Skupinu daňových poradcov na Právnickej fakulte Univerzity Komenského malo zorganizovať vedenie komory daňových poradcov a fakulty za peniaze.
BRATISLAVA. Za štúdium práva na Univerzite Komenského posielali prednostne prijatým študentom faktúru na 60-tisíc korún (dvetisíc eur). U koho tieto peniaze skončili, nie je jasné.
Denník SME má k dispozícii oficiálnu korešpondenciu Slovenskej komory daňových poradcov, ktorá pred tromi rokmi zorganizovala štúdium dvadsiatky externistov.
Právnická fakulta Univerzity Komenského skupinu daňových poradcov prednostne prijala, hoci prijímala na základe známok a v skupine boli aj trojkári a štvorkári. Prípad prešetruje polícia.
„Za otvorenie tohto vzdelávania sa zaplatila fiktívna faktúra na 60-tisíc korún,“ hovorí jeden zo študentov.
Jeho meno aj kópiu faktúry má redakcia k dispozícii. Peniaze podľa neho mali ísť na účet strediska Kaskády, kde UK externe vyučovala právo.
Zaplatili za stravu, ale nejedli Právo v Kaskádach december 2007 – daňoví poradcovia dostali ponuku študovať v Kaskádach; júl 2008 – dekan Marián Vrabko skupinu prijal na odvolanie; júl 2010 – študijná referentka Zuzana Melicherčíková podala podnet na prokuratúre; 14. júla 2010 – minister školstva poslal na školu kontrolu; august 2010 – okresná prokurátorka Eva Satinová, ktorá zastavila aj nástenkový tender, podanie Melicherčíkovej odložila; január 2011 – nová prokurátorka nariadila vyšetrovateľovi opätovné vyšetrenie.
Z údajov na faktúre vyplýva, že daňoví poradcovia si cez ňu zaplatili školenie, ubytovanie a stravu. „Nikdy sme tam za túto faktúru nejedli a nespali. Počas štúdia sme si ubytovanie platili dodatočne podľa toho, kedy sme mali školu,“ hovorí daňový poradca.
Peniaze podľa neho platili ako vstupný poplatok za to, že mohli začať študovať. Prezident Slovenskej komory daňových poradcov Ján Arthur Oberhauser tvrdí, že podmienky a kritériá prijímania vymyslela právnická fakulta.
Oberhauser vo štvrtok priznal, že štúdium organizovali a daňovým poradcom posielali informácie.
V lete minulého roka, keď na prípad prvýkrát denník SME upozornil, Oberhauser tvrdil, že s externým štúdiom pre daňovákov nič nemajú.
„Na základe úspešnej spolupráce UK z minulých rokov komora zverejnila vo svojom informačnom systéme po predchádzajúcom rokovaní s univerzitou a v prezídiu komory podmienky a možnosti štúdia na tejto vysokej škole. Iným spôsobom komora nebola účastná na organizovaní prijímania na štúdium na právnickej fakulte,“ uviedol Oberhauser.
Väčší podiel komory daňových poradcov ako len preposielanie informácií dokazuje jej korešpondencia s daňovými poradcami, ktorú má SME tiež k dispozícii. So školou napríklad koordinovali prihlášky. Tie nechala najskôr komora poslať do svojej bratislavskej pobočky a odtiaľ putovali na fakultu.
Bývalý dekan: Ja nič Bývalý dekan fakulty Marián Vrabko, ktorý sa podľa korešpondencie priamo podieľal na organizácii štúdia, vo štvrtok najskôr odmietol prípad komentovať, položil telefón.
„Vy nie ste môj kamarát, aby ste mi volali na mobil,“ povedal Vrabko. V odpovediach v e-maile tvrdí, že podmienky stanovil senát fakulty, nie on. „Ja som s nikým nič neorganizoval,“ napísal. Nevie vraj ani o poplatku za štúdium.
Súčasný dekan Pavol Kubíček povedal, že sa najskôr musí s novou agendou oboznámiť. Až potom povie, či prípad daňových poradcov nechá preveriť.
Podnikateľ a majiteľ strediska Kaskády Ondrej Danko nedvíhal mobil, ani neodpovedal na esemesku.
Bývalý rektor František Gahér, ktorý stál donedávna na čele univerzity, hovorí, že sa nemá k čomu vyjadrovať. „Fakulty sú samostatné, o finančných prostriedkoch rozhodujú samy,“ povedal Gahér.
Daňový poradca: Neplatili by sme, keby sme to vedeli
Jeden zo skupiny daňových poradcov tvrdí, že spočiatku netušili, že ich prijatie je nezákonné.
Ako ste sa dostali k tejto ponuke?
