BRATISLAVA. Napriek tomu, zákon nadobudne účinnosť od 1. marca tohto roka, keďže poslanci prelomili veto hlavy štátu v parlamente.
Najvyšší ústavný činiteľ odporúčal zákonodarcom ponechať znenie zákona bez úpravy zavádzajúcej povinnú výučbu tohto jazyka. Svoje rozhodnutie zdôvodňoval tým, že cieľom je umožniť žiakom ovládať aspoň dva cudzie jazyky a vedieť ich používať. Novela však podľa neho preferuje angličtinu na úkor iných cudzích jazykov.
Novela školského zákona okrem spomínaného zavádzania povinnej výučby anglického jazyka pre žiakov základných škôl od septembra 2011 upravuje aj termíny školských prázdnin. Ministerstvo školstva by ich malo po novom zverejňovať na tri školské roky dopredu na svojej internetovej stránke.
Novela tiež ruší polročné vysvedčenia. O študijných výsledkoch detí sa rodičia dozvedia už len na požiadanie z výpisu. Vysvedčenia žiaci dostanú len na konci školského roka, v posledný deň vyučovania. Novela tiež zaväzuje rezort školstva poskytovať školám zdarma schválené učebnice, texty a pracovné zošity vrátane ich prepisov do Braillovho písma.
Takisto rieši aj otázku osemročných gymnázií. Koalícia považovala za likvidačné zavedenie 5-percentných paušálnych kvót pri prijímaní na daných typ škôl od budúceho školského roka, s ktorým počítala vláda Roberta Fica. Odložila tento problém s tým, že sa s ním do roku 2014 vyrovná.