Na margo slovenskej reformy justície Carmon povedal, že „ide o víziu, ktorá samozrejme je mnohokrát videná cez isté kritické momenty a aspekty.“
BRATISLAVA. Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin chce, aby európska sieť súdnych rád poslala na Slovensko svojich pozorovateľov na voľby nových členov súdnej rady z radov sudcov, ktoré by mali byť v máji alebo júni 2012.
Svoju požiadavku predniesol novozvolenému prezidentovi Európskej siete súdnych rád Miguelovi Carmonovi.
„Pre absolútne neštandardný a enormný nátlak politickej moci na súdnu moc v smere ovládnutia justície,“ vysvetlil svoju žiadosť Harabin, podľa ktorého o tomto trende svedčí vládou uskutočnená a podľa neho neústavná výmena troch členov súdnej rady.
„Keby toto bolo možné, tak potom, kedykoľvek môže prezident republiky odvolať ktoréhokoľvek sudcu Ústavného súdu skôr ako pred uplynutím dvanásťročného funkčného obdobia,“ vyhlásil Harabin.
Harabinove požiadavky budú tlmočené
O jeho požiadavke budú v sieti európskych súdnych rád počuť ešte dnes, lebo prezident cestuje na rokovania do Maďarska. „Môže si byť istý (Harabin), že jeho požiadavky budú tlmočené,“ povedal Carmona.
Počas rokovania v Bratislave Harabin pred Carmonom a ďalšími členmi španielskej súdnej rady nešetril kritikou na adresu slovenskej vládnej moci, ktorá podľa neho atakuje nezávislosť súdnej moci.
„Konkrétne som ho upozornil na škandalizáciu členov súdnej rady zo strany členov vlády,“ povedal Harabin.
Hovoril aj o tom, že po legislatívnych zmenách od mája budú u nás fungovať podľa neho politické komisie na výber sudcov, lebo minister spravodlivosti tam bude mať troch nominantov a to isté sa chystá na prokuratúre.
Šéfa súdnych rád informoval aj o rušení monopolu štátu na výchovu a vzdelávanie sudcov, kde sa púšťa tretí sektor a stráca sa dominancia justičnej akadémie.„Čo je takisto neštandardné v EÚ,“ dodal.
Ide aj za Žitňanskou
Carmona si chce informácie, ktoré dostal od Harabina, doplniť u ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, s ktorou išiel rokovať po schôdzke so súdnou radou.
Na margo slovenskej reformy justície, ktorú kritizoval Harabin, povedal, že „ide o víziu, ktorá samozrejme je mnohokrát videná cez isté kritické momenty a aspekty.“ Zhodnotil, že si vypočuli rôzne otvorené názory.
"Je zrejmé, že my ako členovia súdnej rady inej krajiny – my sme tu na inštitucionálnej návšteve, my nemôžeme zastávať konkrétne názory vo vzťahu k problémom, ktoré boli nastolené,“ povedal Carmona. Chce však veriť, že sa podarí nájsť spoločné názory na veci, o ktorých sa debatuje.
„Sme presvedčení o tom, že slovenská spravodlivosť a súdnictvo nájde spôsob, ako sa dostať k spoločnému cieľu,“ dodal. Tým je podľa Carmonu snaha poskytnúť občanom nezávislú, účinnú a transparentnú spravodlivosť čo najbližšie k občanovi.