BRATISLAVA. Na štúdium práva na Univerzite Komenského sa stále dá dostať aj bez prijímačiek. Prednostne a bez skúšky zoberú všetkých, ktorí majú cambridgeskú maturitu. Na Slovensku ju namiesto štátnej skladajú zrejme len žiaci medzinárodnej súkromnej školy Forel, kam pred dvoma rokmi začal chodiť aj syn expremiéra Roberta Fica Michal.
Jeho mama Svetlana Ficová pôsobí na Katedre občianskeho práva UK a v Akademickom senáte presadzovala zvýhodnenie absolventov zahraničných škôl.
Prečo práve Cambridge? Právnická fakulta zmenila systém prijímania, ktorý poznačil škandál s daňovými poradcami. Škola nerobila pohovory a brala len na základe známok. Poradcovia sa na štúdium dostali, hoci skončili hlboko pod čiarou.
Po novom by mali všetci zložiť skúšku. Až na jednu výnimku.
Rok 2011/2012 Ako sa dostať na PF UK
nové kritériá prijímania, uchádzači budú písať test z vedomostí z dejepisu, náuky o spoločnosti a kultúrnovšeobecného prehľadu, body získajú aj za vysvedčenie, predpokladaný počet prijatých je 450, ako nadpočet budú prijatí uchádzači s Cambridgeským medzinárodným diplomom A/AS Level.
„Študenti, ktorí úspešne absolvovali a dosiahli Cambridgeský medzinárodný stupeň budú prijatí bez prijímacích skúšok ako nadpočet prijatých študentov,“ uvádza sa v nových pokynoch.
Kritérium podľa dekana Pavla Kubíčka zvolili preto, že cambridgeská maturita je jednou z najuznávanejších skúšok na svete.
„Akceptujú ju pri prijímaní na mnohé univerzity a vysoké školy po celom svete. Spomenúť možno napríklad Harvard, Yale, Oxford, Cambridge,“ povedal. Od nového pravidla si sľubuje uchádzačov zo zahraničia zo škôl, kde sa cambridgeský program vyučuje.
Kubíček nevysvetlil, prečo si vybrali iba cambridgeský certifikát, keď na Slovensku aj vo svete sú ďalšie medzinárodné programy. Ministerstvo školstva ako príklad uviedlo IB diplom, ktorý je tiež vstupenkou na svetové univerzity. Na Slovensku ho vydáva štátne Gymnázium Jura Hronca v Bratislave. Popri štátnych skúškach ho začali zavádzať aj britské stredné školy.
Zástupkyňa riaditeľky na gymnáziu Jura Hronca Eva Žitná si nevie vysvetliť, prečo právnická fakulta dala prednosť cambridgeskej maturite pred IB. „Možno nemali potrebnú analýzu, IB diplom je celosvetovo uznávaný.“
Na Slovensku je každý s každým tak trochu spolužiak, píše Peter Schutz. Skúsenosti so školami dôvod na optimizmus nedávajú, píše Lukáš Fila.
Škola pre diplomatov Cambridgeský certifikát vydávajú vybrané stredné školy po celom svete. Na Slovensku je to bratislavská súkromná škola Forel International School. „Ako jediní na Slovensku máme oprávnenie nahradiť štátnu maturitu cambridgeskou skúškou,“ povedala Ľubica Srnáková z Forelu. Príprava na ňu vraj trvá dva roky.
Srnáková tvrdí, že s právom na UK nemajú žiadnu bližšiu spoluprácu a o prednostnom prijímaní nerokovali. O zvýhodnení sa dozvedela, až keď sa v súvislosti s novými pravidlami na práve začal niekto zaujímať o možnosť získať cambridgeský certifikát vo Foreli.
Koľko skúška stojí, Srnáková nevedela povedať. Forel navštevujú najmä deti diplomatov a cudzincov. Pred dvoma rokmi stál ročný poplatok 8900 eur.
Ficová mlčí Na Forel pred dvomi rokmi prijali aj syna vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Ten vtedy tvrdil, že syn študuje za 89 eur mesačne. Znížené školné mal podľa Fica pre vynikajúce študijné výsledky. Fico minulý týždeň nespresnil, koľko jeho syn platí teraz a či stále študuje na Foreli.
Ficova manželka Svetlana bola na právnickej fakulte členkou komisie, ktorá pripravila kritériá prijímania študentov.
