SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Igor Matovič: Robím si, čo chcem, žily mi to netrhá

Každý koaličný poslanec má niekde dosadených asi desať vlastných ľudí, priznáva poslanec. Homosexualitu považuje za podobnú úchylku, ako pedofília, Ančou už nazval aj dcéru.

Narodil sa v roku 1973 v Trnave. Vyštudoval Fakultu manažmentu na UK v Bratislave. Od druhej polovice 90. rokov podniká, jeho firma vydáva regionálne inzertné týždenníky po celom Slovensku. V roku 2006 firmu prepísal na manželku. Aktuálne je poslancom SaSNarodil sa v roku 1973 v Trnave. Vyštudoval Fakultu manažmentu na UK v Bratislave. Od druhej polovice 90. rokov podniká, jeho firma vydáva regionálne inzertné týždenníky po celom Slovensku. V roku 2006 firmu prepísal na manželku. Aktuálne je poslancom SaS (Zdroj: Dana Sudorová)

Keď som mu chcel vysvetliť pravidlá autorizácie, mávol rukou, že žiadnu netreba. Keď som mu prepis kvôli viacerým citlivým vyjadreniam napriek tomu poslal, nezmenil v ňom nič.

Otvorene priznáva, že každý koaličný poslanec má dnes niekde dosadených v priemere desať vlastných ľudí, kým on a jeho traja kolegovia nie. Za Anču občas označí aj vlastnú neposlušnú dcéru.

Homosexualitu považuje za úchylku podobnú pedofílii, interrupcie by nezakázal, hoci ich považuje za úmyselné zabitie človeka.

Ak založí stranu, nechce byť jej predsedom. Igor Matovič v rozhovore pre SME.sk.

Deklarujete sa ako obyčajný človek. Koľko stojí chlieb?

Kupujeme taký, čo stojí jedno euro. Dobrý, ľanový, okolo 600 gramov.

Čo stojí základné cestovné v MHD v Trnave, teda v meste, v ktorom žijete?

Netuším. Nešiel som ňou desať, možno pätnásť rokov. Tipujem 50 centov. (tipol správne, viď tu, poznámka autora.)

Obyčajný človek nejazdí MHD?

Nejazdí, ale viete čo? V sobotu deťom spravím program, pôjdeme sa povoziť trnavskou MHD. Dobrý nápad, nie? Päťročná Rebeka bude vytešená, že aká atrakcia, paráda.

Na akom aute jazdíte?

Alfa Romeo, kombíčko. Mám ho od septembra z bazáru, hoci čiernu potvoru s koženými sedačkami som nikdy nechcel.

Koľko stála?

12 200 eur, má tri a pol roka. V servise zistili, že má 15 tisíc stočených kilometrov. Aj sa čudovali, načo to niekto robil, lebo ak sa stáča, tak aspoň 50 tisíc.

Porušuje predpisy a ešte si ma aj vyhodí z Facebooku

Fajčíte?

Stabilne pasívne, lebo hoci nefajčím, fajčí sa všade. Aj poslanci na to majú taký kamrlík, zašiváreň. Tajný, protizákonný, ale majú. Ešte tam je aj napísané, že zákaz fajčiť.

Vo fajčiarni sú kamaráti všetci bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Možno tam obrusujú hrany.

Vraj áno, všetci sa tým chvastajú, ale ja tam nechodím, takže nemám čo obrusovať. Máme tam však aj onakvejšie veci, kde sa nedodržujú predpisy, hoci ich poslanci sami schválili.

Napríklad?

V každom normálnom obchodíku alebo v bufete musia byť na tovare uvedené ceny, lebo ak príde obchodná inšpekcia, tresknú im pokutu a hneď ich lynčujú. Vedľa rokovacej sály je poslanecký salónik, v ktorom žiadne ceny nie sú, hoci tam funguje normálna obsluha. Cenu sa dozviete, až keď sa spýtate. Mne to pripadá trápne.

V októbri som sa na to pýtal Nižňana, kancelára parlamentu, ešte sme sa aj pohádali, aby tam tie ceny boli, ale odpovedal, že ak neboli doteraz, nebudú ani v budúcnosti. A ešte si ma aj vyhodil z priateľov z Facebooku, normálne ma zablokoval.

Z mojich majetkov mi kvapkalo na karbid

Aké sú vaše majetky? Zaujímajú ma podrobnosti, lebo podľa oficiálnych priznaní je chudákom aj Slota.

Neviem, či túžim o nich hovoriť, už som ich v novinách spomínal, zhodou okolností v Sme.

Koľko teda máte domov?

Jeden, ale v ňom nebývam, je tam naša firemná kancelária.

Jeho hodnota?

Čo ja viem, možno 10 miliónov? V korunách.

Kde bývate?

Na sídlisku Prednádražie v štvorizbovom byte.

Pozemky?

Tých máme dosť. Dva hektáre na priemyselné využitie vlastníme asi desať rokov, ale nevyužívajú sa, k tomu približne dva hektáre na výstavbu v Bielom Kostole. Skúpil som ich asi pred piatimi rokmi, a mám sen, že raz tam postavím domy. Všetky budú rovnaké, aby na ulici nikto nikomu nezávidel, s rozlohou povedzme maximálne 100 metrov štvorcových, čim sa definuje aj akási skromnejšia klientela. Domáci tak získajú istotu, že sa k nim neprisťahuje nejaký buran, ktorý postaví vysoký trojmetrový múr.

Úspory na účtoch?

Niečo máme. (smiech) Do podrobností nepôjdem, ľudia môžu závidieť.

Stovky miliónov?

Oficiálne to nie sú moje peniaze.

Sú prepísané na manželku, ale reálne ich máte v rodine.

Ešte v roku 2006 sme zrušili aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Odvtedy ženičke hovorím, že nič nemám, a že keď niečo chce, musí sa rozhodnúť sama. A robí mi to dobre, cítim sa slobodný.

Nie je to póza, snaha politika ukázať sa v lepšom svetle?

Bola by, keby som to urobil tesne pred vstupom do politiky. My sme to však spravili, keď som o tom ani nesníval, veď vtedy ešte len začínal vládnuť Fico.

Aký bol dôvod zbavenia sa majetku?

Začínal som byť z neho chorý. Uvedomoval som si, koľko mám na účte, kvapkalo mi na karbid. Predsa nie je normálne, že sa o niečom bavím so ženičkou a počas toho mi behá hlavou myšlienka, koľko je na účte. Je normálne, aby som neustále sledoval, koľko mi pribúda? Pomaly som sa nemohol ani pozerať do zrkadla, sám sebe som vravel - pozor, si chorý, rob s tým niečo. Odkedy som to previedol na ženu a zrušil BSM, mám pokoj. Možno je to úchylné, ale som spokojný.

Približný prehľad o peniazoch však asi máte, zostatky vypisuje aj bankomat.

Bankomat alebo platenie kartou som nikdy nevyužil. Mám na to blok, všetko platím v hotovosti.

Vy netušíte, koľko je na vašom vlastnom účte?

Na osobnom? Nie.

Nechcem byť predsedom svojej strany

Akoby ste popierali pravidlo, že kto má veľa, chce ešte viac. Na mnohých navyše pôsobíte ako salámista, ktorého nerozhádže ani facka od Belousovovej. Nesúvisí to práve s tým, že ste za vodou a v politike sa skôr bavíte?

Podľa mňa to s majetkami nesúvisí, musí to byť v človeku. Keď som sa zasmial na Ančinej facke, bolo to preto, lebo mi to bolo strašne smiešne. Sulík tú smiešnosť vyjadril ešte viac na známom videu. Necenzurovaná verzia na Sme.sk bola nádherná.

Kedy zakladáte svoju stranu? Koalícii ste totiž na jej nezaloženie dali podmienku, aby umožnila nezávislým kandidátom uchádzať sa o miesto v parlamente. Nepochybne viete, že to nesplní.

Vedieť to síce viem, ale snívam, že si to ešte rozmyslí.

Vy tú stranu predsa chcete od začiatku.

Nechcem. Ak by koalícia súhlasila s tým, čo navrhujem, nemám problém.

Nenájdete si inú zámienku?

Načo? Vôbec netúžim byť predsedom strany. Súčasná pozícia mi bohato stačí. Robím si, čo chcem, a žily mi to nijako netrhá.

Nechcete byť predsedom vlastnej strany?

Netúžim po tom, rovnako ani po straníckych štruktúrach. Mám sa s nimi hrajkať ako iní?

Kto by mal potom šéfovať v strane, ak vznikne? Väčšina voličov totiž ani nechyruje o menách vašich troch kolegov v parlamente, takže ťahúňom musíte byť vy.

Predsedom môže byť aj niekto iný. Možno sa mi podarí nájsť človeka, ktorý bude lepší, a tí, čo budú na kandidátke, si ho aj zvolia. Ja s tým nebudem mať problém.

Určite teda nebudete predsedom vlastnej strany?

Ak si zvolia niekoho iného, žiadny problém, ak mňa, tak to asi vezmem. To ale nebude skutočná strana. Bude len taká, aby sme vôbec mohli kandidovať do parlamentu. Ak to dokážeme zákonne spraviť s tromi ľuďmi, budeme mať troch členov. Potom by aj bolo trápne, aby bol niekto predsedom, nie?

Žiadnych členov v strane nechcem, žiadne zjazdy, štruktúry v okresoch a krajoch. A už vôbec si neželám, aby sme tam mali ľudí, čo sa budú báť nejakej straníckej disciplíny a rozkazovania predsedu. Všetko budú môcť robiť tak, ako sami chcú.

Urobili ste už nejaké praktické kroky k vzniku strany?

Vôbec nie. A ani som nikoho neoslovil, hoci sa o tom písalo.

Odpovede koalície na to, aby mohli kandidovať úplne nezávislí ľudia, sú zamietavé.

