BRATISLAVA. Environmentalisti priniesli na miesto konania samitu tortu nesúcu odkaz pre jeho účastníkov.
Podľa Greenpeace by mali byť krajiny V4 aktívnejšie v ochrane klímy a zaviazať sa k 30 a nie 20-percentnému zníženiu emisií do roku 2020, čo má priniesť výhody v podobe lepšieho stavu životného prostredia a ekonomiky.
"Tento región bol počas posledných 20 rokov závislý na zdrojoch energie, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu. Väčšina z nich je dovážaná zo zahraničia, čo oslabuje našu energetickú bezpečnosť," povedala pre TASR Andrea Zlatňanská z organizácie Greenpeace Slovensko.
Poznamenala, že toto výročie môže byť akousi križovatkou pre krajiny V4 a lídri sa môžu rozhodnúť pre lepšiu, trvaloudržateľnú cestu. "Ochrana klímy by nemala byť ani pre náš región nejaký strašiak, Myslíme si, že by to skôr malo byť vnímané ako výzva."
Ozrejmila, že tento rok sa budú jednotlivé členské krajiny EÚ rozhodovať, či podporia zvýšenie cieľa redukcie emisií z dvadsať na tridsať percent. "Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že EÚ môže mať prínos z vyššieho klimatického cieľa. Nedávna štúdia spoločnosti Ecofys skúmala potenciály nákladov a výnosov pre Maďarsko za predpokladu zvýšenia redukčného cieľa v EÚ.
Ukázala, že investičné náklady na modernizáciu ekonomiky budú nižšie ako dlhodobé úspory zo zníženia spotreby energie a dovozu energetických surovín. Toto by mohol byť pre ostatné krajiny V4 jasný signál, že redukcia emisií sa oplatí," zhrnula Zlatňanská.
Krajiny Európskej únie budú tento rok rozhodovať o pozícii, s ktorou sa koncom roka zúčastnia na klimatických rokovaniach na samite OSN v Durbane v Južnej Afrike.