SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

SaS vylúčila Matoviča z klubu, Most zablokoval parlament

Po stiahnutí novely zákona o občianstve Most zablokoval parlament. SaS vylúčila z klubu Igora Matoviča, ktorý zahlasoval so Smerom.

Béla Bugár považuje neúspešné hlasovanie v parlamente za porušenie koaličnej zmluvy.Béla Bugár považuje neúspešné hlasovanie v parlamente za porušenie koaličnej zmluvy. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Po stiahnutí koaličnej novely zákona o občianstve sa Most rozhodol zablokovať parlament. SaS vylúčila z poslaneckého klubu Igora Matoviča, ktorý zahlasoval s opozičným Smerom.

BRATISLAVA. Dva poslanecké návrhy zákonov, ktoré riešia otázku dvojakého občianstva a ktoré koalícia nedokázala schváliť, budú plénu predložené ako vládne návrhy.

Dohodli sa na tom lídri stredopravých strán na dnešnom mimoriadnom zasadnutí Koaličnej rady.

Premiérka Iveta Radičová informovala, že takýto postup je výsledkom návrhu Mosta-Híd.

"V tejto chvíli zasadajú jednotlivé poslanecké kluby, aby mohli garantovať takúto dohodu Koaličnej rady a aby stanovili postup, ako budú ďalej pokračovať na dokončení prebiehajúcej schôdze NR SR," povedala šéfka exekutívy.

Podľa Radičovej je základnou otázkou, "aký vieme pripraviť zákon, ktorý je reakciou na zákon prijatý v inom štáte, a že musí byť kompromisný, o tom niet pochybností".

Garantovala, že o to viac sa bude usilovať o urýchlenie rozhovorov s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, "lebo jediné rozumné riešenie je štandardná bilaterálna zmluva o dvojakom občianstve, aby sme sa vyhli riešeniam neriešiteľných situácií," dodala pred novinármi bez možnosti kladenia doplňujúcich otázok.

Most odmieta hlasovať

Koalícii chýba na schválenie zákonov väčšina, pretože Most-Híd odmieta hlasovať za akékoľvek zákony, kým sa nevyjasní situácia v koalícii, ktorá vznikla pri schvaľovaní dvojakého občianstva.

Do programu schôdze totiž pribudli tri zákony, ktoré by mal parlament prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Koaličná dohoda bola dnešným hlasovaním o návrhu novely zákona o štátnom občianstve porušená. Vyhlásil to líder Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý avizuje, že jeho strana nebude hlasovať za ďalšie koaličné návrhy, kým sa situácia nevyjasní.

Výnimkou bude len druhé kolo voľby riaditeľa RTVS a členov Rady RTVS, o ktorých sa bude hlasovať o piatej poobede.

Bugár zároveň vyzval KDH a SaS, aby sa vysporiadali so svojimi poslancami Radoslavom Procházkom (KDH) a Igorom Matovičom (SaS), ktorých postoje a hlasovanie s opozíciou spôsobili neprijatie novely z dielne Mosta-Híd, SDKÚ a SaS.

"Koaličná zmluva jednoznačne hovorí o tom, čo sa stane a čo sa môže stať, ak k takémuto aktu dôjde," zdôvodnil Bugár.

V súvislosti s Procházkom, ktorý je aj šéf ústavnoprávneho výboru, očakáva líder Mosta-Híd stanovisko KDH.

"Ich poslanec hlasoval proti koaličnej zmluve, takže musia konať," zdôraznil Bugár, ktorý ale nebude diktovať svojim koaličným partnerom, čo majú robiť. Bugár tak reagoval aj na otázku, či bude žiadať KDH, aby odvolalo Procházku z funkcie šéfa výboru.

Hrušovský neschvaľuje rozhodnutie Mostu

Rozhodnutie strany Most-Híd blokovať parlament nehlasovaním o koaličných návrhoch nepovažuje predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský za šťastné a politicky múdre. Vyhlásil to po rokovaní poslaneckého klubu kresťanských demokratov.