Oficiálne nie. Iste, Sulík mi povedal, aby som s tým nepočítal, že to v živote nepodporí, a Bugárovi sa z toho návrhu dokonca postavili dupkom vlasy. Pre starých politikov je totiž náš návrh nočná mora, čosi nepredstaviteľné. Akoby nebolo normálne, že budú môcť kandidovať aj nezávislí.

1.jpg

Každý koaličný poslanec má niekde dosadených v priemere desať ľudí

Nebolo by jednoduchšie, keby ste miesto zakladania strany tlačili trebárs na SaS? Čo jej bráni dať na kandidátku nezávislých odborníkov?

Nejde ani tak o odborníkov, ako o to, aby boli úplne slobodní. Ja žiadam ich absolútnu slobodu.

V praxi to nemôže fungovať, veď koalícia drží pokope najmä tým, že nie každý si hlasuje, ako mu práve napadne. Navyše to, čo žiadate, vám už dnes garantuje ústava. Čo vám a trom kolegom bráni hlasovať podľa vlastného svedomia?

Ústava to síce garantuje, ale v skutočnosti sa hlasuje na základe straníckej príslušnosti.

To však nie je problém zákona, ale osobnej integrity poslanca.

Nie. Každý koaličný poslanec má dnes kdesi dosadených v priemere desať svojich ľudí – na úradoch, či v iných trafikách. Ak sú tam takéto chápadlá, nemá žiadnu slobodu rozhodovania. Stačí, že raz zahlasuje proti vôli predsedu a riskuje, že jeho ľudia prídu o miestečka, prípadne nabudúce nebude na kandidátke. Pred voľbami je kvôli tomu v stranách totálna mela, mnohí sa medzi sebou ani nerozprávajú.

Vy vlastne chcete legislatívne ošetriť primitivitu a zbabelosť poslancov – hlasujú neslobodne len preto, aby ich kamoši neprišli o fleky. Dá sa však zákonom prikázať charakterné konanie?

Chorý je celý systém fungovania politických strán. Ak by boli v parlamente len nezávislí a takí, čo hlasujú podľa svojho svedomia, vznikol by systém profesionálnej verejnej správy. Existovala by totiž hrubá čiara medzi tým, čo je politika, a čo odbornosť, pričom na odborných miestach by nesedeli politickí nominanti.

Lenže to, čo požadujete, môžete presadzovať už dnes. V parlamente ste štyria, čo v pohode stačí na ohrozenie vlády. Prečo teda netlačíte na to, aby koalícia neobsadzovala miesta politicky, ale odborne? Koniec koncov, bol to jeden z Radičovej sľubov a vy ste jazýčkom na váhach.

Ak by sme si to dali ako neprekonateľnú podmienku, vláda by padla. Navyše situácia je lepšia, než za minulej vlády. Kým vtedy motivácia politikov spočívala v tom, že si niekam dosadila ľudí, aby kradli, súčasná koalícia má motiváciu len dosadzovať ľudí. Ale už nie kradnúť.

No...

Už som raz povedal – ak budú kradnúť, odídem. Vedia, že to myslím vážne a majú strach, takže sa toho radšej vyvarujú.

Vy si vážne myslíte, že dnes sa v politike nekradne?

Kradne sa dramaticky menej. Ak sa tak niekde deje, tak len preto, že sme ešte nestačili upchať všetky diery na našej deravej loďke.

Lenže tu sa kradne tak, že to kryjú zákony. Nižňanský a STV, mýtny tender, SNS a emisie, magistrát a byty v Bratislave, tretí mobilný operátor za Dzurindu, teplárne a 90-tisícové odstupné pre vagabundov za súčasnej vlády – to všetko sú zlodejiny, kde o peniaze prichádzali daňovníci. Ak pripočítame gaunerov z obdobia tretej Mečiarovej vlády, človek má pocit, že každý veľký zločin je tu už 20 rokov posväcovaný legislatívou.

Samozrejme, ale veď práve preto to treba zmeniť. Viď tie teplárne – to odstupné je v zmysle zákona a tí ľudia sa tvária, že je to úplne v poriadku. Povedzte politikovi, že je zlodej, a ešte sa tvári urazene. Tieto pravidlá a legislatívne ošetrenie kradnutia však vytvorili politici, preto sa ich snažíme zásadne meniť. Pripravujeme napríklad legislatívu, ktorá navždy znemožní ďalší nástenkový tender, zaviedli sme zverejňovanie zmlúv na internete, a nebyť toho, v živote by sa neprišlo na nejakých Hayekovcov. Tým, že sa to treslo na internet, otvorili sme karty.

Nechcem vytočiť kolegov z Mosta, aby sa Ficovi nehodili okolo krku

Späť k straníckym nomináciám.

Mnohí ma majú v zuboch, ale platí, čo som povedal – chcem, aby boli zverejnené všetky stranícke nominácie, pričom koalícia má v zverejňovaní spraviť riadny systém. Možno si aj myslia, že to nedotiahnem, ale mýlia sa. Máme nachystanú stránku, ktorú by koaliční partneri mali nakŕmiť údajmi. Ak tak nespravia do istého termínu, zverejníme stranícke nominácie my, pričom vyzveme občanov, aby doplnili ďalšie.

