BRATISLAVA. S divákmi TA3 sa v pondelok večer lúčil Dobroslav Trnka s tým, že sa ešte vráti.
V stredu sa s funkciou generálneho prokurátora vrátil k divákom spravodajstva na Markíze v príspevku, v ktorom sa pustil do premiérky a poslancov koalície.
Trnka, ktorý sa chystá ísť do ďalšieho kola voľby generálneho prokurátora, si posledný deň vo funkcii kládol otázky, „čo spravila pre tento národ pani premiérka Radičová“ a o poslancoch Petrovi Zajacovi, Ondrejovi Dostálovi (obaja sú členmi OKS v rámci klubu Most-Híd) a Igorovi Matovičovi (z Obyčajných ľudí v klube SaS) hovoril ako o ľuďoch, ktorí sa „trtošili niekde po tomto štáte“.
Trnka sám seba usvedčil, píše Marián Leško
Zákon hovorí o dôstojnosti
Zákon o prokurátoroch stanovuje, že „prokurátor je povinný zachovávať dôstojnosť pri výkone funkcie prokurátora, chrániť vážnosť vykonávanej funkcie a vystríhať sa všetkého, čo by mohlo spôsobiť ujmu na cti prokurátora, alebo oslabiť dôveru v jeho nestrannosť.“
Trnkov nástupca Ladislav Tichý na otázku, či bude výroky riešiť, cez hovorkyňu odkázal, že sa k týmto otázkam nebude vyjadrovať. Trnka je momentálne radovým prokurátorom, SME sa s ním včera nepodarilo spojiť. Jeho pracovné zaradenie Tichý neoznámil, s médiami zatiaľ nekomunikuje.
Keby takéto výroky vyslovil radový prokurátor, mohli by ho disciplinárne stíhať. Stíhanie je možné aj za „správanie prokurátora na verejnosti, ktoré znižuje vážnosť prokuratúry“.
Generálneho prokurátora je možné stíhať len prostredníctvom Ústavného súdu. Trnka už takéto konanie absolvoval. Sám sa „udal“ Ústavnému súdu pre autonehodu a dostal pokutu sedemtisíc korún.
Nespisovné a osočujúce výroky u Trnku nie sú novinkou. V roku 2009 napríklad zosmiešňoval ochranárov: „Možno, že by spravili lepšie, kedy si zobrali mucholapky a osobne išli búchať tie lykožrúty po hlavách, než sa priviazať pred traktor lesný.“ Naznačoval, že užívajú drogy.
Bežne sa púšťal do novinárov. Redaktorovi Plus 1 deň tvrdil, že sa novinárovo „telo odčlenilo od jeho ducha“ a že sa ho pýta „krávoviny“.
„Pán generálny prokurátor týmito výrokmi potvrdil, že je aktívny hráč v politickej hre,“ hovorí Zuzana Aimaq-Fialová, odborníčka na ľudské práva a bývalá riaditeľka ViaIuris.
Upozorňuje, že hanlivé výroky na adresu ústavných činiteľov, nespisovnú slovenčinu či slová na hranici vulgarizmov si môžu dovoliť poslanci v parlamente, kde je to súčasť politického boja a snahy zapôsobiť na voliča.
„Je to však absolútne nemiestne z úst človeka, ktorý by mal reprezentovať štát v jednej z najdôstojnejších funkcií výkonu spravodlivosti.“
Radičová nekomentuje
„Tie vyjadrenia sa komentujú samy,“ odkázal hovorca premiérky Rado Baťo. Poslanec Ondrej Dostál zasa hovorí, že pokiaľ by takýmto spôsobom vystupoval opitý predseda SNS, tak by to bolo niečo, na čo sme už zvyknutí a asi by sa nikto nad tým nepozastavoval.
„Keď tak vystupuje končiaci generálny prokurátor, tak to iba potvrdzuje, že nielen, že nie je vhodné, správne a možné zvoliť ho do tejto funkcie ešte raz, ale, že je to človek, ktorý nikdy nemal byť zvolený za generálneho prokurátora.“
„Správa sa ako ohrdnutá nevesta,“ reagoval Igor Matovič.
"Povedzte mi niečo, čo spravila pre tento národ pani premiérka Radičová okrem toho, že sa zviditeľnila v nejakých časoch ako poslankyňa, ktorá hrdinsky odišla z parlamentu, lebo hlasovala za dvoch.
Ja tu žijem v tomto prostredí kompletne celý svoj život. Títo ľudia sa tuná pregrcávajú a pretúlavajú od sociológov cez politikov na filozofiu a sociológiu a zasa niekam a nikde. Čo ten Zajac? Čo robil ten pán Zajac poslanec? Dostál? Matovič? Čo robili? Kde to boli tá ľudia. Trtošili sa niekde po tomto štáte a zrazu sú zvolení poslanci? Toto sú zástupcovia ľudu? Nehnevajte sa na mňa. To je cirkus Humberto na kvadrát. Nie ani na druhú, ale na kvadrát."
Je to veľká hanba
O výrokoch Dobroslava Trnku hovorí štátny tajomník ministerstva vnútra MAROŠ ŽILINKA (KDH), ktorý od roku 1993 do roku 2010 pracoval ako prokurátor.
Môže takéto veci hovoriť prokurátor?
„Je to absolútne neprijateľné. Je to veľká hanba, že sa generálny prokurátor takto hanlivo vyjadroval o ústavných činiteľoch. Takéto správanie je neetické, neospravedlniteľné a nezlučiteľné s postavením prokurátora. Znižuje vážnosť prokuratúry a diskredituje ju v očiach verejnosti .“
Pokiaľ by takto radový prokurátor hovoril do médií o premiérke či poslancoch, čo by sa s ním stalo?
„Ak by sa takto vyjadroval ktorýkoľvek iný prokurátor, bezpochyby by čelil disciplinárnemu konaniu za správanie, ktoré znižuje vážnosť prokuratúry.“
Čo by mu hrozilo? Aj strata práce?
„Aj odvolanie z funkcie vedúceho prokurátora, preloženie na inú prokuratúru, či zbavenie výkonu funkcie prokurátora.“
Kto by o takejto sankcii rozhodoval?
„O disciplinárnych previneniach prokurátorov rozhodujú disciplinárne komisie. O disciplinárnej zodpovednosti generálneho prokurátora rozhoduje Ústavný súd.“
Existuje etický kódex pre prokurátorov?
„Písaný etický kódex neexistuje, čo je škoda. Ale etické princípy, podľa ktorých by sa mal prokurátor správať v práci a treba zdôrazniť, že aj v súkromnom živote, vychádza zo základných povinností prokurátora, ktoré sú dané priamo zákonom o prokurátoroch.“
Miroslav Kern

Beata
Balogová