"Nevidím dôvod na takéto silové riešenie, ako predstavil Most-Híd, že neschválenie jedného bodu, ktoré malo napĺňať programové vyhlásenie vlády, má byť dôvodom na zablokovanie rokovania parlamentu o ďalších dôležitých bodoch. Vládny program je dokument na štyri roky a nie na osem mesiacov," upozornil Hrušovský.

Domnieva sa, že neschválenie jedného zo záväzkov nemá byť dôvodom na to, "aby sme takýmto demonštratívnym spôsobom oznámili, že nebudeme hlasovať a znepriechodníme rokovanie parlamentu".

Hrušovský je presvedčený, že ak by tento princíp používali aj iné strany, tak sa koalícia nepohne.

"Tento spôsob nie je parlamentný. Či budú hlasovať, to je na ich politickej zodpovednosti, my sme hlasovať pripravení," uistil. Predseda KDH Ján Figeľ uviedol, že KDH chce rokovať a nie blokovať. "Zajtra bude parlament pokračovať," avizoval.

Na margo Procházku poznamenal, že ho mrzí jeho individuálny postoj hlavne pri hlasovaní so Smerom. Na druhej strane odmietol, že by bola porušená koaličná dohoda.

Nebude ani odvolaný z postu predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR. "Toto hlasovanie s funkciou predsedu výboru nesúvisí," podčiarkol Figeľ.

Koalícia má problém

Za posledných 24 hodín sa uskutoční už druhé rokovanie Koaličnej rady. Jej stretnutie si vynútili udalosti v parlamente, keď niekoľko koaličných poslancov hlasovalo pri zákone o občianstve spoločne s opozíciou. Koaliční lídri by sa mali stretnúť dnes o 16:00.

Rokovanie si vynútil Most-Híd. Predseda strany Béla Bugár avizoval, že jeho poslanci nebudú v parlamente hlasovať o zákonoch, kým sa nevyjasní situácia v koalícii. „Vyzývame premiérku Ivetu Radičovú, aby konala,“ vyhlásil dnes Bugár po tom, čo v parlamente neprešla novela zákona o štátnom občianstve.

Situácia je podľa Bugára veľmi vážna. "Minimálne piati poslanci znemožnili uskutočniť to, čo je v programovom vyhlásení vlády jednoznačne sformulované, hlasovali proti a minimálne dvaja poslanci hlasovali s opozíciou," zdôvodnil. Na Koaličnej rade si chce vyjasniť, či má vládny štvorlístok dostatok poslancov alebo či je v menšine.

Predseda SaS Richard Sulík oznámil, že Matovič bol za svoje konanie vylúčený z poslaneckého klubu SaS. Zvyšní traja členovia združenia Obyčajní ľudia v klube zostávajú.

„Človek, ktorý hlasuje so Smerom v takejto dôležitej veci, si myslíme, že nepatrí do nášho klubu. Ja osobne som dal návrh a som rád, že klub sa k tomu priklonil a pán Matovič je teraz nezávislý poslanec,“ vysvetlil Sulík.

Pripomenul, že zákon o občianstve bol na stole niekoľko mesiacov a Obyčajní ľudia svoje výhrady formulovali len dva týždne pred rozhodujúcou schôdzou parlamentu.

„Statočne sme to znášali, ale všetko má niekedy svoj koniec,“ podotkol. Predseda parlamentu zároveň chápe rozhodnutie Mosta-Híd nehlasovať v parlamente za zákony, kým sa situácia v koalícii nevyjasní. "Chápem, že je to pre nich dôležité," podotkol.

Predseda SaS sa nazdáva, že zásadovosť je dôležitá a je lepšie, ak bude mať klub o jedného člena menej, než mať v ňom človeka, ktorý hlasoval v príkrom rozpore s koaličnou dohodou.

„Sme klub slušných a čistých ľudí a zdieľame s Igorom Matovičom názor, že pán Fico je vagabund. Keď Igor Matovič nemá problém s ním hlasovať, tak je to jeho rozhodnutie. My máme problém s ním hlasovať a my máme aj problém, aby človek, ktorý nemá takýto problém, medzi nami bol,“ dôvodil predseda parlamentu.