Týmto ste sa vyhrážali ešte v októbri s tým, že koalícia to má spraviť do Vianoc. Máme február a nič.

Jasné, chcel som, aby to bol vianočný darček, lenže došla do toho voľba generálneho prokurátora a vzťahy v koalícii boli na bode mrazu. Nechcel som teda do toho šťúrať.

Lenže potom je vaše správanie vnímané rovnako čudne, ako pri tom údajnom 20-miliónovom úplatku. Niečo viete a miesto toho, aby ste to oznámili, mlčíte. Citujem vás: „Máme informácie o všetkých stranách, že do štátnej správy a podnikov dosadzujú ľudí, ktorí tam nepatria." Ak ich máte, na čo čakáte?

To nie sú veci, kde môžete okamžite konať. Politika je tenký ľad, dupľom pri krehkej koaličnej väčšine. Nechcem vytočiť napríklad kolegov zo strany Most, že kvôli tomu zdupkajú z koalície a vrhnú sa okolo krku Ficovi, ktorého tu potom budeme mať osem rokov.

Lenže súčasným správaním sa predlžujete možnosť páchať škody tými, čo v štátnej správe nemajú čo hľadať.

Nie. Napríklad v SaS sme už o tom hovorili, pričom priznala, že niektoré jej nominácie nie sú v poriadku. Vie, že niekde sú pochybní ľudia a treba ich vymeniť. Každá strana tak pod hrozbou, čo všetko od nás vyjde najavo, mení nominácie tak, aby tam boli iba správni ľudia. Je to samoozdravovací proces.

Kedy je definitívny termín na zverejnenie straníckych nominácií?

Žiadny som nedával.

Takže to budete naťahovať celé štyri roky?

Nie. Odhadujem, že v apríli je stránka s nomináciami vonku. Bude tam každý, o kom vieme, že bol nominovaný po straníckej linke. To na sto percent.

4.jpg

Keď je Sulík v strese, reaguje osobnými invektívami

Spomínali ste, že v podstate každý koaličný poslanec má približne desať ľudí dosadených na rôzne miesta. Vy máte koľkých?

Som hrdý na to, že ani ja, ani moji traja kolegovia z Obyčajných ľudí, takých ľudí nikde nemáme. Keď sme hneď v nedeľu po voľbách dostali ponuku, koho a kam by sme chceli dosadiť, odmietli sme. Prišlo mi to, ako keby si nás chcel niekto kúpiť. Také veci zväzujú, a my štyria sme teraz úplne slobodní. To je ako keď vezmete úplatok – urobíte tak raz a ste zaviazaný. Nás nemajú čím vydierať, takže ak aj nezahlasujeme podľa koaličného želania, nie je nás ako trestať. Už vôbec nie vyrazením nami dosadených ľudí zo štátnej správy.

Tak sa to bežne robí?

Nepovedia to priamo, len tak, že váš strýko či ujo nebol kvalitný, alebo sesternica nesplnila očakávania. Pritom je jasné, že je to reakcia na vašu neposlušnosť. Našťastie sa ma to netýka. Do konca tohto volebného obdobia však chcem presadiť, aby sme spravili hrubú čiaru medzi politikou a úradmi. Nech sa vymedzí, že iks miest je politických a každá vláda na nich môže ľudí meniť, a že všetky fleky za čiarou už majú byť obsadené len odborníkmi. Ak sa to podarí, štátna správa bude profesionálna a žiadny politik jej nebude do ničoho kafrať.

Vaši traja kolegovia z Obyčajných ľudí sú natoľko nenápadní, že voliči prakticky nepoznajú ich mená. Nebudete strana jedného muža?

Určite nie, ale mikrofónom sa skôr vyhýbajú. Sú to skôr tichí pracanti.

Nezakázali ste im hovoriť s médiami?

Nie, čo ste blázon? Oni možno len potrebujú prelomiť akúsi bariéru. Vidia, že ja reagujem na čokoľvek, že sa nebojím, lebo som si zvykol odpovedať na hocičo, hocikedy a od pása. Tiež musia nabrať odvahu.

Platí teda, že milujete kamery?

Neplatí. To ma práve serie, že o mne taký obraz kedysi vytvoril Sulík, keď povedal, že sa musím ukazovať pred kamerami. Rišo má totiž takú chybu, že v stresových situáciách vždy zatne nejakú osobnú invektívu.

To, že milujete médiá, si myslia aj novinári. Je to pochopiteľné, musíte si budovať značku.

Povedal by som to inak – je to o tom, že chcem formovať verejnú mienku. Ak sa budem vyhýbať médiám, nemám šancu. Nijako ich však nevyhľadávam. Ak mi novinár zavolá, vždy dostane odpoveď, a ak nemôžem hovoriť hneď, ozvem sa neskôr. Aj sa tomu sami čudujú. Nemám dôvod skrývať sa. Mne je jedno, či sa ma niekto pýta na Chrena alebo na Liberálny dom, svoj názor si poviem, hoci je nepríjemný.

Zabudli ste odpovedať, dokedy má koalícia čas splniť vaše podmienky, aby ste nezaložili stranu.

