SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 21:23

SNS odhodila Belousovovú

Vedenie strany bývalu predsedníčku jednohlasne vylúčilo.

Ešte pred rokom spolu robili kampaň a na bilbordoch sa spoločne usmievali na voličov.Ešte pred rokom spolu robili kampaň a na bilbordoch sa spoločne usmievali na voličov. (Zdroj: TASR)

Partnerstvo Anny Belousovovej a Jána Slotu sa opäť skončilo. Rovnako ako pred rokmi. Stranu si tentoraz udržal Slota.

BRATISLAVA. Nenaplnené životné očakávania Annu Belousovovú dostali do pozície symbolu hašterivosti a skrytej agresie. Tak končí Anna Belousovová v SNS po dvadsiatich rokoch. Strana od nej chce, aby vrátila poslanecký mandát.

Predseda Ján Slota poslal s týmto stanoviskom svojich podpredsedov. Prečítal ho jeho nový obľúbenec Anton Danko. Rafael Rafaj stál po jeho pravici.

V lete 2001 to bolo Belousovovej vedenie, ktoré pozastavilo členstvo v strane ôsmim poslancom vrátane Slotu. Vznikla tak Pravá národná strana a spoločne s SNS zostali mimo parlamentu.

Dramatický Pučík

Prvý spor
 • október 1999 - predsedníčkou sa stáva vtedy ešte ako Malíková po dramatických sporoch na snemoch
 • október 2001 - Slota založil Pravú SNS. Strany sa súdili o značku SNS.
 • september 2002 - vo voľbách PSNS získala 3,7 percenta, SNS len 3,3 percenta
 • máj 2003 - Strany sa zlúčili. Predsedom sa stal Slota, Belousovová prvou podpredsedníčkou.

„Jej verbálne vyjadrovanie je totožné s jej komunikáciou pri rozbíjaní SNS pred desiatimi rokmi,“ vysvetľovali teraz šéfovia SNS okolo Slotu. Vraj to len dokazuje, že sa pod jej maskou distingvovaného človeka skrýva len po moci a funkcii bažiaca osoba.

Bývalá šéfka strany sa k vylúčeniu zatiaľ nevyjadrila, hoci takéto rozhodnutie predvídala. S úsmevom, no v tmavých okuliaroch novinárom v parlamente povedala, že všetko vraj príde na tlačovke ešte tento týždeň. „Počkáme, stretneme sa, vyjadríme sa.“

V SNS sa bývalej predsedníčky vo vyhlásení plnom inotajov, ktoré zrejme mieria na Slotu, zastal len Rudolf Pučík. „Anna Belousovová zrejme zapríčinila nielen volebné neúspechy SNS, ale aj hospodársku krízu a povodne...“

Vyhlásenie pokračuje dramaticky. „Občas mám pocit, že na našej politickej scéne už absentuje dráma. Hrá v tej dráme o všetko a to všetko je výlučne on sám. V závere drámy s ním nebude súperiť len pravda, ale aj vždy meškajúca spravodlivosť. Osvedčený ,kostým' mu už nepomôže a očakávaného aplauzu publika sa nedočká. Rozsudok nad ním vynesie jeho vlastný komparz...“ Pučík nedávno prišiel o miesto krajského šéfa strany.

Majú analýzu

Strana sa už pripravuje aj na odchod Pučíka. SNS má podľa Rafaja právnu analýzu, podľa ktorej by strana nemala prísť o klub v parlamente. Ak z neho odídu dvaja poslanci, ich počet klesne pod minimálnych osem.
O Pučíkovi však podľa Rafaja nerokovali. Poslanecký klub SNS v parlamente má podľa neho stále deväť členov.

Nevedel ešte ani povedať, či budú od Belousovovej žiadať, aby sa vzdala predsedníctva v klube pre ľudské práva.

Slota sa nič nenaučil a nič nezabudol, píše Marián Leško

Kysuce sú so Slotom

Žilinský krajský šéf SNS sa straty podpory na Kysuciach, kde je Belousovová doma, nebojí. Návrh na vylúčenie podal práve on. „Práveže to bude mať opačný efekt, ako sme si mysleli,“ povedal krajský šéf SNS v Žiline Milan Frič. Prijali nových 31 členov. Väčšina z Čadce vraj prišla preto, že Belousovová končí.

Podnet na vylúčenie vraj vyšiel od voličov a radových členov, Belousovová u nich stratila popularitu. Prípadný zlý dosah na preferencie sa vraj dá do poriadku.

Belousovová pred poslednými komunálnymi voľbami podporila v Čadci kandidáta HZDS proti členovi vlastnej strany. Slota ju potom tesne pred voľbami stiahol aj z kandidátky a nestala sa tak mestskou poslankyňou. Stále je však v zastupiteľstve samosprávneho kraja.

Čaká SNS osud dnes už mimoparlamentného HZDS?