Bola to dohoda medzi Akadémiou daňových poradcov a Právnickou fakultou Univerzity Komenského. Akadémia má na starosti vzdelávanie daňových poradcov z hľadiska povinného vzdelávania. Prišla nám ponuka z oficiálneho emailu daňovej komory, že sa otvára v rámci dohody s fakultou možnosť štúdia, pričom ide o doplnkové vzdelávanie. Bolo určené pre daňových poradcov so štátnymi skúškami. Bolo to bez prijímačiek, pričom sa čakalo, že sa prihlási viac ľudí, ale potom to rozšírili aj na asistentov poradcov.
Vedeli ste, že ste boli prijatí ako klasickí bakalári na odvolanie?
To sme nevedeli, dozvedeli sme sa to až z novín. Samozrejme, že keby sme to vedeli, tak do toho nikto nejde. Toľko peňazí by nikto nedal, keby vedel, že sa štúdium nemusí vydariť a je to nezákonné.
Koľko vás bolo?
Nás daňových poradcov bolo málo, tak k nám pričlenili študentov z denného štúdia, ktorí sa dostali na odvolanie a nazvali ich druhá šanca. Oni tiež museli zaplatiť faktúru s tým, že ak spravia prvý ročník, budú preradení na normálne štúdium.
Ako prebiehal zápis?
Na začiatku nás prišiel privítať pán Vrabko. Povedal niečo k organizácii štúdia. Povedal, že sme si zaplatili za vytvorenie tejto skupiny, nie za titul. Cez druhý semester nám už bolo jasné, že niečo nehrá, keď veľa ľudí na skúškach pohorelo. Dôležitá vec je, že daňovým poradcom v minulosti bol aj riaditeľ Kaskád Ondrej Danko.
Vy ste nepodpisovali odvolanie, aby vás prijali, ktoré bolo u všetkých totožné aj s chybou?
Nie, nespomínam si na nič také. Podpisovali sme nejaké veci pri preberaní indexu, ale ja som odvolanie na neprijatie na štúdium nepísal, ani nepodával.
Neuvedomili ste si, že nespĺňate podmienky na prijatie?
Uvedomovali, ale spoliehali sme sa, že bolo vytvorené platené osobitné štúdium ako doplnkové vzdelávanie. Nám Kaskády predstavovali ako detašované pracovisko právnickej fakulty. Zvyk je, že faktúry za ďalšie školenia pre daňových poradcov sa nevyplácajú akadémii, ale Kaskádam. Akadémia žije z príspevkov členov, daňových poradcov. Ak akadémia zorganizovala školenie, vždy sa to vyplatilo Kaskádam.
Prečo o tom hovoríte až teraz?
Po medializácii vzniklo odporúčanie komory, aby sme sa k tomuto nevyjadrovali, pretože komora vydáva štátne osvedčenia a nie je prípustné, aby sa o nej takto hovorilo o médiách. Ján Glovičko
Núkali im obídenie známok
Daňových poradcov už pred prihlásením uistili, že získajú plnohodnotný titul.
BRATISLAVA. „Prvý rok štúdia, ktorý je 'celoživotné vzdelávanie - druhá šanca' bude plnohodnotným prvým ročníkom. Takýto názov bude mať preto, aby uchádzači o štúdium – daňoví poradcovia nemuseli splniť podmienky predpísaného priemeru známok zo štúdia na strednej škole,“ píše sa v ponuke, ktorú dostali členovia komory daňových poradcov.
V roku 2008, keď túto skupinu prijali na právo Univerzity Komenského, začali na fakulte platiť nové kritériá prijímania iba podľa známok. Dovtedy si študentov vyberali v testoch.
Na odvolanie Daňoví poradcovia sa pritom na školu nedostali riadne. Mnohí z nich skončili po vyhodnotení známok na posledných miestach. Aj tak ich napokon prijali. Pomohlo im odvolanie s totožným textom, ktorý mal vo všetkých prípadoch rovnakú chybu v dátume.
Poradcov v inštrukciách komora od začiatku uisťovala, že vysokoškolský diplom bude totožný s diplomom ostatných právnických fakúlt. Už v prvom emaile ich informovali aj o cene za štúdium 50 až 60-tisíc korún.
Referentka odišla Prijímačky univerzita od zverejnenia informácií v júli minulého roka nevyšetrila. Dekan Marián Vrabko v júli 2010 obvinil študijnú referentku Zuzanu Melicherčíkovú, ktorá na organizovanú skupinu upozornila prokuratúru, že vynáša interné údaje.
Melicherčíkovej pridelili poradcov v druhom ročníku bakalárskeho štúdia popri ostatných externistoch. Po upozornení na problém zo školy odišla.
Ján Glovičko
Obežníky a faktúra
Kliknite - obrázok zväčšíte
Kliknite - obrázok zväčšíte
Kliknite - obrázok zväčšíte
Kliknite - obrázok zväčšíte

Beata
Balogová