Časové podmienky nedostala, neponáhľam sa.

Budovať stranu mesiac pred voľbami je nezmysel. Istý časový mantinel musíte mať.

Nemám. Nestresujem sa s tým, ale povedzme, že ak chceme uspieť, strana by mala vzniknúť také dva roky pred voľbami. Najneskôr teda vznikneme v júli budúceho roka.

Ja som vulgárny? To ste nepočuli Jarjabka

Mnohí vás majú za vulgárneho človeka. Pripúšťate to aj vy?

Viete, ako sa po latinsky povie človek obyčajný?

Homo voľačo.

Presnejšie homo vulgaris. To aby bolo jasné, že na to je dôvod. (smiech) Trvám však na tom, a nebudete mi veriť, že tie najškaredšie a najvulgárnejšie nadávky, ktoré titulujú mužské a ženské pohlavné orgány, som nikdy z huby nevypustil.

Za celý život?

Nie. Mamina ma naučila, že tak sa nerozpráva. A že som Kaliňáka označil za čuráka? V Trnave čurák znamená vychcanec, to nie je nič také strašné a vulgárne. Že to média prezentovali inak, s tým nič nenarobím. Pritom keby ste mohli potajomky stráviť aspoň chvíľku s poslancami ako Jarjabek, to by ste videli, čo je to skutočná vulgárnosť. Každé druhé slovo je tá najoplzlejšia nadávka. Jarjabek a Slota sú v tomto klasa, extratrieda. A mne pripadne nálepka vulgárneho človeka? To snáď nie.

Anča je nadávka pre nevychovanú ženskú

Po tom, čo vám ale Belousovová fukla, sa minimálne pri nej krotíte.

Poviem vám jednu situáciu z našej dovolenky v Turecku. Staršia dcérka Rebeka vzala mladšej Klárke korálky na ruku. Povedal som jej: „Ty Anča, vrátiš jej to?“

To Anču používate aj pri vlastných deťoch?

Jasné, pre mňa je to nadávka na nevychovanú ženskú, nič viac, nič menej. To, že som vulgárny, je len klišé, klasické nadávky nepoužívam. Počul som však aj väčšie klišé – vraj akých odborníkov by som ešte chcel osloviť do politiky, keď tí najväčší a najlepší v nej už sú.

Kto je autorom tohto vtipného nezmyslu?

Šéf jednej koaličnej strany. Nepoviem však konkrétne, lebo by mal strašnú hanbu. Ale zaslúžil by si ju.

Šéf SaS to nebol, na to je tam prikrátko, navyše pred voľbami sám naháňal odborníkov. Takže Dzurinda, Figeľ alebo Bugár?

Nič vám nepoviem, len to, že šlo o šéfa koaličnej strany. Politici fakt žijú v nezmyselnej predstave, ja im ju preto musím nabúrať. Pravda je totiž iná – tí najlepší sa do politiky hanbia ísť, lebo by dostali nálepku nejakej skorumpovanej strany.

5.jpg

Interrupcia je úmyselné zabitie človeka, nie som však za zákaz

Považujete sa za jasného konzervatívneho pravičiara?

Som pravičiar, ktorý si nemyslí, že štát by sa mal do všetkého starať a vodiť nás za ručičku ako nejaký tato. V eticko-spoločenských otázkach som konzervatívec.

To zistíme na konkrétnych príkladoch. Aký máte postoj k interrupciám?

Nevidím rozdiel medzi jedenásťtýždňovým a dvanásťtýždňovým dieťaťom v tele matky. Interrupcie sú povolené prvých 12 týždňov, a snáď mi nikto nechce povedať, že vtedy je to človek, kým pri 11 týždňoch, 6 dňoch, 23 hodinách a 59 minútach ešte nie, a preto nemá dostať šancu na život.

Čo prípad, keď má povedzme len dve minúty?

Keďže nikto nevie, odkedy je človek človekom, pre mňa je to realita od chvíle, keď sa spoja dve bunky, teda od počatia. Interrupcia je zabitie človeka.

Znamená to, že žena, ktorá podstúpila interrupciu, je vrahyňa? Nemyslím v zmysle zákona, ale v zmysle morálky.

Zabila človeka, úmyselne zabila svoje dieťa, to je nepochybné.

Je vrahyňa?

Podľa mňa je to úmyselné zabitie vlastného dieťaťa. Slovo vrah má iný nádych, v zmysle súčasného zákona taká žena vrahyňa nie je.

Mala by byť žena za úmyselné zabitie človeka potrestaná?

To už je iná vec.

Za úmyselné zabitie človeka by mala byť, nie?

Poviem jedno klišé, ktoré platí v tejto spoločnosti – ženu, ktorá sa rozhodne donosiť svoje dieťa a dať ho na adopciu, považujeme za vyvrheľa spoločnosti, kým ženu po interrupcii berieme ako niekoho, kto len podstúpil medicínsky zákrok. Nemalo by to byť naopak?

