Ministerstvo zahraničných vecí vyjadruje presvedčenie, že široký dialóg medzi zástupcami egyptského ľudu a štruktúrami štátnej moci bude vedený v konštruktívnej a pokojnej atmosfére a jeho výsledkom bude prechod k demokracii.
BRATISLAVA. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení rezortu slovenskej diplomacie k piatkovému odstúpeniu egyptského prezidenta Mubaraka, "tento krok, po ktorom volali počas osemnástich dní demonštranti v Káhire a iných mestách Egypta, otvoril pred egyptským ľudom perspektívu zásadných demokratických zmien".
Ministerstvo zahraničných vecí "vyjadruje presvedčenie, že široký dialóg medzi zástupcami egyptského ľudu a štruktúrami štátnej moci bude vedený v konštruktívnej a pokojnej atmosfére a jeho výsledkom bude prechod k demokracii, rešpektovaniu ľudských práv a k príprave slobodných volieb," dodáva sa vo vyhlásení, o ktorom agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
Európska únia privítala piatkové rozhodnutie egyptského prezidenta Husního Mubaraka odstúpiť zo svojej funkcie, ktoré považuje za "vypočutie hlasu egyptského ľudu". Švajčiarska vláda v piatok rozhodla o zmrazení všetkých bankových účtov v krajine, ktoré patria odstupujúcemu egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi alebo členom jeho rodiny.
Prezident Spojených štátov Barack Obama rezignáciu egyptského lídra Husního Mubaraka označil za krok, ktorým "odpovedal na hlad Egypťanov po zmene". Hlasy volajúce po "pravej demokracii" boli podľa neho vypočuté a Egypt "už nikdy nebude ako predtým". Vo svojej prvej verejnej reakcii Obama taktiež vyzval egyptskú armádu, ktorej Mubarak odovzdal svoje právomoci, aby v krajine zabezpečila potrebné politické reformy.
Spokojnosť s odstúpením egyptského prezidenta Husního Mubaraka v piatok okrem iných vyjadrila aj susedná Líbya, libanonské hnutie Hizballáh a medzi gratulantmi nechýba ani iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád.