Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 22:23 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Čo čaká slovenských občanov, ktorí sa rozhodnú prijať aj cudzie občianstvo? Túto otázku sa politikom ani v stredu nepodarilo vyriešiť.
V parlamente leží niekoľko protichodných návrhov, ani poslanci koalície neboli schopní sa na niektorom z nich zhodnúť.
S návrhom, na ktorom sa v pondelok dohodli lídri koalície, totiž nesúhlasí Igor Matovič z klubu SaS, ani predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH). K téme sa večer museli stretnúť lídri koalície.
„Načo potrebujú noc? Potrebujú noc na to, aby sa vyhrážali, vydierali, kupovali niekoho, aby niekoho presviedčali?“ pýtal sa predseda Smeru Robert Fico. Podľa podpredsedu parlamentu sú pre niektorých koaličných politikov dôležitejšie stranícke záujmy, než „národnoštátne záujmy“.
Opravujú Fica Návrhy noviel Koaličný návrh:
vracia štátne občianstvo tým, čo ho stratili Ficovým zákonom, ruší možnosť straty štátneho občianstva nadobudnutím cudzieho, neuznáva nadobudnutie štátneho občianstva, ak sa tak stalo v rozpore s medzinárodným právom. Matovičov návrh:
štátne občianstvo by nestratil nadobúdateľ cudzieho občianstva, ktorý v danej krajine aspoň rok žil, pracoval, študoval, alebo odtiaľ pochádzajú jeho príbuzní. Návrh Smeru:
vracia naše štátne občianstvo tomu, kto má v cudzine povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov.
Dnes platný zákon, ktorý na jar presadila Ficova vláda v reakcii na maďarský zákon o dvojakom občianstve, oberá o občianstvo každého, kto sa rozhodol prijať aj ďalšie.
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala zmeniť ho tak, aby odpadli jeho „nežiaduce negatívne účinky“.
Skupina koaličných poslancov neskôr predložila návrh, podľa ktorého by Slovensko neuznávalo účinky maďarského zákona, ale nijak by netrestalo tých, čo ho využijú. Pre odpor KDH sa nakoniec koalícia dohodla, že ľuďom s dvoma občianstvami zakáže vykonávať niektoré profesie.
Smer prišiel s vlastným vylepšením svojho zákona, ktoré by umožnilo dvojaké občianstvo tým, čo v zahraničí dlhodobo žijú.
Šéf skupiny poslancov Obyčajní ľudia Matovič predložil návrh, ktorý sám označuje za kompromisný. O občianstvo by na jeho základe neprišli tí občania, ktorí majú na inú krajinu dlhodobé väzby.
Platný zákon prikazuje takémuto občanovi nahlásiť sa obvodnému úradu v sídle svojho kraja. Inak mu hrozí pokuta 3319 eur.
O občianstvo prišlo 31 ľudí Od júla o slovenské občianstvo prišlo 31 ľudí. Najviac ich podľa štatistík ministerstva vnútra získalo občianstvo nemecké (12) a rakúske (10). O maďarský pas mala záujem len jedna žena. Nové občianstvo však zrejme nezískala podľa maďarského zákona o dvojakom občianstve, ktorý platí len od 1. januára. Proces získania nového občianstva má trvať tri až štyri mesiace.
Predseda mimoparlamentnej SMK József Berényi, ktorý požiadal o maďarské doklady hneď začiatkom januára, nevie o nikom, koho by sa strata štátnej príslušnosti týkala.
Správy o Maďaroch žijúcich u nás, ktorí stratili slovenské občianstvo, nemá ani spoločenský a kultúrny zväz Maďarov na Slovensku Csemadok.
Autor: Ivana Kvetková

Beata
Balogová
