BRATISLAVA. Predať všetkých šesť štátnych teplární alebo si ich nechať? Dilemu zrejme o najväčšom privatizačnom projekte vlády koalícia včera vyriešila iba provizórne. Podľa informácií SME sa štyri strany zhodli, že teplárne sa predávať majú, otvorená ostala len otázka, či pôjde o stopercentný, alebo len 51percentný balík, ako to presadzovalo KDH. Menšinový balík by totiž mohli dostať samosprávy.
Do odštátnenia sa podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) zmenia pravidlá výberu nominantov, ich odmeňovanie a aj riadenia teplární a iných štátnych firiem.
„Koalícia ustupuje od politických nominácií. Tento model sa nám neosvedčil,“ vysvetľovala Radičová. Úplne nevylúčila ani to, že sa niektorá tepláreň nepredá.
Časť koaličných politikov doteraz argumentovala výrokom premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), že firmy, ktoré dosahujú zisk, by sa predávať nemali. Mierny zisk dosahujú teplárne v Žiline, Trnave a Košiciach. Ale hlavne preto, že im štát v roku 2007 pridelil státisíce ton nadbytočných emisných povoleniek, ktoré budú až do roka 2013 predávať. Žilinskú tepláreň teraz ovláda KDH, trnavskú Most a zvolenskú SaS.
Koalícia sa nakoniec dohodla, že nepodá návrh na odvolanie Roberta Fica z miesta podpredsedu parlamentu, čo presadzovala SaS.
Koaličná rada včera rokovala aj o tom, ako sa postavíme k spornému maďarskému zákonu o dvojakom občianstve. Hoci sa na úprave koalícia dohodla, nevyriešený bol postoj štyroch poslancov z Obyčajných ľudí.
Debata o dopravnej politike štátu sa však nekonala. Bude k nej samostatná koaličná rada. Odvodovú reformu prerokujú najprv expertné skupiny, strany a potom koaličná rada.

Beata
Balogová
