BRATISLAVA. Šéfom krajského pozemkového úradu v Trenčíne sa po voľbách stal otec poslanca SaS Martina Poliačika. Ako príklad straníckej nominácie ho vytiahol nezávislý poslanec Igor Matovič.
„Tatíčka si z úradníčka dosadil za krajského šéfa,“ povedal Matovič o Poliačikovi. Koaličným stranám dáva čas do marca, aby povedali, koho kde majú. „Je tam viacero takých. Keď sa nepriznajú, ja to pustím do obehu.“
Matovič po svojom vyhodení z klubu SaS povedal, že o koalícii „všeličo porozpráva“.
Začal informáciami o nominantoch, hovorí, že strana Richarda Sulíka ich má zhruba 300. „Len Sulík má okolo 50, Paľo Hladký, ktorý má na starosti okresy, nejakú stovku a Juraj Miškov 50 či 60.“
Matovič hovorí, že informácie zverejňuje preto, lebo ho vo svojom blogu na to vyzvala poslankyňa SaS Natália Blahová. Tá tvrdila, že stranícke nominácie poslanci nemajú.
Poliačik o otcovi písal Poliačik na otcovom dosadení do funkcie nič zlé nevidí. K nominácii sa priznal na blogu ešte skôr, než o nej hovoril Matovič. „Otec je odborník. Keď Sulík posielal po voľbách mail, že hľadáme ľudí do funkcií v štátnej správe, prišiel aj jemu.“ Sulík podľa Poliačika zháňal nominantov, keďže SaS má len 270 členov a miest bolo viac.
„SaS bola za to, aby sa stranícke nominácie zrušili a miesta obsadzovali odborníkmi a cez konkurzy. Ale v koalícii neuspela,“ tvrdí Poliačik.
Blogom o otcovi reagoval na Matovičove tvrdenie, že každý poslanec má v priemere dvadsať nominácií, a preto je zaviazaný koalícii.
Okrem Poliačika ukazuje teraz Matovič aj na poslankyňu SaS Janu Kiššovú. Jej partner Jozef Boskovič je členom dozornej rady bratislavského letiska za SaS. „Určite nie je mojím nominantom. Obaja sme zakladajúcimi členmi SaS,“ hovorí Kiššová.
Matovič všeličo rozpráva Minister hospodárstva Juraj Miškov hovorí, že do štátnych podnikov dosadil možno viac ako Matovičom spomínaných 60 ľudí. „Nepočítal som to a je to v poriadku. Som minister a nesiem politickú zodpovednosť za organizácie a podniky pod mojím rezortom,“ dodal. SaS podľa Miškova nemá problém zverejniť svojich nominantov, ale neurobí to len preto, že ich Matovič vyzval.
Sulík vyhodil Matoviča a za ním sa z klubu SaS chystajú aj ďalší traja Obyčajní ľudia. Koaličné strany tak budú vládnuť v menšine, len so 74 poslancami. Napriek ostrým vyjadreniam Matovič sľubuje vláde podporu, rovnako aj zvyšní traja Obyčajní ľudia. Žiada, aby ho koalícia informovala o zákonoch, ktoré bude predkladať.
Koaliční lídri sa včera nechceli vyjadriť, ako si predstavujú spoluprácu s Matovičom. Vyčkávajú na stanovisko poslancov Eriky Jurinovej, Martina Fecka a Jozefa Viskupiča, ktorí v stredu oznámia, či vystúpia z klubu SaS.
SaS mala blogerskú prestrelku
Richard Sulík napísal o vylúčení Matoviča z klubu. Zaujal kolegov.
BRATISLAVA. Predseda parlamentu Richard Sulík, minister hospodárstva Juraj Miškov, či niekoľko poslancov SaS. Tí všetci sa zapojili do diskusie pod Sulíkovým blogom na sme.sk „Nahrávka, ktorá usvedčuje Matoviča“.
Sulík sa odvoláva na záznam z tlačovky Igora Matoviča, z ktorého má vyplývať, že pri hlasovaní o občianstve nedodržal dohodu. Vyčíta mu tiež urážanie kolegov. „Celý klub sme tŕpli, s čím zase náš Igor pôjde do médií. Nepoznám iného človeka, ktorý by sa s takou obľubou producíroval, a keď už prestával byť zaujímavý tým, že útočil na Fica, začal na vlastných.“
Oponuje mu poslanec z Obyčajných ľudí Jozef Viskupič. „Riešiť boliestku SaS (problém Igor) počas schôdze parlamentu bolo zbrklé, nepolitické a od štátnického na míle ďaleko.“
Na Viskupiča reaguje poslankyňa SaS Natália Blahová. „Existuje snaha o objektivitu. A to je to, čo v tomto prípade chýba aj tebe. Pretože máš s Igorom rodinné väzby a pretože si jeho Obyčajný človek.“ „Nie Rišo, ale v prvom rade drvivá väčšina poslancov zatlačila na to, aby sa vec konečne raz a navždy vyriešila,“ napísal zas poslanec SaS Stanislav Fořt.
Miškov sa v diskusii zdôveruje, že ešte deň pred vylúčením varoval Matoviča, že raz uvidí, že sa mu jeho správanie vráti. „Netušil som, že uvidí tak skoro.“
Blahová priznala, že komunikácia dosvedčuje, že majú problém s Obyčajnými ľuďmi. „Vzťahy sú narušené. Máme na seba telefóny a maily, ale bavíme sa cez tieto verejné kanály,“ povedala pre SME.
(zp)
Obyčajní ľudia vládne zákony podporia. Po ich zlepšení
Štvorica presadila zatiaľ zo svojho programu málo. Ich šance sa teraz zvyšujú.
BRATISLAVA. Nenechajme sa viac okrádať audiotextovými linkami, zbrojný pas na agresívne psy, alkotesty v parlamente, sviatky iba v piatky, či povinné záchytky a azylové domy pre matky vo všetkých okresoch. Aj takýmito návrhmi sa už čoskoro možno bude musieť vážne zaoberať vláda a parlament.
Sú totiž súčasťou 46 opatrení, ktoré sa v lete Igor Matovič a jeho Obyčajní ľudia snažili pretlačiť do vládneho programu. Napokon sa s koalíciou dohodli, že väčšina sa do programu dostane pri jeho aktualizácii. Sulík si podľa Matoviča vyhradil právo škrtnúť najviac päť z nich.
Návrhy Z programu OĽ
úrad, ktorý nedodrží zákonnú lehotu, vráti poplatok chudobní nebudú platiť doplatky za lieky dobrovoľný 4-dňový pracovný týždeň sviatky v strede týždňa sa presunú na piatok 3-krát vyššie tresty za korupciu pre politikov všetky zmeny zákonov budú účinné vždy k 1. januáru štát neposkytne podporu investorom v Bratislave
Politológ Miroslav Kusý upozorňuje, že Obyčajní ľudia môžu po odchode z klubu SaS tlak na splnenie svojich požiadaviek zvýšiť. Vládna koalícia bez nich totiž nemá väčšinu a nebude sa už môcť spoliehať ani na dohodu medzi štvoricou a SaS. „Matovič sa veľmi často a rád oháňa záväzkami k svojim voličom, takže je možné, že môže svojimi požiadavkami vydierať,“ myslí si politológ. Koalícia sa podľa neho nemôže spoliehať ani na zvyšných troch Obyčajných ľudí. „Matovič má na nich obrovský vplyv.“
Jeden z nich, Martin Fecko hovorí, že budú podporovať vládne zákony. „Ale budeme ich zlepšovať.“ Snažiť sa o to chcú najmä cez poslanecké návrhy, ktoré majú kopírovať body ich volebného programu.
Matovič tvrdí, že o to sa usilovali aj doteraz. „Napríklad sme chceli, aby stravné lístky nahradili peniaze, koalícia to potopila.“ Jeho priorita je zmena volebného zákona, aby mohli kandidovať nezávislí. V akom rozsahu sa svoje návrhy budú snažiť pretláčať, závisí podľa Kusého aj od toho, do akej miery sa z parlamentnej skúsenosti poučili.
„Ich program je program ľudí, ktorí šli do politiky bez akýchkoľvek politických skúseností. Je to čisto populistický mišmaš všetkého možného, čo im však zabezpečilo zvolenie.“
(mp, zp)

Beata
Balogová