Rozumiem. Otázkou je, či má mať žena právo rozhodnúť sa, alebo jej ho vziať. Zákazy totiž neriešia podstatu, interrupcie sa len presunú na čierny trh, či do zahraničia. Otázkou tiež je, či ich zakázať, keď každý rok klesá ich počet.

S tým súhlasím. Sme malá krajina a do hodiny a pol ste v inom štáte, kde vám interrupciu v pohode urobia. Zakázať interrupcie silou mocou by teda bolo dosť buranské.

Aké je teda riešenie?

Motivácia žien, aby dieťa donosili a dali na adopciu tým tisíckam rodín, ktoré deti nemôžu mať. Ak spojíme ponuku a dopyt, bude to skvelé. Možno by dokonca nebolo zlé spojiť páry, čo čakajú dieťa a nechcú ho, s rodičmi, ktorí túžobne očakávajú, kedy si ho budú môcť vziať. Keď bude adekvátna snaha pomôcť tehotným ženám, interrupcie budú klesať. Otvorenie tejto témy dokonca považujem za našu prioritu.

Tvrdíte, že niekto tu zabíja vlastné deti, zároveň to ale nechcete zakázať. Nie je to čudné?

Ja chcem jasne a verejne odsúdiť zabíjanie detí pred narodením, ale uvedomujem si, že cez zákaz nič nedosiahnem. Keby tu bol zákaz, síce sa alibisticky môžeme tváriť, že problém interrupcií je vyriešený, ich reálny počet by však bol rovnaký, lebo sa presunú inam. Takým farizejom nebudem.

Ako by to malo byť pri ohrození života matky a pri tehotenstve po znásilnení?

V prvom prípade nie je o čom debatovať, pri ohrození života matky nejde o zabitie, ale o lekársky zákrok. Znásilnenie, a to priznávam, je však veľký problém. Donosiť dieťa ako plod násilia... Hm, pravdepodobne by malo byť zachované právo matky rozhodnúť sa aj pre interrupciu.

Ak bude užívateľ drog spolupracovať s políciou, netreba ho trestať

Čo Sulíkov zámer s marihuanou? Je v poriadku súčasný stav, keď je niekto kriminalizovaný pre jedného jointa niekde na vysokej škole?

Prekvapím vás a poviem, že to nie je správne, dotyčný by potrestaný byť nemal. Mám však jednu podmienku – musí priznať, od koho tú drogu kúpil. V takom prípade mi nebude prekážať ani to, ak nepotrestáme užívateľov heroínu alebo kokaínu. Nemám totiž pochopenie pre tých, čo drogy predávajú.

Lenže to v praxi nemôže fungovať. Užívateľ drogy môže alibisticky označiť kohokoľvek, vôbec to nemusí byť skutočný díler. Ako to chcete dokazovať?

Tak aspoň požadujme, aby spolupracoval na odhalení toho človeka. Ak bude spolupracovať s políciou, nemusí dostať trest. Ak odmietne, nie je o čom. Toto riešenie je rozumné a priechodné aj v súčasnej konštelácii. Ak SaS prehlasuje, že drogy sú zlé, a to naozaj Sulík prehlasuje, tak sa má snažiť, aby tu neboli.

Ste veriaci?

Som veriaci katolík.

Ako vnímate Tisa a jeho rolu počas vojnového štátu?

Ak je historickou pravdou, že súhlasil s deportáciami, prípadne ich toleroval, a je jedno, či šlo o Židov alebo o niekoho iného, je to zločinec. Iná rovina je, či mal alternatívu. Ak existovala, mal ju využiť.

Mnohí predstavitelia cirkvi k nemu majú pozitívny postoj, zúčastňujú sa odhaľovania jeho pamätných tabúľ. Je to v poriadku?

Pre mňa je v cirkvi dôležitá podstata, nie figúrky, ktoré zlyhávajú. Napríklad konanie arcibiskupa Bezáka je mi veľmi sympatické. Jasné, tí horší tiež vytvárajú obraz cirkvi, ale pre mňa nie sú podstatní.

Pre mňa je homosexualita úchylka

Je homosexualita vrodená? Mnohí veriaci o tom pochybujú.

Ide o reťazec znakov v DNA, podľa mňa je teda vrodená.

Dá sa získať výchovou?

Nie.

Dá sa liečiť? Podľa bývalého poslanca KDH Gaburu homosexuáli žijú v smrteľnom hriechu.

Osobne si myslím, že to nejde liečiť, iba potlačiť.

Mali by ju dvaja dospelí svojprávni a zaľúbení homosexuáli nejako potláčať?

Všetko je na rozhodnutí konkrétneho človeka.

To mi je jasné, pýtam sa iné.

Je to na svedomí dotyčného.

Tak inak – je homosexuálne spolužitie hriešne?

Nikto nemôže chcieť, aby sme na Slovensku zaviedli, že štandardom sú modré oči, pričom hnedé zakážeme. Preto ani nemôžem homosexuálom vyčítať veci, ktoré nedokážu ovplyvniť. Prekáža mi však otvorené prezentovanie homosexuality na verejnosti. Z pohľadu veriaceho je to hriešne a nevhodné. Teraz poviem možno tvrdú vec – pre mňa je homosexualita rovnaká úchylka...

