Bratislava 18. júna (TASR) - Predstaviteľom Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie Slicpen sa prostredníctvom poslancov Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie podarilo presadiť niektoré zmeny do zákona o obaloch. Gestorský výbor pre životné prostredie a ochranu prírody však plénu navrhne, aby ich neschválil. Podľa slov štátnej tajomníčky Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Zdenky Tóthovej požiadavky Slicpenu úplne "pochovávajú" návrh vládneho zákona.
Ten okrem iného zavádza povinné zálohy aj na nevratné obaly, pričom ukladá obchodnej sieti povinnosť spätného odberu. Priemyselníci však upozorňujú na to, že obchod sa tak stane držiteľom odpadu podľa zákona o odpadoch a budú sa naň vzťahovať špeciálne povinnosti. Preto žiadajú, aby túto úpravu poslanci vypustili.
Tóthová dnes v rozhovore pre TASR vysvetlila, že v prípade, že sa budú zálohovať jednorazové obaly, spotrebiteľ nebude musieť za ne platiť dvakrát. Prvý raz vtedy, keď si kúpi takýto výrobok, napríklad minerálku v plastovej fľaši, a potom vtedy, keď ju hodí do odpadu a jeho odvoz musí takisto uhradiť. Zákazníkovi sa ponúkne aj možnosť výberu. Vo väčších predajniach bude povinnosť ponúkať výrobky vo vratných aj nevratných obaloch.
Základným zámerom zákona je, aby sa slovenskí výrobcovia a dovozcovia pripravili na trhy Európskej únie. Ustanovuje sa ním označenie a zloženie obalu, ktorý by napríklad nemal obsahovať koncentráciu ťažkých kovov. Podľa vyjadrenia Tóthovej SR zatiaľ zaostáva v systéme zberu, recyklácie a zhodnotenia, ktorý by sa týmto zákonom mal začať rozvíjať. Výrobcom a dovozcom zároveň ukladá, aby pripravovali preventívne programy na minimalizáciu odpadov z obalov.
Súčasťou normy bude aj nariadenie ustanovujúce pre výrobcov alebo dovozca obalov plnenie určitých percent recyklácie pre vybrané komodity, ktoré únia vyžaduje. Vzhľadom na to, že tá ich má veľmi nízke, MŽP pristúpilo k o niečo vyšším kvótam. Združeniu Slicpen sa ale zdajú niektoré zámery v praxi nedosiahnuteľné. Napríklad pri komodite plasty si SR podľa nich stanovila dosiahnuť 40-percentnú recykláciu za necelých päť rokov, pričom požiadavka únie je 15 percent. Tóthová takéto tvrdenie odmieta.
Cieľom zákona o obaloch, ktorý nadväzuje na minulý rok prijatú normu o odpadoch, je aj riešiť problémy vysokej nezamestnanosti v SR. V rozvíjajúcom sa obalovom priemysle by občania SR mohli nájsť uplatnenie.