Obyčajní ľudia zvažujú odchod z klubu SaS. Radičovú ubezpečili, že bude mať naďalej ich podporu.
Pôvodnú správu tlačovej agentúry sme o 21:30 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. BRATISLAVA. Hoci atmosféra v parlamente je napätá, premiérka Iveta Radičová z SDKÚ vládnu krízu nevidí.
Stretla sa s Igorom Matovičom, ktorého vo štvrtok vylúčili z poslaneckého klubu SaS, a jeho Obyčajnými ľuďmi. Sľúbili jej, že budú aj naďalej podporovať vládu a hlasovať za koaličné návrhy. „Vládna kríza neexistuje,“ povedal premiérkin hovorca Rado Baťo.
Matoviča vylúčili z klubu SaS pre jeho hlasovanie so Smerom. Traja ďalší Obyčajní ľudia majú v najbližších dňoch oznámiť, či ho budú nasledovať a z klubu odídu.
Parlament v piatok rokoval len s ťažkosťami. Most-Híd totiž odmietol hlasovať o návrhoch, kým sa nevyrieši problém s dvojakým občianstvom. Na mimoriadnej schôdzi, ktorú narýchlo zvolal predseda Národnej rady Richard Sulík, podporili len vybrané zákony.
„Nepovažujem takýto postoj za šťastné riešenie,“ kritizoval ich šéf klubu KDH Pavol Hrušovský. Napätie je najmä medzi predsedom Mosta Bélom Bugárom a poslancom KDH Radoslavom Procházkom, ktorý tiež hlasoval so Smerom. Na rokovaní Procházka podpichoval Bugára, ktorý žiada, aby sa KDH poslancom zaoberalo.
O koalíciu sa treba starať pravidelne, píše Peter Schutz
Matovič s čistou hlavou
Obyčajných ľudí na rokovanie pozvala premiérka. „Idem tam s čistou hlavou a dobrými úmyslami,“ vyhlásil Matovič. Premiérke však vyčítal, že sa ho nezastala pred šéfom SaS Richardom Sulíkom a jeho poslancami, ktorí ho vylúčili z klubu.
„Očakával som od premiérky, že odsúdi činnosť stany SaS,“ povedal Matovič, podľa ktorého ho SaS potrestala, lebo si uplatnil právo hlasovať podľa svojho svedomia za zákon o občianstve.
Matovič je od štvrtka nezávislým poslancom, traja zvyšní Obyčajní ľudia ani v piatok nevedeli povedať, či ho budú z klubu SaS nasledovať.
Viskupič zvažuje všetky možnosti, aj odchod od Sulíka. „Nechali sme si oddychový čas.“ Nepriamo povedal, že zmluva so Sulíkom nie je pre nich už takým záväzkom.
Obyčajní ľudia sa zaviazali, že ak vystúpia z klubu SaS, vrátia mandát. Viskupič však pripomenul, že SaS mala na oplátku presadiť revíziu programového vyhlásenia tak, aby v ňom boli požiadavky Obyčajných ľudí. To sa nestalo, keďže rokovací poriadok parlamentu ani neumožňuje meniť už schválený vládny program.
Parlament sa zasekol
Hoci má koalícia stále väčšinu, parlament sa v piatok zasekol. V sále nebolo dosť poslancov. Most-Híd navyše odmietol hlasovať o zákonoch, s výnimkou niektorých vládnych, pre ktoré zvolali mimoriadnu schôdzu.
Dôvodom je zákon, ktorý mal umožniť dvojaké občianstvo, ale nesúhlasili s ním Obyčajní ľudia a poslanec KDH Radoslav Procházka. Zákon má opäť prerokovať parlament v marci a ak ho schváli, Most-Híd začne opäť hlasovať.
Rozhodnutie strany Bélu Bugára kritizoval šéf klubu KDH Pavol Hrušovský. „Nepovažujem takýto silový postoj za šťastné rozhodnutie. Parlament potrebuje rokovať a rozhodovať.“
Bugár mu odkázal, že sa bude presadzovať silou vždy, keď mu pôjde o plnenie vládneho programu.
Koalícia funguje vo veľkom napätí
Jozef Viskupič odpadol, Radoslav Procházka podpichoval Bugára.
BRATISLAVA. „Ja už som dosť starý pes na to, aby ma takýto poslanec mohol podpichovať,“ reagoval líder MostaHíd Béla Bugár na predsedu ústavnoprávneho výboru Radoslava Procházku (KDH). Ten sa ho ironicky na rokovaní parlamentu pýtal, či mu dovolí zvolať rokovanie poslancov výboru.
Procházka narážal na postoj Bugára k jeho hlasovaniu, keď spolu s Igorom Matovičom podporili návrh Smeru. Bugár potom vyzval KDH a SaS, aby svojich poslancov riešili. Odvtedy sú medzi ním a Procházkom napäté vzťahy.
Napätie včera poznačilo celé zasadnutie Národnej rady. Jeden z Obyčajných ľudí Jozef Viskupič podľa agentúry SITA pred klubom SaS odpadol. Skôr než prišla privolaná lekárska pomoc, sám sa prebral.
Viskupič sa včera sťahoval do poslaneckej lavice pri nezávislom Igorovi Matovičovi, ktorý si od SaS odsadol.Zuzana Petková

Beata
Balogová
