BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) chce prekopať vedenie štátnych a pološtátnych firiem.
Na dnešnom zasadnutí vlády navrhne, aby konkurzy robili aj ľudia, ktorých tam dosadila už súčasná koalícia a nie iba tí, čo v budúcnosti obsadia voľné miesta v predstavenstvách firiem.
Koalícia sa na konkurzoch dohodla a ministerstvo hospodárstva k nim pripravilo návrh. Nebolo jasné, či sa týka len neobsadených miest.
Premiérka už má oponentov. „V tom materiáli sa nikde nepíše, že všetci, ktorí boli nominovaní, budú odvolaní,“ povedal minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).
Radičová ustupuje, koľkí sa k nej pridajú? Pýta sa Ivan Štulajter
„Odvolávanie jedného nominanta za druhým ako na bežiacom páse nie je asi spôsob dobrého riadenia týchto spoločností,“ povedala premiérka Iveta Radičová o rošádach v štátnych firmách.
Po pondelňajšej koaličnej rade ohlásila koniec politických nominácií vo firmách s podielom štátu a nové pravidlá na ich výber, riadenie a odmeňovanie.
Podľa návrhu, ktorý pripravilo ministerstvo hospodárstva, by sa výberové konania mali robiť do predstavenstiev firiem, nie však do dozorných rád.
Do predstavenstiev by sa mali dostať len vyštudovaní ekonómi alebo právnici minimálne s päťročnou praxou v riadiacich pozíciách.
Konkurz pre všetkých? Štátne firmy Čo majú zmeniť
členovia predstavenstiev budú musieť prejsť výberovým konaním, šancu majú iba vyštudovaní ekonómi a právnici, členovia dozorných rád musia mať vysokú školu, ale nemusia prejsť konkurzom, platy štátnych nominantov sa majú určovať podľa veľkosti firmy, jej zisku, ale aj podľa jej významu.
Z materiálu nie je jasné, či sa konkurzy majú týkať aj pozícií, ktoré sú už obsadené. Jasno v tom však má premiérka.
Konkurzy by sa mali týkať všetkých, teda aj už obsadených miest, povedal SME jej hovorca Rado Baťo. Na dnešnú vládu ide Radičová s návrhom uznesenia v tomto zmysle.
Ak by uspela, obsadzovali by sa nanovo desiatky už obsadených miest. Niektorí manažéri by z predstavenstiev museli odísť, lebo nemajú právnické alebo ekonomické vzdelanie.
Transparentnosť konkurzov by mali po novom zabezpečovať komisie. „Jediný nástroj, ktorý viem ponúknuť je, že zverejníme členov výberových komisií, zverejníme kľúč, ako boli do týchto výberových komisií nominovaní,“ povedala Radičová.
Straníci a odborníci To, či sa do funkcií dostanú aj straníci, návrh nerieši. „To, že nejaký odborník pomáha strane, by ho nemalo vylúčiť,“ myslí si šéf Mosta Béla Bugár.
Zodpovednosť za pôsobenie nominanta vo firme by podľa neho závisela od spôsobu jeho výberu.
„Ak je výberové konanie, tak potom to je odborník. Či patrí do nejakej strany, alebo nepatrí, je jedno. Je odborník a potom je to samozrejme jeho zodpovednosť. Ak strana niekde nominuje, tak je to zodpovednosť aj strany,“ povedal Bugár.
Dá sa spraviť aj viac Pavel Nechala z Transparency International vidí v návrhu ministerstva hospodárstva nedostatky.
Výberové konania by sa mali podľa neho robiť aj na členov dozorných rád, ktoré plnia dôležitú kontrolnú úlohu.
Nové orgány štátnych firiem treba podľa Nechalu aj náležite zaplatiť, aby sa do nich dostali len kvalitní ľudia.

Beata
Balogová
