Národná rada hlasmi všetkých prítomných 112 poslancov dnes schválila novelu zákona o omamných a psychotropných látkach.
BRATISLAVA. Nezhody vo vládnej koalícii spôsobili netradičný začiatok ôsmeho rokovacieho dňa 12. schôdze zákonodarného zboru.
Štvrtkové vyhlásenie lídra Mosta-Híd Bélu Bugára, že jeho strana nebude hlasovať za akékoľvek návrhy, donútilo predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) dať návrh na stiahnutie z rokovania aktuálnej schôdze všetky nedoriešené body a až na niektoré výnimky ich presunúť na najbližšiu riadnu marcovú schôdzu.
Tento návrh mu prešiel až na druhý pokus po 30-minútovej prestávke, keďže snemovňa nebola uznášaniaschopná.
Prvý muž zákonodarného zboru vzápätí otvoril 14. mimoriadnu schôdzu NR SR s troma vládnymi návrhmi zákonov, o ktorých kabinet odporúča rokovať zrýchlene - novela zákona o omamných látkach, novela zákona o sudcoch a o štátnej pomoci a zákone o súdnych exekútoroch
Mefedrón pribudol na zoznam omamných látok
Národná rada hlasmi všetkých prítomných 112 poslancov dnes schválila novelu zákona o omamných a psychotropných látkach z rezortu zdravotníctva, o ktorej rokovala v skrátenom legislatívnom konaní.
V rámci novely sa rozširuje zoznam omamných a psychotropných látok o 43, medzi nimi aj o medializovaný mefedrón, ktorý je aktuálne zakázaný v trinástich krajinách Európskej únie.
Na Slovensku sa spája najmä s predajom rôznych "suvenírov" v tzv. crazy shopoch. Po podpise prezidenta by norma z dielne ministerstva zdravotníctva platila už od marca tohto roka.
Doplnené látky, najmä mefedrón, sú charakteristické tým, že nemajú liečivé účinky a sú návykové. V ich prípade vzniká závislosť a aj vysoká pravdepodobnosť prechodu na ďalšie tvrdšie drogy. P
odľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) odhadom zomrelo v dôsledku užívania mefedrónu v Európe už 40 ľudí.
Zákon o sudcoch
Zmena dátumu účinnosti jedného z ustanovení zákona o sudcoch a prísediacich je schválená. O návrhu sa rokovalo v zrýchlenom režime, a tak celý legislatívny proces trval len niekoľko hodín.
Predmetné ustanovenie, ktorého účinnosť sa z januára posunula na máj, sa týka rušenia inštitútu justičných čakateľov.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) vo svojom vystúpení označila ako nepravdivé tvrdenie Smeru-, že za potrebu novelizácie tohto zákona môže vláda alebo poslanci a ich nekompetentnosť.
Zdôraznila, že členovia NR SR majú právo akceptovať, alebo neakceptovať pripomienku prezidenta, pokiaľ obsahuje iné vecné riešenie, než si predstavuje parlament.
"Poslanci postupovali v súlade s právnym poriadkom. Žiaľ, prezident alebo jeho kancelária nerešpektovali toto právo poslancov, nereagovali na možný prípad, že poslanci neschvália jeho vecné riešenie a zakomponovali do pripomienok aj zmenu účinnosti," vysvetlila ministerka.
Zákon o štátnej pomoci
Plénum parlamentu bude aj pre neoprávnené poskytnutie štátnej pomoci spoločnosti Frucona Košice v skrátenom procese rokovať o zmenách v zákone o štátnej pomoci a v zákone o súdnych exekútoroch a exekučnom konaní. Plénum o tom rozhodlo hlasovaním.
Štát týmto krokom chce od firmy Frucona dosiahnuť urýchlené vrátenie neoprávnenej štátnej pomoci, a tým sa vyhnúť možnej pokute zo strany Európskej komisie. Keby parlament neprijal vládou schválené novely zákonov, Slovenská republika môže podľa ministra financií Ivana Mikloša utrpieť značné hospodárske škody.