Parlament v prvom čítaní schválil novelu ústavného zákona o spolupráci Národnej rady a vlády SR v záležitostiach Európskej únie.
BRATISLAVA. Slovenský parlament bude môcť priamo zasiahnuť do tvorby legislatívy Európskej únie, a to formou stanoviska k súladu legislatívnych návrhov únie so zásadou subsidiarity.
Parlament v prvom čítaní schválil novelu ústavného zákona o spolupráci Národnej rady SR a vlády SR v záležitostiach Európskej únie a s tým súvisiacu novelu rokovacieho poriadku, ktoré túto právomoc zákonodarnému zboru prisudzujú. Zmena vyplýva z platného znenia Lisabonskej zmluvy.
Doposiaľ mali národné parlamenty možnosť podieľať sa priamo na rozhodovaní iba v prípadoch rozširovania Európskej únie schvaľovaním prístupových zmlúv.
Lisabonská zmluva národným parlamentom umožňuje nielen strážiť dodržiavanie princípu subsidiarity, ale aj iniciovať podanie žaloby pre porušenie tohto princípu Súdnemu dvoru Európskej únie.
Práve tieto právomoci národnej rade prisudzuje schválená novela ústavného zákona.
Pod princípom subsidiarity sa v Európskej únii rozumie, že mimo svojich výhradných kompetencií môže únia konať, len ak sa isté ciele nedajú dostatočne efektívne dosiahnuť prostredníctvom členských štátov, či už na národnej, regionálnej alebo lokálnej úrovni.
Smer návrh nepodporil
Poslanci klubu opozičnej strany Smer sa rozhodli, že návrh nepodporia. Ako uviedol predseda klubu Pavol Paška, sedem mesiacov tejto vlády neuveriteľným spôsobom poškodilo obraz Slovenska v únii a miera eurospekticizmu tejto vládnej koalície dosiahla nevídaný rozmer.
Ďalším dôvodom, prečo sa Smer rozhodol pre takýto postup, je fakt, že s ním koalícia neviedla "korektný" dialóg. Podľa Pašku upozorňovali koalíciu, že keďže nedisponuje ústavnou väčšinou, bude potrebovať ich hlasy.
"Nebudete nás tu dehonestovať, urážať a myslieť si, že budeme ako pajáci hlasovať za vaše ústavné zákony," poznamenal.