BRATISLAVA. Nemocnice opustíme o 17 dní, 8 hodín a 21 minút. Takýto „tvar“ malo v piatok poobede počítadlo na portáli protestnej akcie českých lekárov Ďakujeme, odchádzame. Plynúci čas stupňuje nervozitu nielen v českých, ale aj v slovenských nemocniciach v pohraničí.
„Situácia je pomerne neistá,“ priznáva Antonín Tesařík, riaditeľ nemocnice Tomáša Garrigua Masaryka v Hodoníne, ktorá sa nachádza iba pár kilometrov od slovenských hraníc.
Prvý marec stupňuje nervozitu
V hodonínskej nemocnici podalo výpoveď 38 percent lekárov. „Percento však nehrá dôležitú úlohu, ide skôr o štruktúru tých výpovedí,“ hovorí riaditeľ. Vysvetľuje, že ich podali najmä lekári z Anesteziologicko-resuscitačného oddelenia (ARO) a chirurgovia. Po prvom marci, keď lekári z protestnej akcie definitívne odídu z českých nemocníc, tak bude ohrozený chod týchto dvoch oddelení.
Riaditeľ nemá veľa času. Hovorí, že 22 lekárom, ktorí stále trvajú na svojej výpovedi, dal čas do 19. februára. Dovtedy mu musia definitívne oznámiť, či výpoveď sťahujú, alebo odchádzajú.
Pre druhý prípad už nemocnica pripravila krízový scenár. „Záujem o prácu v našej nemocnici prejavili aj dvaja slovenskí lekári,“ hovorí. Okrem nich by Tesařík privítal aj ďalších zo Slovenska, ktorí by s nemocnicou spolupracovali externe - na služby.
S akútnymi stavmi z moravského pohraničia je ochotná pomôcť skalická nemocnica, tvrdí jej riaditeľ Ivan Medlen.
Operovať pacientov z moravských nemocníc však neplánujú. Podobne ako nemocnica v Malackách, Čadci či v Trenčíne, aj šéf skalickej tvrdí, že lekári od nich do Čiech neodchádzajú. Medlen však pripúšťa, že postupom času sa môže situácia zmeniť.
Vyjadrenia slovenských „pohraničných“ nemocníc sú však v rozpore s tvrdením českej strany.
„Vzhľadom na to, že náš kraj leží v blízkosti hraníc, záujem lekárov zo Slovenska zaznamenávame v našich nemocniciach aj mimo súčasnej situácie, ktorá je spôsobená výzvou Ďakujeme, odchádzame,“ hovorí Gabriela Sýkorová Dvorníková, hovorkyňa Krajského úradu zlínskeho kraja.
Nábor cez inzeráty a agentúru
O prechode slovenských lekárov do moravských nemocníc má informácie aj lekár Václav Šimánek z Krajského úradu v Plzni. Hovorí, že ich kraj by potreboval 147 lekárov. Spustili preto náborovú kampaň. Spočívala najmä v inzerátoch.
„Na Slovensku sme dali inzeráty do Zdravotníckych novín“. Okrem lepšieho platu v nich ponúkajú aj ubytovanie. Zatiaľ vraj neprejavil záujem žiaden slovenský lekár. V denníku SME mala minulý utorok inzerciu Masarykova nemocnica z Rakovníka pri Prahe. Hľadá lekára – pediatra.
Na získanie lekárov zo Slovenska si nemocnica vo Vsetíne podľa jej hovorkyne Lenky Plačkovej najala personálnu agentúru. Dodáva, že okrem toho o prácu v nemocnici prejavilo záujem niekoľko slovenských lekárov.
Pohraničné nemocnice pripravujú spoluprácu
Dve nemocnice na moravskej a dve na slovenskej strane hranice plánujú lepšie využívať svoje ľudské aj materiálne kapacity.
BRATISLAVA. Nedostatok lekárov alebo financií na materiálnotechnické zabezpečenie nemocníc by do budúcnosti nemusel byť na slovensko-moravskom pomedzí neprekonateľný problém.
Nemocnice v Kyjove, Hodoníne, Skalici a v Trnave pripravujú cezhraničný projekt spolupráce. Podľa optimistického scenára by ho mohli spustiť v druhej polovici tohto roku.
„Projekt by mal popísať, aké kapacity nemocnice majú, ako efektívne sa využívajú a či by sme tieto kapacity prípadne mohli využiť pre susednú,“ hovorí Antonín Tesařík, riaditeľ Nemocnice TGM v Hodoníne. Podľa neho ide napríklad o zariadenie na magnetickú rezonanciu, ktoré nemá zmysel kupovať, ak ho má nemocnica „o 20 kilometrov ďalej“.
Riaditeľ nemocnice v Skalici Ivan Medlen vysvetľuje, že ide o spoluprácu na základe výzvy operačného programu, ktorú vyhlásilo slovenské ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Štyri nemocnice sa do projektu zapojili vlani v máji.
Spolupráca slovensko-moravských nemocníc by sa mala podľa Tesaříka hradiť z fondov Európskej únie.
Tesařík predpokladá spustenie projektu v druhom polroku, šéf skalickej v priebehu dvoch rokov.
(jkr)
Autor: Ivana Kvetková

Beata
Balogová
