BRATISLAVA. Uviedol to dnes štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Milan Ježovica po stretnutí s komisárom EÚ pre rozvojovú spoluprácu Andrisom Piebalgsom.
Slovensko podľa Ježovicu neteší prepad v objeme rozvojovej pomoci. "Ale ten prepad je aj výsledkom rozhodnutí v minulých rokoch," dôvodil.
Komisár navštívil pracovne Slovensko, aby posilnil jeho identifikáciu s oficiálnou rozvojovou pomocou. "Tá je jedna z najviditeľnejších častí v oblasti aktivít Európskej únie," zdôraznil. Piebalgs. Dodal, že na svete žije šesť miliárd ľudí, ale len päť miliárd sa má dobre. "Jedna miliarda je na tom čím ďalej tým horšie." Táto rastúca nerovnosť vplýva podľa komisára na otázky mieru, bezpečnosti a migrácie.
Európska únia prijala záväzok v podobe 0,7 percenta HDP na poskytovanie oficiálnej rozvojovej pomoci. Komisár navštevuje všetky členské krajiny EÚ a žiada ich, aby túto oblasť podporili.
Ježovica povedal, že slovenská pomoc má byť adresná, účinná a efektívna. Vláda odobrila v tejto súvislosti v januári aj Národný plán rozvojovej pomoci.
Komisár Piebalgs ubezpečil, že peniaze, ktoré investujú štáty do pomoci, sú veľmi silne a sofistikovane kontrolované. "Neboli zistené žiadne podvody, žiadna sprenevera," povedal s tým, že pomoc je investíciou do budúcnosti.
Slovensko by mohlo pomoc strojnásobiť
Slovensko v súčasnosti investuje do rozvojovej pomoci približne 0,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), do roku 2015 však má v pláne prekročiť trojnásobok tejto hodnoty. Vyhlásil to dnes predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ivan Štefanec (SDKÚ-DS). Ten sa popoludní stretol s komisárom Európskej únie (EÚ) pre rozvojovú politiku Andrisom Piebalgsom v historickej budove Národnej rady (NR) SR na Župnom námestí v Bratislave.
"Je samozrejmé, že v súčasnosti, keď každá krajina stráži svoje rozpočty, tak otázka rozvojovej pomoci je tiež dôležitou súčasťou na diskusiu a je dôležite, aby toto číslo v budúcnosti stúpalo. Určite je to aj záujem Slovenska, aby nielen celková suma, ale aj aby podiel na HDP stúpal. A tento záujem máme," povedal pre TASR Štefanec.
Politici sa na stretnutí rozprávali predovšetkým o možnostiach spoločnej rozvojovej pomoci. Tá by sa mala v budúcnosti týkať aj otázok energetiky, životného prostredia či infraštruktúry v cieľových krajinách. V súčasnosti každý štát prispieva na rozvojovú pomoc z individuálneho štátneho rozpočtu, Piebalgs však prezradil, že Európska komisia uvažuje nad začlenením tejto položky do spoločného európskeho rozpočtu. "Máme obavy, ktoré súvisia s tým, aby naše podnikateľské subjekty, naše mimovládne organizácie mali prístup aj k týmto projektom, keďže ich zrejme bude menej a budú väčšie," uviedol Štefanec, ktorý tieto obavy tlmočil aj eurokomisárovi. Podľa neho by sa tomuto dalo zabrániť vytvorením mechanizmu, ktorý by tieto potenciálne nedostatky odstránil.
"Jeden z dôvodov, prečo vyhľadávam podporu parlamentu, sú problémy súvisiace s rozvojovou pomocou. Ešte stále zo šiestich miliárd ľudí jedna miliarda žije v extrémnej chudobe. Je jednoznačne potrebné spraviť európsku rozvojovú pomoc omnoho silnejšiu a zacielenejšiu," vysvetlil dôvod svojej návštevy eurokomisár Piebalgs.