BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) preukazuje svoju nekompetentnosť, keďže jej rezort musí novelizovať zákon o sudcoch a prísediacich, ktorí poslanci NR SR schválili prelomením veta prezidenta Ivana Gašparoviča len pred týždňom.
Na brífingu to uviedol poslanec Smeru a tieňový minister spravodlivosti tejto strany Róbert Madej.
Vláda malou novelou posúva dátum účinnosti jedného z ustanovení, ktoré súvisí s rušením inštitútu justičných čakateľov.
Poslanci totiž tento termín po prezidentovom vete, ktoré vstup novely do účinnosti zdržalo, neposunuli a v novele tak ostal 1. január. Zákon ako celok však vstúpi do účinnosti až v máji.
"Má sa to schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Touto novelou sa majú riešiť a naprávať chyby z hlasovania poslancov koalície z minulého utorka," povedal Madej.
Zároveň poukázal na vysvetlenie vlády, že "uvedený stav je z hľadiska vnútornej konzistencie právneho predpisu ako aj účinkov, ktorý má právna norma vyvolať, neprijateľný".
"Sama vláda cituje a uvádza, že zákon, ktorý je schválený v tejto podobe, je neprijateľný," zdôraznil opozičný poslanec.
Smer pritom nesúhlasí ani s návrhom kabinetu prerokovať právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní.
"Dôvodom má byť údajne ohrozenie základných ľudských práv a slobôd. Ja sa pýtam, či vláda myslí na základné právo koalície spolitizovať súdnu moc a či myslí na základné právo prisluhovačov koalície stať sa sudcami na základe spolitizovaných výberových komisií, ktoré chcú zaviesť do praxe?" odkázal.
Pre najsilnejšiu opozičnú stranu je teda skrátené konanie absolútne neprijateľné, rovnako aj zaplátanie dier a chýb, ktoré koalícia spravila pri tomto zákone.
"Celé to potvrdzuje, že zákon je protiústavný, a že je nepodarkom, ktorý treba ihneď opravovať," dodal.
Ministerstvo spravodlivosti dalo cez svojho hovorcu Petra Bublu Madejovi odporúčanie, aby si najprv poriadne prečítal predkladané návrhy, porozmýšľal o nich a až potom sa vyjadroval pre médiá.
"Ministerka spravodlivosti hneď od schválenia zákona minulý týždeň vedela, že je potrebné zmeniť účinnosť jedného prechodného ustanovenia. Preto dnes navrhla vláde riešenie," reagoval pre TASR Bubla.
Podľa jeho slov vychádzajúc z doterajšej praxe NR SR ide o legitímny postup, ktorým sa odstraňujú v schválenom návrhu zákona jeho zjavné nedostatky, v tomto prípade vyvolané objektívnou nemožnosťou prelomiť veto prezidenta nad rámec jeho vznesených pripomienok.