Úchylka?

Áno. Rovnaká úchylka, ako keď sa niekto neustále škriabe za uchom, niekto je pedofil, niekto má rád zvieratá a neviem čo.

Podľa vás je homosexualita prirovnateľná k pedofílii?

Z tohto pohľadu áno. Je to úchylka v zmysle toho, že niečo sa vymyká štandardu, normálu.

Je tam dramatický rozdiel – pri pedofílii sa zneužíva bezbranné dieťa, kým pri homosexualite ide o vzťah dvoch svojprávnych osôb, ktoré s takým správaním súhlasia.

Samozrejme, tak teda poviem iný príklad. Sú ľudia - neviem, ako sa tá úchylka volá – ktorí sa vyžívajú v ženských nohavičkách. Jednoducho je to úchylka, ktorou nikomu neubližujú, rovnako ako neubližujú povedzme ani homosexuáli. Sú však vybočením zo štandardu.

2.jpg

Maďari by mali mať na Dvojke každý deň polhodinové správy

Odkedy ste sa začali angažovať v téme Orbán a dvojité občianstvo, mnohí vás označujú za „updateovaného“ Slotu. Boli ste za rozdelenie Československa?

Mal som s tým problém, lebo ho delili ľudia, ktorí sa nás neopýtali, či to chceme. Nemal som z toho dobrý pocit. Dnes som však na rozdelenie hrdý a považujem ho za veľmi dobrý krok.

Povinná hymna na školách začiatkom každého týždňa?

Totálne bláznovstvo, to nemá nič so zdravým rozumom.

Ústava na školách?

Nič hrozné by sa nestalo, keby v každej triede bola aspoň jedna ústava, pričom by sa v každej triede prirodzene vygeneroval nejaký Ondrej Dostál, ktorý by ju sám od seba zvesil, študoval a zisťoval, ako je to s právami občanov. Nikoho nenúťme, aby ju čítal povinne, ale nech má jeden výtlačok poruke pre prípad, že by chcel.

Poďme k Orbánovi.

Moje výhrady voči jeho krokom nie sú prejavom nacionalizmu, ale vlastenectva. Každý politik u nás by totiž mal spraviť všetko preto, aby sa tu všetci občania bez ohľadu na národnosť cítili ako doma. Slota je iný, využíva každú príležitosť, ako okydať Maďarov, lebo je to v móde a prináša to body. V parlamente pritom zaznelo, že naši Maďari vôbec nemajú dôvod premýšľať nad maďarským občianstvom.

Majú?

Ja tvrdím, že áno, lebo naši politici a občania dovolili ľuďom ako Slota postaviť sa na piedestál a okrikovať Maďarov. Pocitovo z nich vytvorili druhotriednych občanov. Ak niekto Maďarom vykrikuje, že nie sú lojálni, pýtam sa – čo sme urobili preto, aby boli? Byť Maďarom na južnom Slovensku, odkiaľ by som sa dozvedel, aké zákony táto vláda prijala, o čom sa politici hádajú, čo v môj prospech chystajú? Z päťminútových správ na STV? To akože stačí?

Chcete teda zväčšiť podiel maďarského vysielania vo verejnoprávnych médiách?

Samozrejme. Prečo by sme im nemohli poskytnúť aspoň polhodinový priestor na druhom programe, kde by mali správy v rovnakom čase ako Slováci na jednotke? Oni nemajú právo na informácie?

Argument SNS by nepochybne znel – majú vedieť po slovensky.

Samozrejme, to mi povedali aj v parlamente. Lenže ak vieme, že Maďari jednoducho lepšie vnímajú informácie v rodnom jazyku, prečo im v tom brániť? Nedokážeme byť takí veľkodušní? Veď práve tým by sme obrovsky získali. Teraz naši Maďari sledujú Orbán TV, lebo nemajú alternatívu. Ukážme svoju veľkosť a dramaticky zvýšime ich lojalitu, pričom Orbán už nebude mať možnosť vymývať našim Maďarom mozgy. Teraz mu to sami umožňujeme.

Dvojité občianstvo u všetkých Maďarov nahráva Slotovi

Nepodceňujete tých Maďarov? Prečo by si mali nechať vymyť mozog práve Orbánom?

Veď aj ja si ho nechávam vymyť, keď desaťkrát denne počujem jednu reklamu od Orange. Logicky sa mi tam nainfikuje a mám vymytý mozog, nie?

Cítite sa byť vianočkou, či čo?

(smiech) Nie, ale je to choroba, pričom informácia sa vám dostáva do podvedomia. To vymývanie mozgov nemyslím v zlom, ale reklama na nás vplýva, či nie?

Orbán je síce primitívny populista, ale v čom vznikne problém, ak slovenský Maďar bude mať občianstvo oboch krajín? Pár ľudí z SMK nebude od radosti spávať, ale čo zlého to spraví nám?

Mojím cieľom v politike je, aby sme sa v parlamente zbavili štváčov, extrémistov, odporných nacionalistov, a to z oboch strán. Ja tam nechcem ani SMK, ani SNS.

