Firma, ktorá sa súdila s fondom o ušlý zisk, celé roky nevedela dokázať, že o nejaké peniaze prišla. Fond národného majetku potom spor náhle vzdal.
BRATISLAVA. Nové vedenie Fondu národného majetku objavilo ďalšiu kauzu, v ktorej štát prišiel o milióny korún. V roky trvajúcom súdnom spore fond prehral aj pre postup jeho bývalých predstaviteľov.
Súkromnej firme Vansa so sídlom v Bratislave má FNM zaplatiť 818-tisíc eur. Rozsudok je právoplatný, spoločnosť Vansa, na ktorú sa nedá nájsť ani kontakt, je v likvidácii.
Spor sa ťahal roky
Komplikovaný spor sa začal v roku 1995, keď spoločnosť Promet zažalovala štátnu Investičnú a rozvojovú banku, že presúvala peniaze na jej účtoch. Spoločnosť banke dlžila, tá si stiahla peniaze z jedného jej účtu.
Spoločnosť tvrdila, že na to banka nemala právo a tým, že jej peniaze vzala, spôsobila jej ušlý zisk. Chcela ich použiť na obchodovanie so zahraničnými firmami.
Prometu sa na súde ušlý zisk dlhé roky nedarilo preukázať, spoločnosť predkladala napríklad fotokópie údajných objednávok od zahraničných dodávateľov.
Neskôr predala pohľadávku spoločnosti Vansa, a vlastníkom IRB banky sa zasa stala spoločnosť OTP, ktorá zdedila aj spor.
OTP banku úspešne zastupoval Roman Kvasnica. V roku 2007 sa však do kauzy vložil FNM a rozhodol sa prevziať spor od banky na seba.
V tom čase fond viedol nominant a člen Smeru Milan Kocourek. Včera nezdvíhal telefón a nereagoval ani na SMS.
Kvasnica: Konali zvrátene
Súčasné vedenie FNM tvrdí, že jeho predchodcovia nemali žiadny dôvod spor prebrať na seba. Ak by banka prehrala, musel by síce fond platiť, pretože išlo ešte o záväzok, keď banku vlastnil štát, no na prehru to na súde nevyzeralo.
Fond zastupovala jeho právnička Daniela Vrbová, ktorá v roku 2009 pripustila, že spoločnosti Vansa naozaj vznikla strata. Tým fond celý súd prehral.
Kvasnica si myslí, že FNM v tejto veci absolútne nechránil štátny majetok, skôr naopak.
„Považoval som za absolútne zvrátené, keď fond uznal sporné fakty. V konaní sa totiž preukazuje iba to, čo je sporné. Bolo to absolútne neprofesionálne.“ Podozrieva fond, že tak konal úmyselne.
Právnička FNM: Nešlo to
Vrbová vo fonde pracuje. „Nie ste právnička, neviete, či sme mohli vyhrať. Urobila som všetko, aby sme vyhrali, ale, bohužiaľ,“ tvrdí právnička fondu.
Obhajuje sa aj tým, že žaloba bola pôvodne na ešte vyššiu sumu. Názor Kvasnicu považuje za „názor jedného právnika“. Vrbová hovorí, že konala na pokyn svojho nadriadeného – šéfa právnej sekcie Daniela Lukáča.
Konateľom spoločnosti Vansa je Pavel Slivka. V minulosti bol v jednej firme s poslancom Smeru Petrom Kažimírom.
„Poznám ho ešte zo školy,“ povedal Kažimír s tým, že niekoľko rokov s ním nebol. Slivka podľa neho žije v zahraničí a Kažimír nevie o žiadnom jeho spore s FNM.
Fond podobne podozrivo postupoval aj v kauze Gemerský mlyn, kde uzavrel mimosúdnu dohodu, hoci spor mohol tiež vyhrať. Tento prípad vyšetruje aj polícia.
Fond už čaká na exekútora
Nové vedenie FNM chce, aby peniaze štátu zachránilo dovolanie. Podať ho môže Generálna prokuratúra.
BRATISLAVA. Fond národného majetku žiada Generálnu prokuratúru, aby na Najvyšší súd podala mimoriadne dovolanie. Chce, aby to urobila čo najskôr a postupovala ako v kauze Tipos.
V novembri 2008 vtedy parlament novelizoval zákon o prokuratúre, a stačí, ak generálny prokurátor pošle na súd vyjadrenie, že podáva dovolanie a do troch mesiacov ho doplní.
Každý deň teraz fondu hrozí, že po prehratnom spore s firmou Vansa príde exekútor po peniaze. Fond už aj oslovil. Dovolanie by exekúciu odložilo až do právoplatného rozhodnutia súdu.
„Vo veci sa koná, zatiaľ vybavená nebola,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Svetlana Močková. Fond sa obrátil na prokuratúru ešte v novembri.
V januári dostal odpoveď, že prokuratúra nevidí na podanie dovolania dôvod. Začiatkom februára fond požiadal generálneho prokurátora, aby preskúmal rozhodnutie svojho podriadeného a zmenil ho.
Kompetencie generálneho prokurátora po skončení funkčného obdobia Dobroslava Trnku vykonáva Ladislav Tichý.
Monika Tódová

Beata
Balogová
