SME

Politológ: Slovensko-maďarské spory sa do V4 neprenášajú

Hoci téma slovensko-maďarských vzťahov často rezonuje na domácej politickej scéne, v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) pozície oboch štátov sú si veľmi blízke.

BRATISLAVA. Pre TASR to potvrdil politológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak.

"Toto napätie sa na práci V4 prejavovalo najmä v roku 2002 po tom, ako vtedajší maďarský premiér Viktor Orbán spochybnil pripravenosť Českej republiky na vstup do Európskej únie s ohľadom na platnosť takzvaných Benešových dekrétov. Následne premiér ČR odriekol účasť na summite V4 v Budapešti a solidárne jeho gesto nasledoval vtedajší premiér SR Mikuláš Dzurinda, v dôsledku čoho schôdzka bola zrušená," poukázal.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň pripomenul, že rozpory Slovenska s južným susedom sú v rámci V4 skôr otázkou minulosti. Vtedajší postoj Budapešti k vyšehradskej spolupráci označil za pomerne kritický kvôli obavám Orbána, ako aj jeho nástupcu na poste Pétra Medgyessyho z toho, že ich členstvo v stredoeurópskom zoskupení by mohlo byť prekážkou rýchlej integrácie Maďarska do EÚ. "Tento postoj sa však po istom čase zmenil a aj vo finále predvstupových rokovaní až takmer do konca postupovali premiéri štátov V4 spoločne," konštatoval Marušiak s tým, že práve na pôde EÚ v súčasnosti zohráva V4 svoju najvýznamnejšiu rolu.

Rešpekt si podľa neho vyšehradská skupina získala aj ako značka. Zoskupenie už v minulosti viackrát hostilo premiérov významných štátov západnej Európy spoločne a podobnú prax realizovali premiéri predsedníckych štátov EÚ aj v postintegračnom období. "Okrem toho nemožno zabudnúť na dôležitý formát spolupráce Vyšehrad Plus, ktorý umožňuje účasť predstaviteľov tretích štátov na rokovaniach V4, na najvyššej úrovni i na nižších úrovniach, respektíve na jednotlivých projektoch, realizovaných v rámci zoskupenia," podčiarkol.

SkryťVypnúť reklamu

Za kľúčové rozhodnutie v priebehu 20-ročnej histórie organizácie považuje politológ práve ochotu vytvoriť takéto politické fórum, a to predovšetkým v kontexte toho, aký dosah mal rozpad ZSSR na iné krajiny, či nepokoje, ktoré vyvrcholili do krvavých bojov v rámci Juhoslávie. "Okrem toho dôležitú rolu zohrávala pri podpore vstupu SR do NATO, keď aj na madridskom summite NATO 1997, aj neskôr, pri oficiálnom obnovení vyšehradskej spolupráce v roku 1998 premiéri vyšehradských štátov deklarovali vôľu prekonať narastajúcu medzinárodnú izoláciu SR," dodal. Za dôležitý moment v histórii V4 označil aj Kroměřížskú deklaráciu z roku 2004, ktorá deklarovala vôľu pokračovania spolupráce aj po vstupe do EÚ.

Významnú rolu zohrávajú podľa neho štáty V4 aj pri formulovaní východnej politiky EÚ. Práve V4 sa usiluje o intenzifikáciu vzťahov s dotknutými krajinami, osobitne s ohľadom na presadzovanie perspektívy členstva Ukrajiny v EÚ. "Takisto spoločnou platformou sú otázky energetickej bezpečnosti, spoločný postup sa osvedčil napríklad v otázke takzvaného klimatického balíčka," uviedol Marušiak na margo postavenia skupiny v medzinárodných organizáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že V4 zohráva významnú úlohu vo formovaní súčasnej politiky členských štátov, politológ vyzdvihol aj jeho vplyv v období nestability, ktorá nastala v krajinách bývalého sovietskeho bloku v 90. rokoch. Vyšehradská štvorka, do ktorej Československo ešte vstúpilo ako nerozdelený subjekt, vznikla ako neformálne politické zoskupenie troch štátov, ktoré patrili medzi najrýchlejšie sa reformujúce krajiny strednej a východnej Európy. Lídri uvedených troch štátov vtedy deklarovali vôľu rýchlo sa integrovať do európskych štruktúr. Neoficiálne tiež za optimálnu možnosť označili, aby v prípade všetkých troch štátov táto integrácia prebehla v rovnakom čase. "Pri jej zrode stáli politické elity, ktoré spájala spoločná historická skúsenosť a spoločná genéza v prostredí demokratickej protikomunistickej opozície. V4 prispela k obnoveniu spoločnej stredoeurópskej identity, vedomia spolupatričnosti krajín v regióne ako aj k vytvoreniu dialógu, ktorý umožnil v regióne prekonávať viaceré krízové momenty," zhodnotil Marušiak.

Vyšehradská štvorka (V4)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 493
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 180
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 132
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 941
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 700
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 837
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu