, ktorý opäť obsahuje viac než 160 bodov, čo je takmer pravidlom ostatných rokovaní poslancov, je do záverečnej fázy schvaľovania zaradených takmer 50 eurozákonov.

Na rozdiel od svojich českých kolegov, ktorí skončili svoje funkčné obdobie tesne v predvečer parlamentných volieb, slovenskí poslanci budú mať od plánovaného ukončenia zasadania - 12. júla viac než dva mesiace možnosť zapojiť sa do predvolebnej kampane svojich politických subjektov.

SkryťVypnúť reklamu

Na skladbe programu posledného rokovania NR SR sa podpísal vrcholiaci integračný proces SR do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Ich schválenie poslancami podmieňuje úspešnosť rokovaní o vstupe SR do EÚ a NATO, preto sa podľa vyjadrení lídrov politických strán vládnej koalície bude k nim pristupovať s najväčšou pozornosťou, pričom za prioritné považujú ešte ďalšie tri desiatky návrhov.

Definitívne prerokovanie všetkých naplánovaných bodov programu nie je isté, pretože sa tak nestalo ani na posledných zasadaniach pléna. Preto sa napríklad mnohé právne normy pripravené samotnými poslancami nedostali ani do prvého čítania, čím vznikla zákonná prekážka na ich schválenie v tomto volebnom období. Ide napríklad o snahy zmeniť nielen volebný zákon v časti možnosti prezentácie programov súperiacich politických strán o mandáty poslancov v súkromných elektronických médiách, ale aj zasiahnuť do mediálneho prostredia napríklad zrušením koncesionárskych poplatkov pre STV a SRo, a nahradiť ich platbami za verejnú informačnú službu. Želateľného výsledku z hľadiska predkladateľov zákonov sa nedosiahne ani v prípade návrhov zákonov zasahujúcich do daňového systému a procesu podnikania.

SkryťVypnúť reklamu

Do návrhu programu schôdze bude s najväčšou pravdepodobnosťou zaradený aj vládny návrh ústavného zákona, ktorý by mal precizovať právnu normu o konflikte záujmov. Podobnú iniciatívu parlament na predposlednej schôdzi zamietol, čím vytvoril zákonnú prekážku sa tejto téme venovať opäť v rozmedzí niekoľkých týždňov. Definitívny verdikt však musia vyniesť poslanci hlasovaním o vyjadrení svojho postoja, či sa návrhom vicepremiéra Ivana Mikloša bude zákonodarný zbor opäť zaoberať.

Schvaľovací legislatívny maratón otvorí opätovné prerokovanie zákona o používaní DNA na identifikáciu osôb, ktorý prezident vrátil parlamentu. Vládny kabinet požiadal o skrátené legislatívne konanie v dvoch prípadoch návrhov zákonov. Ide o návrh zákona o Horskej službe a návrh právnej normy o uplatňovaní zásady rovnakého zaobchádzania. Vystúpenie prezidenta Rudolfa Schustera na pôde zákonodarného zboru bude jedným z vrcholov nadchádzajúcej schôdze, Správu o stave Slovenskej republiky prednesie v piatok 28. júna. Na neverejnej časti zasadania, už 19. júna, poslanci budú rokovať o vyslaní ženijnej jednotky Armády SR do operácie mimo územia štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Do druhého čítania je pripravených ďalších 53 návrhov zákonov v druhom čítaní, mnohé pripravili poslanci. Poslancov čaká tiež schvaľovanie medzinárodných zmlúv, dohôd, správy, informácií a ďalších dokumentov vyžiadaných od vládneho kabinetu. Ide napríklad aj o návrh štátneho záverečného účtu za lanský rok, správu o menovom vývoji za rovnaké obdobie, výročnú správu o činnosti FNM a správu o realizácii úloh Národného programu boja proti drogám.

Neprerokovanými zostali zatiaľ aj strategické dokumenty, akými sú návrh Ozbrojené sily SR - model roku 2010, Milénium - Národný program výchovy a vzdelávania v SR na najbližších 15 až 20 rokov a správa o hospodárení NBS. K nim možno zaradiť takisto správu o činnosti prokuratúry, o bezpečnostnej situácii, plnenie úloh programu boja so zločinnosťou a správu o stave vysielanie a činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu. Medzi resty poslancov treba prirátať aj tri správy mandátového výboru o žiadostiach zbaviť členov parlamentu imunity a vydať ich tak na trestné stíhanie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 987
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 836
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 181
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 079
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 222
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu