BRATISLAVA. Ak generálny prokurátor dospeje k záveru, že existujú také vážne dôvody, aby došlo k začatiu trestného stíhania voči poslancovi Andrejovi Ďurkovskému, predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský bude hlasovať, aby bol bývalý bratislavský primátor zbavený imunity. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.
"Ak príde návrh na zbavenie imunity ktoréhokoľvek poslanca a budú uvedené dôvody, ktoré budú viesť k tomu, aby sme hlasovali za zbavenie imunity, poslanecký klub KDH budem nahovárať, aby hlasoval za zbavenie imunity bez ohľadu na to, či to bude Ďurkovský," pokračoval Hrušovský.
Podpredseda Smeru Pavol Paška to okomentoval slovami, že tvár KDH sa demaskuje a keď sa odkryje pozlátka strany, jeho svätožiara odchádza. Podľa neho účasť KDH vo vláde začína byť plná otázok aj pre ostatných členov koalície.
Smer čaká
Na margo voľby generálneho prokurátora Paška neodpovedal, či Smer postaví za kandidáta Dobroslava Trnku. Vraj najprv musí vedieť, aká bude voľba, teda či tajná alebo verejná, či sa podarí zmeniť rokovací poriadok a ďalšie veci.
Hrušovský piatkovú parlamentnú rozpravu o novele rokovacieho poriadku, ktorá má okrem iného zmeniť tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, vnímal zo strany opozície ako "za Trnku a proti Trnkovi, za niekoho a proti niekomu". Podľa neho to nebolo o výhradách voči zákonnosti a ústavnosti zmeny.
Paška tvrdí, že voľba generálneho prokurátora sa stala nástrojom koalície na politické ovládnutie Generálnej prokuratúry. Argument, že volič má právo vedieť, kto koho volil, podľa neho neobstojí.
Fica odvolať nechcú
Hrušovský uviedol, že návrh na odvolanie šéfa Smeru Roberta Fica z postu podpredsedu parlamentu poslanci za KDH nepodporia. Pokračoval, že opozícia má mať zastúpenie vo vedení Národnej rady SR a šéf SaS Richard Sulík mal rokovať aj s opozíciou, ak chcel urobiť na tomto mieste zmenu.
Hrušovského nepresvedčili ani dôvody, pre ktoré by mal byť Fico odvolaný, teda nález Ústavného súdu SR o protiústavnosti zákonov z dielne bývalej vládnej koalície. Jeden zakazoval zisk zdravotným poisťovniam, druhým bol tzv. vyvlastňovací zákon. Paška povedal, že Smer príde s návrhom zákona o zákaze zisku opäť, pretože Ústavný súd podľa neho nenapádal legitimitu zákona, ale to, že zákonodarca nedostatočne obhájil verejný záujem.