Bratislava 16. júna (TASR) - Ak sú pravdivé informácie uvedené v medializovanom liste poslanca za SDKÚ Petra Kresánka premiérovi a predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi o tendri na dodávku 35 motorových vlakov pre Železničnú spoločnosť (ZSSK), ide podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica o škandál navodzujúci podozrenie, že prostredníctvom verejného obstarávania je financovaná politická strana.
"My budeme pána premiéra žiadať veľmi dôrazne o vysvetlenie a dúfam, že to bude vysvetlenie dôraznejšie, ako napríklad v prípade škandálu okolo pána Palacku," povedal Lipšic v dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Aj predseda ministerského klubu SDĽ Ľubomír Fogaš sa domnieva, že ide o kauzu. "List bol vysvetlený, ale tým vysvetleniam sa nedá veriť. Myslím si, že každý, kto sa pohybuje v politike, vie, čo tie náznaky, ktoré sú v liste popísané, znamenajú," konštatoval Fogaš. Korupciu podľa neho treba potierať v zárodkoch. "Pán poslanec sa o to zrejme pokúsil rozhovormi s príslušnými ústavnými činiteľmi a nakoniec písal list," nazdáva sa Fogaš.
Podľa podpredsedu Smer-u Dušana Čaploviča celý prípad potvrdzuje stanoviská jeho strany, že korupcia je na Slovensku javom spojeným s financovaním politických strán. "Vo vyspelých demokraciách pri takýchto kauzách vyvodzujú politici osobnú zodpovednosť," poznamenal Čaplovič a dodal, že vyvodiť by ju mali premiér Dzurinda, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozef Macejko i autor listu Kresánek.
Súčasná vláda sa podľa podpredsedníčky SDKÚ Zuzany Martinákovej snažila vyvodzovať dôsledky z podobných podozrení z netransparentnosti a určite tak urobí aj v tomto prípade. Za vlády Vladimíra Mečiara bolo slovo tender neznámym pojmom, takže je tu veľký kvalitatívny posun v porovnaní s minulosťou, uviedla Martináková.
Viaceré médiá uverejnili koncom tohto týždňa list Kresánka Dzurindovi, súvisiaci s tendrom na dodávku 35 ľahkých motorových vlakov pre ZSSK. Kresánek v liste upozorňuje Dzurindu na problematickosť obchodu s víťazom tendra, konzorciom DMU GTW Slovensko, tvoreným švajčiarskou spoločnosťou Stadler AG, Busnag a slovenskými ŽOS Vrútky. Médiá si všimli najmä pasáž: "Po celý čas som bol v tom, že Gabo berie vec alternatívne, podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké," čo podľa ich interpretácie súvisí s pokladníkom SDKÚ Gabrielom Palackom a poukazuje na možnú korupciu. Voči objektívnosti tendra namietal jeho ďalší účastník - konzorcium spoločností ŽOS Zvolen a francúzskej firmy Alstom, ako aj rezortný minister Jozef Macejko, ktorý deklaroval svoj záujem na tom, aby bola súťaž prehodnotená a vyhral ju najlepší dodávateľ. Podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu bola ponuka víťazného konzorcia okrem iného drahšia asi o 822 miliónov korún ako konkurenčná.
Dzurinda sa dnes stretol s generálnym riaditeľom ZSSK Andrejom Egyedom a ministrom Macejkom. Po stretnutí informoval o svojom podozrení, že "istá skupina ľudí vo vedení ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií chcela, respektíve chce presadzovať v tomto tendri nejaký osobitný, súkromný záujem. Preto bránila ukončeniu tohto tendra, komplikovala ho a médiám podsúvala rôzne zavádzajúce informácie. Pritom sa v rokovaniach zrejme zaštíťovala politickou dekou SDKÚ, hoci to všetko so SDKÚ nemalo a nemá nič spoločné." Celú kauzu označil Dzurinda za cielenú konšpiráciu voči jeho osobe a SDKÚ. Potvrdzuje to podľa neho aj fakt, že Kresánkov list, ktorý dostal, nie je totožný s tým, ktorý bol uverejnený v médiách. Dôkazom je podľa Dzurindu skutočnosť, že meno Peter Kresánek a jeho podpis sú mierne odsadené, pričom medializovaný list bol podpísaný v línii. Dzurinda uviedol, že obsahovú zhodu oboch listov neskúmal, svoj originál je však pripravený poskytnúť.