Nové drogy po pol roku predaja zakážu poslanci expresne. Do obchodov sa už chystajú kukláči.
Pôvodný text tlačovej agentúry sme o 21:09 nahradili autorským článákom SME
BRATISLAVA. „Nemozem zaspat ludia, dali sme si s chalanmi kamikadze a nechce to prestat slapat, mam tolko otazok v hlave, nici ma to psychicky. Chemia po...a ma teraz nuti rozpravat sa s Bohom a podobne psycha, uz som v koncoch, pomozte mi.“
Takto pred niekoľkými mesiacmi hodnotil jeden zo zákazníkov suvenír zo siete obchodov Crazy shop. Fórum priamo na internetovej stránke obchodov obsahovalo desiatky podobných výpovedí. Napriek varovaniu, že výrobky sú určené iba na „zberateľské účely“.
Ťaženie úradov proti obchodom s pseudodrogami trvá už od septembra, skončiť by sa vraj mohlo do mesiaca. Vláda v stredu odobrila novelu zákona o omamných a psychotropných látkach, ktorá by zakázal 43 nových látok s účinkami podobnými drogám. Medzi nimi aj mefedrón, ktorý kontroly odhalili vo výrobkoch Crazy shopov a ktorý odborníci spájajú so 40 úmrtiami v Európskej únii.
Expresný zákon
Návrh by mal prejsť parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní a platiť by mal začať už od 1. marca.
„Keby niekto z poslancov uvažoval, že nezdvihne ruku za tento zákon, nech si prečíta, čo to robí s našimi deťmi,“ odporúčala v stredu emotívne fórum zákonodarcom šéfka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová.
Vládna koalícia však ustúpila od zámeru ministra Zsolta Simona (MostHíd) zmeniť systém tak, aby sa látky zakazovali iba vládnou vyhláškou a nie zdĺhavými novelizáciami. Prišiel s ním po varovaní expertov, že obchodníci dokážu zakázané látky ihneď nahradiť novými variáciami.
„Jedine zákonom sa dá určiť, aké konanie je trestným činom a ak chceme manipuláciu s týmito látkami urobiť trestnú, musí to byť v zákone,“ hovorí minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH.
Tajomní inšpektori
Ak zákon prejde, obchodníci, ktorí budú výrobky predávať, musia rátať so zásahom Národnej protidrogovej jednotky. A so štyrmi až desiatimi rokmi za mrežami.
Machútová však tvrdí, že úrady už majú pripravené aj systémové riešenie, ktoré má zabrániť rýchlej obmene pseudodrog. „Našli sme spôsob, aby nikto nemohol uvádzať na trh neznámu syntetickú látku bez toho, aby autoritám nepreukázal zloženie, účinky a riziká,“ tvrdí.
Nový prístup podľa nej úradom umožnila nedávno prijatá európska legislatíva. Podrobnosti spresniť odmietla, vraj aby nezmarila zákrok inšpektorov, ktorý by mal viesť k urýchlenému zatvoreniu obchodov.
Sieť Crazy shopov sa k nám presunula z Poľska, kde ju na jeseň úrady rozmetali. „Dnes sú vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho, dovčera ich bolo 11, včera pribudol dvanásty,“ povedala Machútová.

Beata
Balogová