Tomáš Galbavý, (SDKÚ)

Bude zaujímavé sledovať, či to bude znamenať jej odchod z politiky. Je tam viac faktorov. Záleží na ďalších krokoch lídrov strany, ako ich bude vnímať verejnosť a tiež, či pani Belousovová založí vlastnú stranu.

Dušan Čaplovič, (Smer)

Tá cesta je zrejme jasne nalinkovaná. Akékoľvek vylučovanie zo strany, a potom často aj siahanie na slobodný mandát poslanca, považujem za nezodpovedné. Bude to oslabovať túto stranu a zrejme sa vydá cestou postupného zániku podobne ako HZDS.

Jana Žitňanská, (KDH)

Pozícia pani Belousovovej bola v SNS relatívne silná, má tam skupinu svojich prívržencov, je to ambiciózna žena a nenechá sa len tak odstaviť. Je teda možné, že dôjde opäť k rozštiepeniu a história sa zopakuje.

Jozef Viskupič, (SaS)

Niečo podobné sa už raz odohralo. Múdry človek sa vie poučiť z cudzích chýb, hlúpy sa nepoučí ani z vlastných. Zrejme opäť dôjde k štiepeniu a asi je to aj dobre, keď vypadne tento nacionalistický subjekt z politickej scény. Ľudsky mi je pani Belousovovej ľúto.

Ondrej Dostál, (Most, OKS)

Budem rád ak to tak bude, pretože som presvedčený, že nacionalistická strana typu SNS nepatrí do parlamentu. Paradoxne predsedníctvo SNS potvrdilo, čo som povedal, keď sa ustanovoval súčasný parlament. Že zástupca tejto strany nepatrí na čelo výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny (predsedníčkou výboru je Belousovová, pozn. red.).

Ján Kovarčík, (HZDS)

Každý odchod funkcionára strane ubližuje. Tým sa začína akýsi nekoordinovaný rozpad. Žiaľ, mali sme aj my
tento problém. Spokojnosť ľudí v SNS určite nie je taká, ako by si pán Slota želal. Už tam necítiť tú jednotu, mne je to ľúto.

Paška: Sú za tým osobné vzťahy

O vylúčení Anny Belousovovej zo SNS hovorí jej dlhoročný spojenec, jediný eurposlanec za SNS JAROSLAV PAŠKA.

Viete, že pani Belousovovú vyhodili zo strany?

"Nie, neviem o tom."

Dnes ju jednohlasne vylúčili za to, že vraj škodila strane viac než všetky médiá dohromady.

"Nepoznám to, čo sa tam deje, pretože som málo v kontakte s ústredím. Ale myslím, že pani Belousovová odviedla veľa roboty v SNS a neviem, či to bol dobrý postup."

A čo s tým budete robiť, keď si nemyslíte, že to bolo dobré? Pôjdete sa sťažovať a požiadate ich aby to prehodnotili? Ona sa vás v minulosti viackrát zastala.

"Zrejme oni budú informovať aké sú dôvody prečo sa tak rozhodli. A rozhodne to nebudeme riešiť cez médíá, ale budeme sa informovať osobne."

Vy si teda nemyslíte, že sa prehrešila voči SNS tak, že by ju mali vyhodiť?

"Nepoznám dôvody, ktoré by mali viesť k takémuto kroku."

Ona hovorí, že v SNS nie je demokracia. Myslíte si to aj vy?

"Dosť dobre neviem, ako to posúdiť, čo sa týka demokracie, keď o tom rozhodol orgán podľa stanov a stanovy sú zaregistrované ako demokratické. Možno pri rozhodovaní bol vplyv aj osobných názorových rozdielov."

Išlo o osobnú animozitu medzi ňou a Jánom Slotom?

"Možno medzi niektorými členmi. A je škoda, keď sa takéto osobné zlé vzťahy premietnu do profesionálnych vzťahov."

Keby si pani Belousovová zakladala stranu, išli by ste do toho s ňou?

"Čas ukáže, ako sa to bude ďalej rozvíjať. Ja som v Európskom parlamente s mandátom SNS a som zaviazaný voličom."

Miroslav Kern
Vyhlásenie poslanca za SNS Rudolfa Pučíka

Anna Belousovová zrejme zapríčinila nielen volebné neúspechy SNS, ale aj hospodársku krízu a povodne...Vylúčenie Anny Belousovovej vnímam ako tragikomédiu so všeobecne známym scenárom a koncom. Občas mám pocit, že na našej politickej scéne už absentuje dráma v ktorej je hlavný predstaviteľ tisícnásobným recividistom v postavení verejného činiteľa. Hrá v tej dráme o všetko a to všetko je výlučne on sám. V závere drámy s ním nebude súperiť len pravda, ale aj vždy meškajúca spravodlivosť. Osvedčený "kostým" mu už nepomôže a očakávaného aplauzu publika sa nedočká. Rozsudok nad ním vynesie jeho vlastný komparz...