Toto chcú aj voliči, veď SMK odstavili Maďari, ktorí stavili na spoluprácu Mosta so Slovákmi.

Ale stále je tam SNS.

Prešla o fúz, ľudia jej majú po krk.

Ja tam už nechcem ani jedných štváčov. Teraz si predstavte, že umožníme, aby naši Maďari prijímali maďarské občianstvo. O pár rokov budú v Maďarsku voľby, a po našich južných územiach začne pochodovať Orbán, pretože si tu bude robiť kampaň. V televízii bude jeho reklama, na uliciach jeho bilboardy.

Máte teda strach, že Orbán dá našim Maďarom volebné právo?

Už o tom otvorene hovorí, hoci na začiatku to popieral. V tej chvíli, čo si tu začne robiť kampaň, máte istotu, že naskočia body Slotovi a dostane sa do parlamentu. Bude pritom ukazovať prstom a vykrikovať „pozrite sa, čo tí hajzli pravičiari dovolili!“ Začne hovoriť o autonómii, o tom, ako nás varoval a podobné bludy, pričom ja nijako nemienim prispievať k jeho preferenciám. Už len preto v žiadnom prípade nebudem hlasovať tak, aby sa tu dvojité občianstvo udeľovalo bezbreho. Akceptujem ho však u tých, čo majú reálne väzby na danú krajinu – ak v nej niekto býva, študuje, podniká, ak tam má niekto mamu, otca, babku a dedka.

Nemám dôvod chodiť sa vykecávať na koaličnú radu

Stále tvrdíte, že Fico je vagabund?

Samozrejme, že je vagabund.

Prečo si koalícia na miesto podpredsedu parlamentu zvolila vagabunda? Je normálne niekoho štyri roky napádať a potom mu dať vysoký post?

Ja som za neho nehlasoval. Nikdy by som ho tam nedal. Koalícia však povedala, že to miesto patrí opozícii a nebude klásť prekážky tomu, koho si sama navrhne.

Ešte väčšia sranda je Belousovová na poste šéfky výboru pre ľudské práve a menšiny. To znie ako zlá irónia.

Tiež som hlasoval proti, nemá tam čo robiť. Je to nonsens, ale koalícia rozhodla.

Neprekáža vám, že nie ste súčasťou koaličnej rady?

Nie. Kým prechádzajú naše návrhy a koalícia nás neblokuje, nemám dôvod chodiť sa tam s niekým vykecávať. Nech si tam robia, čo chcú, mňa to nezaujíma.

Vydrží koalícia štyri roky?

Máme na to silu, a ak niekto nebude robiť žabomyšie vojny, vydržíme.

Veď si ani neviete zvoliť generálneho prokurátora a zistiť zradcov. Meníte zákon, lebo neveríte vlastným.

Ja som priamo predsedovi jednej koaličnej strany do očí povedal, že viem, že za Trnku hlasoval práve on a jeho poslanci.

O koho ide?

Skončil som. Ďalšia otázka? (smiech)

Niektorí zo Smeru si na vás zgustli, označili vás za pašeráka a vagabunda. Ján Podmanický doslova povedal: „Vagabund je človek, ktorý napríklad vykoná niekoľkomiliónový daňový podvod tým, že rozoberie tlačiarenský stroj, prenesie ho cez hranice, tu ho zloží a podniká na ňom.“ Ako to teda bolo?

Ide o bohapustú smerácku lož. Tí ľudia rozširujú, že som doviezol tlačiarenský stroj, rozobratý na súčiastky, čím som mal štát okradnúť na cle. Pravda je taká, že rotačka vážila 152 ton a merala 32 metrov. Počuli ste niekedy, že by sa dalo niečo také obrovské premiestniť tisíc kilometrov bez rozobratia na súčiastky? Ja nie. Rozobratú rotačku preto doviezlo 11 plných kamiónov.

Druhý dôležitý fakt je ten, že v roku 2002 sa už neplatilo žiadne clo na dovoz hocičoho z Nemecka – ani zloženého, ani rozobratého. To však menej informovaní ľudia nevedia, preto sú náchylní na smerácke výmysly. Aj preto si uvedomujem, že vzdelávanie voličov Smeru je najlepšia cesta, ako zabrániť návratu tandemu Slota a Fico ku korytu. Ešte raz - všetko, čo som zaplatiť mal, som zaplatil, a nikomu som nezostal nič dlžný. Ani štátu.

Rozhovor bol autorizovaný, Igor Matovič v prepise nič nezmenil.

Medzititulky: redakcia

Predchádzajúce rozhovory si môžete prečítať tu - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 3. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 4. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 836
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 840
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 10 343
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 427
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 381
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 889
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 342
 8. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 2 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tohtoročný jún bol najsuchší za dlhé roky, upozornili meteorológovia.


41m

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 51m
Martin Macko, syn generála Pavla MAcka.

Macko priznanie do dvoch hodín odvolal.


1 h

V nemocniciach je aktuálne 250 pacientov.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu