Proti presmerovaniu peňazí sú rektori, spisujú petíciu. Minister viní zo zlyhania svojho predchodcu.
BRATISLAVA. Takmer štyritisíc učiteľov opäť nastúpilo do školy, aby sa vzdelávali v cudzích jazykoch. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) našiel peniaze na pozastavený projekt. Nie však z eurofondov, ako plánoval jeho predchodca, ale zo štátneho rozpočtu.
Vzdelávanie pedagógov malo byť pôvodne vzorovým európskym projektom. Ten však skrachoval. Ministerstvo školstva totiž nebolo schopné preplácať faktúry vysokým školám, ktoré kurzy organizovali.
Jurzyca tvrdí, že systém zlyhal pre nedostatky vo verejnom obstarávaní, ktoré sa udiali za bývalej vlády. Celý projekt preto nemôže zaplatiť z peňazí Európskej únie. Na vzdelávanie jazykárov tak museli vyčleniť milión eur zo štátneho rozpočtu.
Dlhá pauza
Učitelia nemohli chodiť do školy viac než pol roka. „Bola to dlhá pauza, na hrane únosnosti, mnohé z angličtiny pozabúdali,“ hovorí koordinátorka projektu Anna Butašová. Je rada, že nakoniec sa našlo riešenie.
„Vzdelávanie je potrebné vzhľadom na povinnú angličtinu, na ktorú vôbec nemáme kvalifikovaných vyučujúcich.“
Povinnú angličtinu schválil tento týždeň parlament, keď prelomil prezidentovo veto. Povinná bude od septembra pre nových tretiakov, postupne ju bude Jurzyca zavádzať aj do vyšších ročníkov.
Vzdelávanie učiteľov nie je jediným neúspechom pri čerpaní eurofondov na školstvo a vedu. Slovensku sa v tomto dlhodobo nedarí, čo priznal aj Jurzyca.
„Dôvodom je byrokracia s tým spojená, ale aj chyby z minulosti. Niekoľkokrát sa stalo, že Úrad pre verejné obstarávanie zablokoval refundáciu a projekt sa zastavil,“ vysvetľuje Jurzyca.
Eurofondov sa vzdal
Minister tvrdí, že po nástupe sa mu podarilo zvýšiť čerpanie na dvojnásobok. Vo vede na deväť percent a vo vzdelávaní na osem.
Nízke čerpanie bolo podľa Jurzycu jedným z dôvodov, pre ktoré sa vzdal peňazí z eurofondov v prospech výstavby diaľnic. Dohromady pustil až 180 miliónov eur.
Bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) to považuje za nehoráznu sumu. „Je to absurdné, pretože diaľnice ako jediné sa dajú stavať v spolupráci so súkromným partnerom cez PPP projekty a pôjde to na úkor škôl,“ povedal.
Kritiku Jurzycu na svoje pôsobenie Mikolaj odmieta. Hovorí, že eurofondy by sa do roku 2013 využili, keďže zazmluvnených podľa neho bolo až 60 percent z celkového balíka na školstvo.
Rektori chystajú petíciu
Petíciu proti rozhodnutiu vlády a Jurzycu presunúť peniaze zo školstva a vedy na diaľnice chystajú rektori vysokých škôl a vedci. Pre SME to potvrdil rektor najväčšej slovenskej vysokej školy Univerzity Komenského Karol Mičieta.
„Sme proti,“ hovorí Mičieta. Dodal, že veda je aj bez toho finančne podvyživená. UK je pritom podľa Mičietu príkladom, že eurofondy sa čerpať dajú, hoci Bratislava je v tomto oproti ostatným regiónom znevýhodnená.
Univerzita Komenského má päť centier excelentnosti a viaceré pracoviská spoločné so Slovenskou akadémiou vied.

Beata
Balogová