Dostál podrží Belousovovú vo výbore

Poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál z klubu strany Most -Híd víta, že sa SNS dodatočne stotožnila s jeho názorom, že na čele Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny by nemal stáť člen tejto "nacionalistickej strany". Predsedníčkou výboru je Anna Belousovová, ktorú dnes SNS vylúčila zo strany.

Dostál hovorí, že sa po jej odchode zo strany postaví za zotrvanie poslankyne na tomto poste, ktorý by mohol obsadiť iný poslanec SNS. "Vyhlasujem, že sa postavím proti prípadnému pokusu SNS odvolať Annu Belousovovú z funkcie predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny," vyhlásil Dostál.

Ondrej Dostál pri kreovaní výborov Národnej rady SR v júli 2010 protestoval proti tomu, aby výbor pre ľudské práva viedol nominant SNS. Označil to za pokus o nepodarený vtip. Belousovová to vnímala ako urážku a avizovala, že na neho podá trestné oznámenie.

sita

Chronológia SNS
 • 7. marca 1990 - stranu zaregistrovalo ministerstvo vnútra. Predsedom sa stal Víťazoslav Moric.
 • jún 1990 - v prvých ponovembrových voľbách do SNR strana získala 13,9 percenta hlasov - čo bol prekvapivo dobrý výsledok
 • september 1990 - prvý rozkol v strane. Proti Moricovi sa postavil poslanec Anton Hrnko a chcel jeho výmenu.
 • december 1990 - po tlaku časti poslancov sa Moric vzdal funkcie
 • marec 1991 - predsedom sa stal Jozef Prokeš, ktorý porazi Morica. Prvý krát sa výraznejšie ukázal Ján Slota. Kandidatúru na predsedu ale stiahol.
 • jún 1992 - vo voľbách do SNR získala SNS len 7,9 percenta hlasov; strana ticho podporovala vládu HZDS
 • október 1992 - Prokeš rezignoval, predsedom sa stal Ľudovít Černák
 • november 1993 - podpredsedníčkou sa stala Anna Malíková
 • február 1994 - mimoriadny snem odvolal Černáka, predsedom sa stal Slota
 • október 1994 - strana získala vo voľbách iba 5,4 percenta hlasov a deväť kresiel v parlamente. Aj tento výsledok stačil na vstup do vlády s HZDS a ZRS. Medzi Mečiarom a Slotom boli neustále spory.
 • máj 1998 - Slotu opäť zvolili za predsedu
 • september 1998 - vo voľbách SNS získala 9 percent a skončila v opozícii. V strane sa stále viac presadzovala Malíková a Slotu kritizovala za jeho spôsoby a chovanie.
 • máj 1999 - Slota vyhorel v prezidentských voľbách. Dostal len 2,5 percenta hlasov.
 • september 1999 - na sneme v Žiline väčšina delegátov vyslovila nedôveru a tak nechal v sále vypnúť prúd a rokovanie sa prerušilo.
 • október 1999 - na pokračovaní snemu zvolili za predsedníčku Malíkovú
 • jún 2001 - Belousovovej vedenie pozastavilo členstvo v strane ôsmim poslancom vrátane Slotu
 • október 2001 - Slota si založil Pravú SNS. Obe strany sa súdili o značku SNS.
 • september 2002 - vo voľbách prepadli obidve strany. PSNS získala 3,7 percenta, SNS len 3,3 percenta
 • máj 2003 - po rozporoch v SNS sa Belousovovej strana nakoniec zlúčila s PSNS. Predsedom sa stal Slota, Belousovová prvou podpredsedníčkou.
 • jún 2006 - po pomerne kľudnom období vo vzťahoch medzi predsedom a podpredsedníčkou strana dostala vo voľbách 11,7 percenta
 • júl 2006 - Smer zobral SNS do koalície, Slota v nej ale musel byť radovým poslancom. Belousovová sa stala podpredsedníčkou parlamentu
 • roky 2008 a 2009 - SNS poškodili viaceré škandály - kauza Interblue Group či nástenkový tender
 • jún 2010 - strana vo voľbách stratila viac ako polovicu voličov a s 5,1 percentom získala len deväť mandátov
 • júl a august 2010 - Belousovová ohlásila, že bude kandidovať na predsedníčku. Pred tým kritizovala Slotu za kauzy a nedemokratické pomery v strane
 • september 2010 - Snem opäť zvolil Slotu vo verejnom hlasovaní. Belousovová vypadla z vedenia strany.
 • december 2010 - Slota povedal, že by Belousovovú mali kvôli poškodzovaniu záujmov strany zo SNS vyhodiť
(knm)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 378
 2. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 882
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 996
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 025
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 886
 6. Po Slovensku na motorke 6 800
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 093
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 379
 9. Crème de la crème po slovensky 3 229
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 719
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kajetána Kičuru privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Kičura zostáva vo väzbe, bráni sa slabo.


11 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 4 h