Či bude Matovič naďalej koalíciu podporovať je podľa Sulíka otázka predovšetkým naňho. Sulík sa nazdáva, že na zvyšných členov Obyčajných ľudí sa naďalej vzťahuje záväzok, podľa ktorého vrátia poslanecký mandát, ak z klubu vystúpia. Keďže Matovič bol z neho vylúčený, táto dohoda sa ho netýka.

Koalícia novelu o občianstve stiahla

Koalícia stiahla novelu zákona, ktorá mala upraviť sankcie za nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva. Koaličné strany návrh stiahli po tom, ako sa koaličnému poslancovi Igorovi Matovičovi podarilo s podporou opozičnej strany Smer presadiť pozmeňovací návrh, ktorý nemal podporu celej koalície.

Poslanci následne neschválili konkurenčný návrh z dielne Smeru a to aj napriek tomu, že zaň hlasoval aj Igor Matovič. Matovičova skupina - Obyčajní ľudia, tak dodržali včerajšiu dohodu s koalíciou, ktorá viedla k tomu, že sa novela odloží a schváli sa kompromisný návrh. "Chceme tým dať priestor na dohodu v koalícii," povedal Matovič.

"Zostal platiť Ficov zákon, ktorý je rovnako chorý ako Orbánov, ale zabránili sme tomu, aby sa prijal chorý koaličný zákon. Neposunuli sme to z extrému do extrému," vysvetlil Matovič.

Matovičov manéver však narazil na nevôľu šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára . "Ak to tak bude, náš klub k tomu zaujme stanovisko. Ale jedno je isté. V tom momente zostáva v platnosti Ficov zákon. To znamená, že jeden bod programového vyhlásenia vlády je absolútne mimo a potom sa budem pýtať predsedu SaS, ale aj predsedu KDH, ako ide vyriešiť tých poslancov, ktorí hlasovali v neprospech vládneho programu proti vládnej koalícii," Bugár.

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) dnes povedala, že budú rokovať s poslancami a pokúsia sa pripraviť návrh zákona o občianstve, ktorý by bol priechodný. Radičová však trvá na tom, že najlepším riešením je medzinárodná zmluva s Maďarskom.

Fico hlasovanie berie ako veľké slovenské víťazstvo

Dnešné hlasovania v parlamente, keď neprešla koaličná úprava dvojakého občianstva, považuje predseda Smeru Robert Fico za veľké slovenské víťazstvo. „Nie opozičné. Ale slovenské,“ vyhlásil pred novinármi Fico. To, čo sa udialo v parlamente považuje za úspech, pretože je tu určitá sila poslancov aj z opozície a časť z koalície, ktorí majú záujem postaviť bariéru Orbánovej politike.

„Mňa však veľmi mrzí to, aký postoj k situácii zaujala Iveta Radičová a Mikuláš Dzurinda, ktorí absolútne ustupujú. Keby sme dali na týchto dvoch ľudí, tak Slovensko dnes je v oslabenej pozícii. Smer je pripravený opäť podporiť podobné zákony a ak vznikne zhoda na doplnení existujúceho zákona, Smer bude hlasovať,“ dodal Fico.

SNS hlasovala za Matovičov zákon ako menšie zlo

Poslanci za Slovenskú národnú stranu (SNS) hlasovali dnes v Národnej rade SR za pozmeňujúci návrh Igora Matoviča (SaS) k zákonu o štátnom občianstve, pretože ho považujú za menšie zlo. Tvrdí to predseda klubu poslancov SNS Rafael Rafaj.

"Hlasovali z dôvodu výberu menšieho zla pri posudzovaní dopadov na národnoštátne záujmy SR, aj keď ani tento návrh neodstraňuje negatívne dopady a účinky maďarského zákona o dvojakom občianstve na štátnych občanov Slovenskej republiky," píše vo svojom stanovisku Rafaj.

Poslanecký klub SNS si podľa neho uvedomoval, že je jazýčkom na váhach. Hoci sa poslanci pôvodne nechceli zúčastniť na hlasovaní, zodpovednosť ich prinútila hlasovať. "SNS naďalej trvá na tom, že pôvodná odozva zákona o občianstve prijatá v lete 2010 je tou najlepšou dôraznou obranou pred orbánovskou politikou iredentizmu a vyrábaním konfliktov," konštatuje Rafaj.

