SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Galko kritizoval odvahu našich generálov

Minister obrany hrozí mlčiacim generálom, že môžu prísť o hodnosti.

Ľubomír Galko.Ľubomír Galko.

Agentúrne spravodajstvo sme o 20:50 doplnili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa včera pustil do svojich generálov.

Neprejavili vraj dostatok odvahy, keď ich šéfovia minulý rok zmanipulovali komplexnú armádnu hodnotiacu správu.
Ľudia okolo bývalého ministra Jaroslava Bašku (Smer) z nej podľa Galka vyčiarkli všetky kritické postrehy a výrazne tak prikrášlili stav, v akom armáda naozaj je.

Baška Galkove tvrdenia o sfalšovanej správe označil za úplný nezmysel.

„Generál musí mať dostatok cti a zodpovednosti, aby buchol päsťou do stola, že náš výcvik nespĺňa kvality, ktoré žiada NATO. Budem žiadať vysvetlenie, prečo skôr nehovorili, že zaostávame s modernizáciou,“ povedal Galko.

Možno strhne frčky

Stav našej armády minulý týždeň kritizovali šéfovia NATO. Je vraj zastaraná a štát na ňu dáva málo peňazí.

Galko teraz hovorí, že je pripravený niektorých generálov sa aj zbaviť. V najbližších mesiacoch podľa neho vznikne strategické hodnotenie obrany a „uvidíme, koľko potrebujem generálov a akých“.

Generáli sú podľa Galka za súčasný stav spoluzodpovední.

Bulík: Rozhoduje minister

Vojaci kritiku odmietli. „Velenie ozbrojených síl na zhoršujúci sa stav ozbrojených síl upozorňovalo neustále v rámci možností limitovaných ministrami obrany,“ povedal SME Ľubomír Bulík, náčelník generálneho štábu.

Už v roku 2008 vraj upozorňoval, že sme jediná krajina, ktorá od rozpadu varšavského paktu nenakúpila žiadnu novu leteckú a ani hlavnú techniku pozemných síl a síl logistiky.

„Informácie o stave ozbrojených síl som predkladal a predkladám ministrovi bez akýchkoľvek prikrášlení a úprav,“ povedal Bulík.

Za posledné roky sú podľa neho peniaze centralizované na ministerstve.

„Velenie ozbrojených síl sa nezúčastňuje na zasadnutiach parlamentných výborov, schôdzach parlamentu ani vlády. Zastupuje a obhajuje ho minister obrany,“ povedal Bulík. Na vyhlásenia o zlom stave vraj nemá priestor ani v médiách.

Reakcia vojakov

„Velenie ozbrojených síl na zhoršujúci sa stav ozbrojených síl SR upozorňovalo neustále v rámci možností limitovaných ministrami obrany.

Okrem každoročných Veliteľských zhromaždení náčelníka Generálneho štábu, na ktorom sa prezident SR, členovia vlády a poslanci NR SR za účasti médií pravidelne zúčastňovali, nemajú ozbrojené sily oficiálny priestor na verejnú prezentáciu svojho stavu.

Súčasná platná legislatíva jasne definuje zodpovednosť v oblasti obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky. Náčelník GŠ OS SR za výkon svojej funkcie zodpovedá ministrovi obrany.

Informácie o stave ozbrojených síl som predkladal a predkladám ministrovi obrany bez akýchkoľvek prikrášlení, alebo iných úprav. My – vojaci – predsa nepôjdeme proti sebe!

Velenie ozbrojených síl sa nezúčastňuje zasadnutí parlamentných výborov, schôdzí NR SR ani vlády SR. Na týchto zasadnutiach ozbrojené sily zastupuje a obhajuje minister obrany.

Aj v minulých rokoch som v rámci veliteľských zhromaždení a hodnotení jednotlivých výcvikových rokov upozorňoval na problémy. Prezident SR sa na každom zhromaždení (minimálne v posledných troch rokoch) vyjadroval k otázke financií a ich manažmentu v rezorte obrany kriticky.

