BRATISLAVA. Počíta s tým návrh zákona z dielne podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela (Most-Híd), ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
Podľa vicepremiéra fond už dlhší čas neplní účel, na ktorý bol zriadený a jeho zrušenie je preto účelné aj s ohľadom na jeho zadlženosť. "Nemožnosť plniť účel, na ktorý bol Protidrogový fond zriadený, je čiastočne dôsledkom právnej úpravy spôsobu financovania fondu," tvrdí Chmel.
Podľa zákona sú zdrojmi Protidrogového fondu dary a príspevky od tuzemských a zahraničných právnických alebo fyzických osôb, úroky z prostriedkov fondu, zmluvne dohodnuté sankcie za neoprávnene použité alebo zadržané prostriedky fondu, dotácie zo štátneho rozpočtu, finančné granty a finančné prostriedky z rozpočtu Európskej únie. "Zo štruktúry príjmov je nepochybné, že fond nemal zabezpečené pravidelné a stabilné príjmy," uvádza sa v dôvodovej správe zákona.
Protidrogový fond začal na Slovensku fungovať 1. januára 1997. Úrad vlády (ÚV) SR však bude aj po jeho zrušení naďalej poskytovať dotácie na protidrogové aktivity. Z programu ÚV sa minulý rok prerozdelilo 639.230 eur na podporu programov, iniciatív a aktivít v oblasti Národnej protidrogovej stratégie.
Snemovňa zároveň odobrila návrh na vyslovenie súhlasu NR SR s Dohodou o zriadení Medzinárodnej protikorupčnej akadémie ako medzinárodnej organizácie.