Politológ: Koalícia sa bude snažiť rozdeliť Obyčajných ľudí
Dnešné vylúčenie Igora Matoviča z poslaneckého klubu SaS a zároveň nevylúčenie ostatných troch zástupcov Obyčajných ľudí naznačuje, že vládna koalícia sa aj v budúcnosti bude snažiť túto skupinu poslancov rozdeliť. Pre TASR to povedal politológ Juraj Marušiak.

Dodal, že SDKÚ, SaS a KDH podľa neho vôbec nepredpokladali, že novela zákona o štátnom občianstve môže spôsobiť takýto vážny problém a podcenili najmä motiváciu predsedu Mosta - Híd Bélu Bugára. "Komunálne voľby nedopadli pre Most-Híd dobre, lebo naznačili, že SMK má šancu vrátiť sa do parlamentu. Obidve tieto strany budú teraz súťažiť o to, ktorá je viac maďarská," poznamenal politológ.

Z tohto dôvodu sa podľa neho koalícia stiahnutím novely zákona o štátnom občianstve z rokovania parlamentu tohto problému nezbavila a bude musieť nájsť spôsob, ako tento krok Mostu - Híd kompenzovať. "Táto otázka sa bude riešiť ťažko, možno mu ponúknu niečo v oblasti národnostného školstva, alebo jazyka, niečo, čo mu prinesie morálne víťazstvo," odhadol Marušiak.

Predloženie novely bolo veľmi zle načasované

Na otázku, či podľa neho vládna koalícia vydrží až do konca volebného obdobia, poznamenal, že nemá "krištáľovú guľu", aby videl do budúcnosti. V tejto chvíli očakáva snahu vládnej koalície o konsolidáciu svojich radov.

Zároveň upozornil na to, že predloženie novely zákona o štátnom občianstve bolo veľmi zle načasované a v prípade jej schválenia v navrhovanom znení by maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz) nemal žiadny reálny dôvod hľadať spolu so slovenskou predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou (SDKÚ) akékoľvek kompromisy ohľadom udeľovania maďarského občianstva slovenským občanom.

"Z príletu, či odletu jednej lastovičky nemožno usudzovať, že začína jar, alebo končí vládna koalícia," komentoval dnešné problémy vládnej koalície politológ Michal Horský. Koalícia má podľa neho stále dosť času na to, aby sa spamätala z krízy.

Horský: Bugár je hysterický

Za neprezieravé a "politicky hysterické" však označil vyjadrenia predsedu Mosta - Híd Bélu Bugára, podľa ktorého bola porušená koaličná zmluva a jeho strana nebude hlasovať za ďalšie koaličné návrhy, kým sa situácia nevyjasní. "Súčasný postoj Obyčajných ľudí je v tomto momente aj vzhľadom na neprimerané reakcie Bélu Bugára celkom legitímny," dodal Horský.

Bugár dnes zároveň vyzval KDH a SaS, aby sa vysporiadali so svojimi poslancami Radoslavom Procházkom (KDH) a Igorom Matovičom (SaS), ktorých postoje spôsobili neprijatie novely z dielne Mosta-Híd, SDKÚ-DS a SaS. Premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ) vyzval, aby konala a zvolala mimoriadne rokovanie Koaličnej rady. Predseda SaS Richard Sulík oznámil, že Matovič bol za svoje konanie vylúčený z poslaneckého klubu SaS. Zvyšní traja členovia združenia Obyčajní ľudia v klube zostávajú.

Tento vývoj bol následkom schválenia pozmeňujúceho návrhu Igora Matoviča k novele zákona o štátnom občianstve predloženej vládnymi poslancami. Matovičov návrh prešiel vďaka podpore opozície a poslanca KDH Radoslava Procházku, predkladatelia následne celú novelu z rokovania parlamentu stiahli. Naďalej teda platí pôvodný stav, podľa ktorého dobrovoľným prijatím občianstva inej krajiny dotyčná osoba stráca slovenské občianstvo.

tasr
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 668
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 11 113
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 9 228
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 500
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 5 395
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 915
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 833
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 435
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu