Košice 17. júna (TASR) - Hoci plnú zodpovednosť za vyhodnotenie tendra na dodávku 35 ľahkých motorových vlakov (ĽMV) pre Železničnú spoločnosť (ŽS) a. s. Bratislava má ich generálny riaditeľ Andrej Egyed, situáciu pravdepodobne ovplyvní aj nový minister dopravy, pôšt a telekomunikácií.
Vyplynulo to z reakcií premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý dnes v Košiciach pripustil, že nový rezortný šéf dopravy si bude musieť zodpovedať na otázku, či Egyedovi dôveruje, alebo nie. "Keď ustanovím nového ministra, bude mať moju plnú dôveru a voľné ruky. Budem očakávať, že sa bude správať v súlade s právnym poriadkom tejto krajiny a dobrými mravmi," uviedol premiér.
Dzurinda zopakoval, že hlavným dôvodom, prečo podal návrh na Macejkovo odvolanie bolo jeho nenáležité zasahovanie do súťaže, ktorej ministerstvo nebolo vyhlasovateľom. Macejko sa podľa neho "správal nezodpovedne a spôsobil obrovské škody železniciam aj Slovensku". Železničná spoločnosť je inštitúciou ustanovenou zákonom s právami, povinnosťami a nedeliteľnými kompetenciami a ministerstvo dopravy nemá nad ňou žiadnu priamu riadiacu ani dozornú povinnosť, vyhlásil premiér. "Je to veľmi jednoduchá trojčlenka. Buď mal Egyed ministrovu dôveru a mal ho nechať konať, alebo dôveru stratil a mal ho odvolať, ak sa obával, že podpíše nevýhodnejšiu ponuku," dodal. Fakt, že ministerstvo dopravy od 19. decembra dodnes bráni ŽS vykonávať svoju činnosť označil predseda vlády za výrazné porušenie právomocí a kompetencií. Ako uviedol, má podozrenie, "že úradníci na ministerstve dopravy a skupina okolo rezortného ministra dala nohu medzi dvere a bránila vyhodnoteniu súťaže, pokiaľ ju nevyhrá firma, ktorú si títo ľudia želali".
Premiér však pripustil, že úplne bez viny na vzniknutej situácii nie je ani Egyed. Nemusel totiž žiadať ani čakať na stanovisko rezortného ministra k tendru. Hoci mu Macejko "vypisoval, vyvolával a žiadal rôzne papiere", nemal na to právomoc a Egyed súc si vedomý svojich kompetencií na tento nátlak nemusel, hoci s istými rizikami, reagovať. "Nič mu formálne nebránilo určiť víťaza, ale väzby, tradícia, zotrvačnosť ho možno viedli k tomu, že celkom nechcel ignorovať listy svojho ministra," uviedol premiér.
V súvislosti s faktom, že výberovú komisiu v súťaži na dodávku ĽMV viedol jeho brat Miroslav, premiér vyhlásil, že nikdy s ním o tendri nehovoril, a ani sa nepamätá, kedy boli v osobnom v kontakte. Prvýkrát sa o tejto skutočnosti dozvedel až minulý týždeň z médií.
Na margo vstupu Najvyššieho kontrolného úradu do kauzy premiér uviedol, že správu NKÚ síce berie do úvahy, ale zároveň skúma, či je tou pravou inštitúciou, ktorá mohla v súčasnom štádiu do tendra vstúpiť. "Zatiaľ sa pýtam, o chvíľu budem hovoriť," poznamenal premiér, ktorý si nechal spracovať právnu analýzu kompetencií orgánov, ktoré sa do prípadu zaangažovali.