Smer novelu napadne na ústavnom súde.
BRATISLAVA- Možnosť byť generálnym prokurátorom iba jedno funkčné obdobie, zrušenie vojenskej prokuratúry (VP) či zverejňovanie právoplatných rozhodnutí prokurátorov, ktorými sa končí trestné stíhanie.
To je len časť zmien, ktoré chce rezort justície presadiť v novele zákona o prokuratúre, ktorej cieľom je zvýšiť jej transparentnosť a otvorenosť. Na tlačovej konferencii o tom dnes spoločne informovali premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Novela zákona bola v piatok predložená do medzirezortného pripomienkového konania. "Až 65 percent občanov tvrdí, že GP si nevykonávala dostatočne svoju funkciu v oblasti organizovaného zločinu. Rovnako väčšina tvrdí, že GP zlyhala vo vyšetrovaní prípadov veľkých trestných činov, tzv. veľkých rýb a bielych golierov, ústavných činiteľov a politikov," skonštatovala premiérka.
Trnka môže kandidovať
Napriek tomu, že podľa novely by mala byť možnosť stať sa generálnym prokurátorom iba raz a to na sedemročné funkčné obdobie, zákon nemá byť retroaktívny. Preto v prípade schválenia novely, doterajší generálni prokurátori môžu v prípade, že ich niekto navrhne, kandidovať na túto funkciu.
V záujme posilnenia dôvery v justičný stav by sa mali zaviesť výberové konania na miesta prokurátorov a aj na miesta vedúcich prokurátorov. Výberové konania na asistentov prokuratúry aj prokurátorov by mali byť transparentné a otvorené pre všetkých uchádzačov, ktorí spĺňajú zákonom stanovené kritériá.
Návrh novely tiež počíta so zavedením funkčných období vedúcich prokurátorov, ktorými sú okresní a krajskí prokurátori a ich námestníci. Funkčné obdobie by malo trvať päť rokov, pričom sa má zaviesť možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach.
"Ja si myslím, že nastal čas, aby sme už skončili s tým systémom, keď máme na niektorých pozíciách vedúcich prokurátorov 10 možno 12, 13 rokov a v danom regióne sú potom akoby pánmi trestného stíhania na dlhé obdobie," vyjadrila sa šéfka rezortu justície.
Musia ukázať majetok
S cieľom efektívneho boja proti korupcii by sa malo novelou zaviesť zverejňovanie majetkových priznaní prokurátorov. "Za veľmi dôležité považujem, aby sa majetkové priznania prokurátorov zverejňovali podľa vzoru sudcov," uviedla Žitňanská.
Ďalej do 15 pracovných dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia by sa mali zverejňovať na stránke Generálnej prokuratúry (GP) SR právoplatné rozhodnutia prokurátora, ktorými sa skončilo trestné stíhanie voči určitej osobe.
Zverejňovať by sa mali tiež právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií, a to do troch pracovných dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Na žiadosť by mohli byť sprístupnené všetky rozhodnutia prokuratúry.
Zastaviť konanie bude ťažšie
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce posilniť procesnú nezávislosť prokurátora. V intenciách nového znenia zákona nebude môcť nadriadený prokurátor v trestnej oblasti prikázať podriadenému prokurátorovi, aby nezačínal trestné stíhanie alebo nepodal opravný prostriedok v neprospech obvineného. Zmeny sa tiež majú dotknúť aj netrestnej oblasti.
Ako uviedla Žitňanská, po zrušení vojenských súdov, VP ako taká stráca svoje opodstatnenie. Podľa navrhnutého modelu novely predpokladá zrušenie vojenskej prokuratúry s tým, že jej prokurátori neprejdú do systému všeobecnej prokuratúry. "Predpokladám, že toto bude predmetom diskusie v rámci medzirezortného pripomienkového konania," vyjadrila sa Žitňanská.
Smer novelu dá na súd
Opozičná strana Smer chce pre novelu podať návrh na Ústavný súd"Ide o jednoznačné politické ovplyvňovanie výberových konaní na prokuratúre, čo nemá nič spoločné s nezávislým postavením prokuratúry ako takej. (...) Celý tento zákon je na hrane ústavnosti," povedal dnes na tlačovej besede poslanec za Smer Róbert Madej.