Bratislava 16. júna (TASR) - Spolupráca európskych krajín v systéme vzdelávania a príprava kandidátskych krajín v oblasti vzdelávacej politiky sú hlavné ciele 6. konferencie európskych ministrov školstva Vzdelávanie v novom tisícročí, ktorá sa dnes začala v Bratislave.
Kľúčovými témami prvého workshopu, ktorému predsedá minister školstva a vedy Švédskeho kráľovstva Thomas Ostros, sú zvyšovanie kvality vo vzdelávaní a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov v súvislosti s jej podporou a udržaním. Ďalšími okruhmi tém rokovaní účastníkov konferencie sú spolupráca v oblasti vzdelávacej politiky, ktorá sa v európskych krajinách vyvíja v rámci programov Sokrates, Leonardo da Vinci a Mládež, ako aj zjednotenie štandardov kvality vzdelávania.
Na druhom workshope, ktorému predsedá minister školstva a kultúry Helénskej republiky Petros Efthymiou, dominujú zvyšovanie atraktívnosti vzdelávacích systémov, prístup všetkých záujmových skupín k vzdelávaniu a možnosti mobility študentov, pedagógov a vedeckých pracovníkov. Delegáti budú diskutovať i o probléme zaručenia nadobudnutia základných schopností a zabezpečení vzdelávacích príležitostí pre všetkých.
Trojdňovú konferenciu, ktorá sa skončí v utorok 18. júna, pripravilo Ministerstvo školstva SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, kultúry a športu Španielskeho kráľovstva a Európskou komisiou. Na pracovných rokovaniach sa okrem komisárky Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru Viviane Redingovej, 25 ministrov členských krajín Európskej únie, kandidátskych krajín a krajín EFTA, zúčastňujú aj zástupcovia Rady Európy, Európskeho parlamentu, Rady Európskej únie, OECD a UNESCO. Na konferencii je prítomných 42 delegácií a takmer 170 delegátov.
Predchádzajúce konferencie európskych ministrov školstva vo Varšave, Prahe, Budapešti, Bukurešti a Rige, sa venovali predovšetkým otázkam mobilít a možnostiam celoživotného, vysokoškolského, odborného a profesijného vzdelávania.