Vyplýva to zo zápisnice akademického senátu, podľa ktorej presadzovala zvýhodnenie študentov zahraničných škôl pôsobiacich na Slovensku. Napríklad aj návrhom, podľa ktorého mali získať viac bodov ako obyčajní maturanti.
Ficová sa k tomu nechcela vyjadriť. „V mene právnickej fakulty sa môže vyjadrovať len dekan.“
Kontrolu opakujú Prípad podozrivého prijímania daňových poradcov vyšetruje polícia, ďalšiu kontrolu navrhuje aj nový rektor UK Karol Mičieta.
Jednu už nariadil jeho predchodca František Gahér. „Po tom, ako začalo vykonávať kontrolu ministerstvo školstva a všetky vyžiadané dokumenty boli poskytnuté kontrolnej skupine, musela byť naša vnútorná kontrola prerušená, keďže kontrolované dokumenty boli dané k dispozícii ministerskej kontrole,“ hovorí Gahér.
Dodal, že na UK urobili v súvislosti s týmto prípadom viaceré opatrenia. „Napríklad sa zmenili kritériá na prijatie na štúdium práva – rozhodujúcimi kritériami budú schopnosti kritického myslenia a logického usudzovania uchádzačov spolu s ich všeobecnými znalosťami.“
Dekan právnickej fakulty hovorí, že nové pravidlá začali pripravovať ešte pred medializáciou prípadu denníkom SME.
Dekan fakulty: Nikto nebude zvýhodnený
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Pavol Kubíček tvrdí, že Forel nezvýhodnili.
Prečo ste neuznali iný medzinárodný program, iba cambridgeskú maturitu?
„Od tohto kritéria očakávame záujem absolventov kvalitných zahraničných stredných škôl a súčasne zvýšenie konkurencieschopnosti s ďalšími piatimi právnickými fakultami na Slovensku.“
Kto navrhol toto kritérium?
„Všetky kritériá prijímacieho konania na akademický rok 2010/2011 navrhla komisia, ktorej úlohou bolo pripraviť úplne nový typ prijímania.“
Ako ste zabezpečili nestrannosť pani docentky Ficovej? Nebudú zvýhodnení študenti zo školy, kam chodí jej syn?
„Pri rozhodovaní o prijatí na právnickú fakultu budú striktne dodržiavané schválené kritériá a nikto nebude zvýhodnený.“
(zp)
Medzinárodný diplom dajú aj inde
Jeden z najrozšírenejších medzinárodných programov je IB – International Baccalauerete.
BRATISLAVA. Na Slovensku sa dá študovať niekoľko medzinárodných programov. Ministerstvo školstva uznáva ako maturitu záverečné skúšky z IB štúdia a medzinárodného programu University of Cambridge.
„IB je dvojročné všeobecnovzdelávacie štúdium pre žiakov vo veku 16 až 18 rokov,“ povedala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková. Realizuje sa približne na 1365 školách vo svete, sídlo má v Ženeve.
Na Slovensku zaviedlo IB Gymnázium Jura Hronca na Novohradskej ulici v Bratislave. Neplatia sa nijaké poplatky, IB dotuje štát. Gymnázium každoročne vyberá 24 talentovaných žiakov z celého Slovenska. „Už štyria naši absolventi sa dostali na Harvard,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky Eva Žitná.
V Bratislave otvorili Medzinárodný diplomový pomaturitný program na Britskej medzinárodnej škole. Po ukončení štúdia dostávajú žiaci rovnako IB diplom. Ak nesplnia náročné kritériá, získajú certifikáty z jednotlivých predmetov. Aj tie akceptujú viaceré vysoké školy.
IB skúšky sa robia na celom svete v jeden deň. Podobne je to aj v prípade cambridgeských. „Cambridge International Examinations sú medzinárodné požiadavky na maturitu, ktoré vychádzajú z anglického tarifného systému UCAS,“ dodala Žiaková.
Cambridgeskú maturitu na súkromnej škole Forel International School v Bratislave boli podľa školskej manažérky Ľubice Srnákovej vlani kontrolovať z centrály. Forel splnil všetky kritériá, aby ju mohol organizovať.
Namiesto maturity z cudzieho jazyka štát uznáva celý rad certifikátov. Ide napríklad o TOEFL, International ESOL Diploma Achiever a podobne. Bližšie ich špecifikuje vyhláška ministerstva školstva.
(zp)

Beata
Balogová
