Aktivisti upozorňujú, že Slovensko nespĺňa svoje záväzky v znižovaní množstva škodlivých látok v ovzduší.
BRATISLAVA.
Poukázalo na to občianske združenie CEPTA, ktoré preto v stredu 2. februára zrealizovalo v spolupráci s envirorezortom medzinárodný seminár, kde sa hľadali možné riešenia tohto problému. Environmentalisti tiež upozorňujú, že pre znečistené ovzdušie umiera na Slovensku predčasne 5800 ľudí za rok.
"Hlavným zdrojom týchto jemných prachových častíc je doprava. Najmä dieselové motory, ktoré nemajú na rozdiel od benzínových katalyzátory," uviedol Miroslav Šuta z českého Centra pre životné prostredie a zdravie.
Priblížil, že tieto dieselové čiastočky prenikajú hlboko do pľúc a sú hlavnou príčinou prejavov znečisteného ovzdušia na zdraví. Tieto častice môžu mať za následok astmu, kardiovaskulárne problémy alebo rakovinu pľúc.
Najviac škodia autá
Ako poukázal Axel Friedrich, expert nemeckej kampane Klíma bez sadzí, zlepšeniu situácie môže napomôcť montovanie filtrov na dieselové motory, ktoré takmer všetky tieto škodlivé častice zachytia.
V Nemecku sa na zlepšenie ovzdušia využíva aj zavádzanie tzv. environmentálnych zón, do ktorých majú automobily silne znečisťujúce vzduch, zakázaný vstup. Pokiaľ sa chcú vodiči dostať centra mesta, musia svoj automobil upraviť alebo nechať doma. Riešenie situácie tiež environmentalisti vidia v rozvoji cyklodopravy.
"Sadze nie sú nebezpečné iba pre zdravie človeka, ale sú rovnako škodlivé aj pre klímu, pretože spôsobujú urýchlené topenie ľadu v Arktíde a ľadovcov na celej Zemi," povedala odborníčka na ovzdušie a klímu z California Air Resources Board Catherine Witherspoon.
Poukázala na to, že uplynulý rok bol najteplejším za posledných 131 rokov. V tejto súvislosti tiež zdôraznila, že stratu zaľadnenia na Zemi pocítia všetci, keďže práve polárne ľady prispievajú k regulácii teploty na Zemi.
"O intenzívne hľadanie riešenia situácie zníženia hodnoty prachových častíc v ovzduší požiada minister životného prostredia József Nagy na marcovom zasadnutí krajín V4," reagovala pre TASR hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková.
Vysvetlila, že Slovensko rokuje a vymieňa si skúsenosti aj s ostatnými členskými krajinami EÚ v rámci pracovnej skupiny pre kvalitu ovzdušia v Bruseli.
Únia hrozí pokutou
Poukázala, že až 21 štátov Európskej únie má spolu so Slovenskou republikou nesúlad s limitnými hodnotami pre prachové častice (PM10), ktoré sú stanovené európskou smernicou. "Kým Slovensko limity prekračuje maximálne dvoj až trojnásobne iné krajiny napríklad susedné Česko v niektorých oblastiach päť až viacnásobne," zhrnula.
V januári 2010 Slovensko požiadalo Európsku komisiu o výnimku z povinnosti uplatňovať určené limitné hodnoty pre prachové častice (PM10) v zónach a aglomeráciách. Ako však priblížila Hudáková, Európska komisia výnimku pre SR neuznala v troch z deviatich žiadaných oblastí.
Koncom roka 2010 poslala EK Slovensku odôvodnené stanovisko k uplatňovaniu Smernice o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe, z ktorého vyplýva, že v prípade nedodržania ustanovení Smernice bude na Slovenskú republiku podaná žaloba na Európskom súde tak, ako už je v súčasnosti napríklad na Švédsko.