BRATISLAVA. Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vykonali v minulom roku 827 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 359 kontrolách.
"Porušenia právnych predpisov zistili inšpektori pri 77 kontrolách nakladania obcí s komunálnym a drobným stavebným odpadom. Popri závažných nedostatkoch v evidencii odpadu si vo viacerých obciach neplnia zákonnú povinnosť zabezpečiť najmenej dvakrát do roka zber a prepravu objemného odpadu na jeho zhodnotenie alebo zneškodnenie, oddelene vytriedeného odpadu z domácností s obsahom škodlivín a drobného stavebného odpadu. Nezaviedli tiež separovaný zber niektorých druhov odpadu, ktorý určuje zákon," uviedol pre agentúru SITA hovorca SIŽP Michal Štefánek.
Najviac kontrol, 336, vykonali inšpektori u pôvodcov a držiteľov odpadu. Porušenie zákona o odpadoch zistili pri 159 kontrolách.
Uskutočnili podľa európskych noriem aj 17 kontrol zameraných na povinnosti držiteľov zásob perzistentných organických znečisťujúcich látok, u ktorých nezistili porušenie zákonných povinností, resp. žiadne zásoby ani odpady týchto látok.
"Z hľadiska počtu kontrol nasledujú kontroly na základe podnetov. Inšpektori ich uskutočnili 129, pričom až v 67 prípadoch zistili porušenie zákona o odpadoch," informoval Štefánek.
Najčastejšie išlo o uloženie alebo ponechanie odpadu na čiernych skládkach a o nakladanie s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom v rozpore so zákonom.
"Takmer polovicu podnetov podali občania, ďalšie boli od orgánov verejnej správy, z mimovládnych organizácií, Štátnej ochrany prírody a iných subjektov. Vyše štvrtina podnetov, ktorými sa inšpektori tiež zaoberali, bolo anonymných," dodal.
Inšpektori odpadového hospodárstva SIŽP sa pri kontrolách zamerali na 12 tematických oblastí. Uskutočnili aj 25 kontrol nakladania s elektrozariadeniami a elektroodpadom, pričom porušenie povinností zistili pri jedenástich z nich.
"Naopak, z 57 kontrol cezhraničnej prepravy odpadu konštatovali porušenie zákona iba v dvoch prípadoch. Skontrolovali 3 913 vozidiel, časť z týchto kontrol sa uskutočnila v spolupráci s príslušnými kontrolnými orgánmi okolitých krajín ako aj s ďalšími orgánmi SR," dodal Štefánek.
Za porušenie zákona o odpadoch a iných právnych predpisov uložili inšpektori odpadového hospodárstva vlani 351 pokút v celkovej výške 327 840 eur. Najvyššiu pokutu, 16 600 eur, uložili spoločnosti NEPCO SK v Galante za to, že zhodnocovala odpad bez súhlasu orgánu štátnej správy.
Pokutu 16-tisíc eur dostala spoločnosť FELICITA, PRIELOŽNÝ DISTILLERY v Ladiciach, okres Zlaté Moravce za to, že ako držiteľ odpadu neumožnila inšpektorom prístup do stavieb, priestorov a zariadení, na vyžiadanie im nepredložila dokumentáciu a neposkytla žiadne informácie súvisiace s odpadovým hospodárstvom.
O 12-tisíc eur prišla spoločnosť Vassal EKO v Bratislave za ukladanie komunálneho odpadu na inom mieste, ako stanovuje zákon o odpadoch.
Bratislavský Doprastav odovzdal odpadovú výkopovú zeminu osobe neoprávnenej na nakladanie s ňou, za čo mu inšpektori uložili pokutu 10-tisíc eur. Všetky uložené pokuty idú na účet Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.