BRATISLAVA. Po nemeckom veľvyslanectve má výhrady proti povinnej angličtine na školách aj francúzska ambasáda. Nový francúzsky veľvyslanec Jean-Marie Bruno prezentoval takéto stanovisko na utorňajšom stretnutí so štátnym tajomníkom ministerstva školstva Jaroslavom Ivančom.
Parlament v utorok prelomil prezidentovo veto školského zákona, angličtina tak bude povinná od septembra tohto roka. "Jaroslav Ivančo poznamenal, že ministerstvo školstva veľmi citlivo a s porozumením vníma názory francúzskeho, nemeckého i rakúskeho veľvyslanca na Slovensku na túto otázku.
Ako dôvod uviedol, že ani 20 rokov po transformácii spoločnosti nedosahujú absolventi našich škôl požadovanú znalosť cudzích jazykov, a aj to je dôvod, prečo nám záleží na povinnej výučbe angličtiny," uvádza rezort vo vyhlásení na svojej internetovej stránke. Ivančo na stretnutí s francúzskym ambasádorom zdôraznil, že školáci majú aj naďalej možnosť výberu druhého cudzieho jazyka.
Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku v decembri vyhlásilo, že pri vypracovaní vzdelávacieho programu treba dbať na to, aby okrem angličtiny boli primerane zohľadnené aj iné cudzie jazyky. "Angličtina je bezpochybne dominujúcim svetovým jazykom a jej ovládanie je bezpodmienečnou podmienkou globalizovanej spoločnosti. Bolo by ale nedbanlivé, ak by aj historicky a kultúrne podmienená tradícia viacjazyčnosti na Slovensku bola pre každého ohrozená zavedením jedného povinného cudzieho jazyka," napísala v decembri v stanovisku ambasády Beáta Holubecová z Veľvyslanectva SRN v Bratislave.
Jean-Marie Bruno a Jaroslav Ivančo hovorili v utorok aj o spolupráci medzi univerzitami. Vďaka nej a poskytnutým štipendiám študuje vo Francúzsku 400 Slovákov, na Slovensku je to 70 francúzskych študentov. Zároveň podporujú aj spoluprácu medzi piatimi frankofónnymi univerzitami, kde sa v rámci francúzskych sekcií vyučuje v tomto jazyku. Študujú nielen filologické zameranie, ale aj spoločenskovedné odbory. Ako uviedol Jean-Marie Bruno, najbližšie plánujú otvoriť Slovensko-francúzsky inštitút pri Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Veľvyslanec označil za významnú aj vedeckú spoluprácu, v rámci ktorej participujeme na 13 spoločných projektoch, najmä pri výskume jadra so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Témou rokovania bolo aj fungovanie Základnej školy s materskou školou na Cádrovej ulici v Bratislave, ktorá má zriadené francúzske triedy. V súčasnosti ju navštevuje 150 detí, pričom francúzsky program sa uplatňuje v materskej škole a na prvom stupni ZŠ. Snahou Francúzska je rozšíriť toto vyučovanie aj na ďalší stupeň a naďalej podporovať jej rozvoj.