Napr. pri hodnotení roka 2008 som upozorňoval na kritickú situáciu v súvislosti s dosluhujúcou technikou a nízkou vybavenosťou výcvikových priestorov. Zdôraznil som vtedy, že sme jediná krajina, ktorá od rozpadu Varšavského paktu nenakúpila žiadnu novu leteckú a ani hlavnú techniku pozemných síl a síl logistiky.

V ostatných rokoch sú financie v rezorte obrany centralizované na ministerstve obrany a ozbrojené sily SR majú na ne jediný dosah – iba v rámci plánovania pri predkladaní požiadaviek. Zodpovednosť za plnenie úloh však zostala iba na vojakoch.

Za pozitívum súčasného kritického hodnotenia OS SR, ktoré prevzal i prezident SR a vyjadruje sa k tomu i NATO považujem to, že sa otázky stavu a budúcnosti našich ozbrojených síl dostali do širšieho povedomia. Som presvedčený, že aj toto povedomie pomôže našej spoločnosti vnímať proces Strategického hodnotenia obrany oveľa serióznejšie.“

Náčelník generálneho štábu gen. Ľubomír Bulík
Galko vyzval Bašku, aby vrátil 200-tisíc eur na letecké dni

BRATISLAVA. Národné letecké dni tento rok nebudú v Piešťanoch, ale na letisku na Sliači 27. a 28. augusta. Po vyhodnotení predložených ponúk do verejnej súťaže informoval o tom minister obrany Ľubomír Galko s tým, že rezort ušetrí 100.000 eur.

Presne takúto dotáciu podľa ministra dostala súkromná firma na organizovanie leteckých dní v rokoch 2009 a 2010. Galko to považuje za nehoráznosť. Aj preto sa podľa svojich slov rozhodoval pripomienkovať vo vláde vlastný návrh na organizovanie leteckých dní tak, aby sa z neho vypustilo miesto Piešťany.

Zároveň odmietol, aby rezort obrany akciu sponzoroval a avizoval vyhlásenie verejnej súťaže. Za vrchol považuje Galko to, že 90.000 eur bolo vlani firme vyplatených zálohou ešte pred uskutočnením leteckých dní.

Sliač je výhodnejší na presun techniky

Minister obrany preto vyzval svojho predchodcu Jaroslava Bašku, aby z vlastných prostriedkov daroval rezortu obrany 200.000 eur, ktoré chce Galko použiť na nákup 12.000 maskáčových košieľ.

"Myslím si, že pán Baška disponuje dostatkom finančných prostriedkov, z ktorých môže tieto prostriedky uhradiť," povedal Galko s tým, že na ďalšej tlačovej konferencii bude hovoriť o tom, prečo rezort bude musieť nakúpiť nové košele napriek tomu, že ich vojaci majú dosť.

Do súťaže sa nakoniec prihlásili tri firmy, podmienky splnili dve. Firma Magnet press, ktorá organizovala letecké dni vlani a Slovenská letecká agentúra, ktorá má s ich organizovaním tiež skúsenosti. Podľa pplk. Mariána Kurilu z komisie, ktorá ponuky vyhodnotila, bola výhodnejšia tá od Slovenskej leteckej agentúry.

Hlavnými dôvodmi bolo to, že poloha letiska na Sliači je výhodnejšia na presun techniky a pre zvolený dátum akcie letecké dni možno spojiť s oslavami Slovenského národného povstania.

Agentúra má rozpočet leteckých dní stanovených na 275.000 eur. Ponuka Magnet pressu mala rozpočet stanovený na 330 000 eur, akcia mala prebehnúť na letisku v Piešťanoch v júni 2011.

Baška na vrátenie peňazí nevidí dôvod

Žiadny dôvod na vrátenie 200.000 eur do rezortu obrany nevidí bývalý minister obrany Jaroslav Baška (Smer).

"Národné letecké dni, ktoré organizovala spoločnosť, ktorej boli tie finančné prostriedky poskytnuté spolu s Trnavským samosprávnym krajom, boli použité dobre a svedčí o tom aj to, že počas týchto dvoch posledných ročníkoch Národných leteckých dní sa ich zúčastnilo viac ako 50.000 ľudí. Bola to dobrá propagácia ministerstva obrany, ale aj Ozbrojených síl SR," povedal pre TASR Baška.

Galko by podľa neho mal skôr riešiť súčasné problémy rezortu, či už nedostatok finančných prostriedkov a fakt, že armáda je v kríze. Podľa Bašku súčasný minister svojimi vyjadreniami zakrýva svoju neschopnosť a nečinnosť pri riadení rezortu.

Za nezmysel Baška označil Galkove tvrdenie, že ministerstvo zmanipulovalo komplexné hodnotenia rezortu a vyčiarklo z neho kritické postrehy.

"Ministerstvo obrany vždy pristupovalo k hodnoteniu čo najkomplexnejšie a najpravdivejšie. Nemalo dôvod zatajovať žiadne veci, žiadne negatívne veci," povedal Baška.

Kaliňák je pijavica, tvrdí Galko

Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) dnes označil poslanca Roberta Kaliňáka (Smer) sexi seladónom a obvinil ho, že v minulosti zasahoval do rezortu obrany, na ktorý bol prisatý ako pijavica.

Galko hovoril o Kaliňákovi, keď reagoval na kritiku svojho predchodcu Jaroslava Bašku (Smer), že nová protikorupčná horúca linka bola počas Galkovej dovolenky plná.

Galko napriek tomu chce naďalej podnety občanov počúvať len osobne, čo považuje za čestné a nikoho nepoverí zapisovaním odkazov z linky.

„Toto je prístup, o ktorom sa pánovi Baškovi a o ktorom sa tomu sexiseladónovi, ktorý sa tiež staral o niečo úplne iné ako svoj rezort, ale sa staral o rezort obrany - pričom vôbec sa oň starať nemal - nemôže vôbec ani snívať,“ vyhlásil Galko a spresnil, že sexi seladónom myslel Kaliňáka.

Podľa Galka tu máme exministra vnútra, ktorému "tiež mimoriadne záleží na rezorte obrany, ktorý tu bol štyri roky prisatý ako pijavica.“

Minister obrany ďalej povedal, že Kaliňák sa asi ešte nezbadal, že v júni 2010 boli voľby a „načim by bolo sa venovať nejakej takej konštruktívnej parlamentnej práci.“

Galko dodal, že Kaliňák si snáď myslel, že budú ďalej bežať zmluvy, ktoré boli v rezorte obrany pouzatvárané tesne pred voľbami. Teraz ich podľa Galka postupne jednu po druhej likvidujú.

Kaliňák: Vplyvom slnka začne človek tárať nezmysly

Keď je človek pristihnutý, že nechodí do práce a namiesto predkladania dôležitých zákonov v parlamente sa opaľuje niekde na Mauríciu, môže sa stať, že vplyvom slnka začne tárať úplne nezmysly. Na tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec Smeru a exminister vnútra Robert Kaliňák.

"Nás by možno viac zaujímalo, aby nám pán minister Galko porozprával o straníckych a rodinných nomináciách na ministerstve ešte predtým, ako sa dostanú na verejnosť," povedal Kaliňák. O koho ide, nešpecifikoval. "Nás len zaujíma, ako uspeli poslanci SaS na ministerstve obrany," konštatoval.

Výrok o prisatí sa na rezort podľa Kaliňáka možno spôsobila strata Galkovho kontaktu s prácou. "Keby chodil častejšie na ministerstvo, možno by zistil, aká je realita. Veľmi dobre poznáte moje podnikateľské zázemie a veci, na ktoré sa ja orientujem. To, čo rozpráva, sú nezmysly," upozornil. Narážal tým na nedávnu Galkovu dovolenku, ktorá spôsobila jeho absencie na rokovaní parlamentných výborov.

sita, tasr
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 883
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 921
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 482
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 647
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 013
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 849
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 536
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu