BRATISLAVA. Podpisy za referendum o skrátení pracovného času na sedem hodín denne chcú odborári vyzbierať do konca februára. Či sa im to podarí, nie je isté.
Aby mohli žiadosť o vyhlásenie referenda predložiť prezidentovi, potrebujú súhlas 350-tisíc občanov. Koľko ich zatiaľ majú, nechcú povedať.
„To nemôžete odo mňa žiadať,“ povedala o priebežných výsledkoch viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Daniela Žufová, ktorá má petičnú akciu na starosti. „Ale predčilo to očakávania. Nabaľuje sa to ako snehová guľa.“
Zdravotníci sa zdráhajú
Šéf Odborového zväzu zdravotníctva Anton Szalay pripúšťa, že ľudia v jeho rezorte sú pri otázke o skrátení pracovného času o hodinu denne zdržanliví. „V zdravotníctve a sociálnych službách sa veľmi neprikláňajú k skráteniu pracovného času. Po prečítaní otázok mnohí zvažujú, či pripoja podpis. Ale predpokladám, že v KOZ tých 350-tisíc podpisov bude.“
Ďalšia otázka petície, ktorú odbory rozbehli začiatkom januára, je o obmedzení nadčasov na 80 hodín za rok. Posledná sa týka zachovania nárokov zamestnancov v Zákonníku práce v súčasnom rozsahu.
Ani Szalay počet získaných podpisov za jeho zväz nepozná. „Určite to nebude niekoľko desiatok tisíc. Či je to päťtisíc, netrúfam si povedať“.
Ešte sa nerozhodli
Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan hovorí, že predbežné čísla ešte nie sú, ale „postupuje to v poriadku“. Podobná je odpoveď šéfa Integrovaného odborového zväzu Dušana Barčíka. „Chodí to v pošte každý deň, ale čísla nemám, to by som klamal.“
Zber podpisov v teréne odbory organizujú cez základné organizácie. V podnikoch, školách aj medzi rodinou a známymi. „Bolo také odporúčanie, že treba osloviť aj rodinných príslušníkov. Tá petícia nie je určená len odborárom, ale aj verejnosti,“ dodáva Barčík.
Či po vyzbieraní podpisov odborári predložia hárky prezidentovi na vypísanie referenda, zatiaľ nie je rozhodnuté. Rozhodnú sa podľa toho, ako sa vyvinú rokovania o novele Zákonníka, ktorú pripravuje ministerstvo práce.
Odborárska sociálna sieť nie je Facebook
Odporúčanie Konfederácie odborových zväzov hovorí, že okrem osobných kontaktov treba pri získavaní podpisov pod petíciu využiť aj sociálne siete.
Na internetovej sieti Facebook je založená otvorená skupina s názvom petičnej akcie Za zachovanie práv zamestnancov. O petícii však na nej nie sú žiadne informácie. Skupina má dvoch členov.
Viceprezidentka KOZ Daniela Žufová tvrdí, že Facebook odborári nevyužívajú a pod pojmom sociálna sieť myslia niečo iné. „Každý máme predsa svoju sociálnu sieť priateľov a známych,“ povedala.
Na Facebooku je aj stránka prezidenta KOZ Miroslava Gazdíka. Nič bližšie o ňom neuvádza. Medzi jeho priateľmi nie je zapísaný nikto.
(bum)

Beata
Balogová
