SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:30

Obyčajní ľudia prijali Sulíkov návrh

Matovič sa v klube SaS ospravedlnil, na rokovanie prišli z vlády aj traja ministri .

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Matovič sa v klube SaS ospravedlnil, na rokovanie prišli z vlády aj traja ministri. Obyčajní ľudia zostanú so Sulíkom, kým Matovič nezaloží vlastnú stranu.

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Koalícia má v parlamente stále väčšinu najmenej 77 poslancov.

Traja členovia združenia Obyčajní ľudia Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko sa po dvoch hodinách rozhovorov rozhodli, že neodídu z klubu SaS. Dohoda je iba dočasná. Platí, kým si ich líder Igor Matovič, ktorého klub vylúčil, nezaloží stranu.
Vláda Ivety Radičovej by tak mohla doterajším spôsobom fungovať ešte rok a pol. Matovič povedal, že stranu založí najneskôr do leta 2012. „Tento termín je reálny." Vládu vznik novej strany podľa Matoviča nepoloží.

Jurinová a Fecko pritom išli na klub SaS rozhodnutí nasledovať Igora Matoviča a stať sa nezávislými poslancami. Tretí člen skupiny Obyčajných ľudí Jozef Viskupič chcel zostať. Koalícia by aj tak stratila väčšinu, formálne by jej zostalo 75 hlasov.

Najhoršie, čo môžu politici urobiť, je to, že neuzavrú rozumnú dohodu, lebo na seba narozprávali hrozné veci. Tvrdí Marián Leško

„Chceli sme odísť," potvrdila Jurinová. V diskusii ich presvedčil aj argument predčasných volieb a návratu Fica. Premiérka Iveta Radičová totiž už skôr povedala, že menšinovú vládu viesť nechce.

Rokovali tri hodiny

S návrhom, ako celú vec vyriešiť, prišiel podľa Jurinovej predseda SaS a parlamentu Richard Sulík. „Dali nám šancu na odchod, keď založíme nový politický subjekt." V prípade, že by klub opustili už včera, Sulík by podľa Jurinovej trval na vrátení mandátu, k čomu sa Obyčajní ľudia zaviazali v lete.

Rokovanie klubu SaS trvalo takmer tri hodiny. Spočiatku poslanci SaS rokovali s tromi Obyčajnými ľuďmi, neskôr prišli z vlády ministri za SaS Daniel Krajcer, Juraj Miškov a Ľubomír Galko.

„Budem tu osem rokov," vyhlásil Galko, podľa ktorého voľby nie sú témou dňa. Po riadnych v roku 2014 bude podľa neho pokračovať „v nejakej obmene stredopravá koalícia".

Zakopali vojnovú sekeru

Neskôr na klub prišiel aj minulý týždeň vyhodený Matovič. „Igor sa ospravedlnil všetkým, ktorých sa dotkol," opisoval Viskupič. V uplynulých dňoch mal Matovič slovnú prestrelku s viacerými poslancami SaS. Martinovi Poliačikovi vytkol, že otca dosadil za šéfa pozemkového úradu. „Zaznela tam výčitka, že ich urazil verejne, ale ospravedlní sa iba na klube," dodal Viskupič.

Matovič si myslí, že Sulíka zamrzelo, že ho nechal vyhodiť z klubu. „A viackrát," konštatoval Matovič. Teraz má platiť dohoda, že sa k sporom vracať nebudú. „Zakopali sme vojnovú sekeru. Osobné vzťahy medzi nami sú dobré," vyhlásil Sulík.

Obyčajní ľudia vrátane Matoviča majú fungovať ako doteraz a podporia dôležité návrhy Radičovej vlády. Sulík na oplátku sľúbil väčšiu podporu Obyčajným ľuďom.

Najbližšie chcú presadiť, aby sa spoplatnenie externého štúdia netýkalo všetkých, ale iba tých, ktorí už majú štúdium jednej vysokej školy za sebou. SaS by tiež mala zverejniť zoznam svojich straníckych nominantov. „Vraj je už hotový," zdôraznil Viskupič.

Radičová: Zodpovedné rozhodnutie

Predsedníčka vlády Iveta Radičová považuje rozhodnutie za zodpovedné. "Ich dohoda vytvára priestor nielen pre politickú stabilitu, ale aj pre všeobecnú stabilitu v spoločnosti," myslí si Radičová.

Podľa premiérky je stabilita nevyhnutná v neľahkej situácii spamätávania sa z hospodárskej krízy, v ktorej sa nachádza Slovensko a celá Európska únia.

"Politickým stretom sa nie vždy dá zabrániť, avšak nesmú byť prekážkou skutočných politických rozhodnutí a riešení," dodáva Radičová.

Podľa šéfky kabinetu koalícia potrebuje stabilitu, aby mohla zvládnuť najdôležitejšie výzvy, pred ktorými stojí Slovensko – znovu naštartovať ekonomiku, vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť kvalitu života občanov.

"S týmto záväzkom sme predstúpili pred občanov a uvedomujú si ho aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí hlasovali za programové vyhlásenie vlády," konštatuje premiérka v stanovisku, ktoré poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Abrhan: Kľúčové je, koho budú poslúchať

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana bude kľúčové, či traja poslanci z hnutia Obyčajní ľudia budú rešpektovať odporúčania predsedu ich klubu alebo Igora Matoviča pri podpore vládnych zákonov.

„Vládna väčšina bude zachovaná do vytvorenia strany, čo bude po jej vzniku ťažko povedať. Jednoduché to určite nebude,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Abrhan.

Rozhodnutie Obyčajných ľudí označil predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos za zodpovedné a múdre rozhodnutie.

„Dúfam, že to myslia vážne. Sme si vedomí, že v koalícii sa bude musieť viac komunikovať, aby vládne zákony prechádzali

Bugár: Je to zrelý krok

Rozhodnutie trojice poslancov považuje predseda Mosta-Híd Béla Bugár za zrelý krok. Verí, že vzniklo na základe dôkladného zváženia a vyhodnotenia situácie. Zároveň naďalej zdôrazňuje potrebu zmeny pracovného štýlu koalície.

"Budeme musieť oveľa častejšie rokovať, vysvetľovať naše názory a hľadať spoločné stanovisko. Keď to bude potrebné, budeme musieť rokovať aj s každým poslancom osobitne," vyhlásil dnes Bugár v reakcii na minulotýždňové udalosti.

Pripomenul, že jeden z koaličných návrhov vtedy neprešiel "len preto, že niektorí poslanci si mysleli, že to nie je ich názor". Podľa Bugára to upozorňuje na to, že "si bude treba oveľa častejšie sadnúť a vysvetľovať si názory a stanoviská jednotlivých strán". Zároveň zdôraznil, že je to riešenie, ktoré za to stojí.

Viskupič: Mám bližšie k SaS ako ostatní

Poslanec JOZEF VISKUPIČ tvrdí, že po založení strany pristúpia ku koaličnej dohode.

Na klub ste ako jediný z Obyčajných ľudí išli s rozhodnutím, že nevystúpite. Ste bližšie k SaS ako ostatní?

„Myslím, že je to o mne známe. Zvyšní Obyčajní ľudia sú konzervatívci, ja som liberál.“

Prečo ste nevstúpili do SaS, keď ste dostali ponuku?

„Vykonávam mandát do roku 2014 s tým, že som reprezent agendy Obyčajných ľudí. Vyhovuje mi byť v klube a neriešiť vystupovanie a členstvo v strane. Situáciu vyriešili kolegovia z SaS za mňa, keď vyhodili Igora Matoviča ako nášho neformálneho lídra.“

Ako dlho budete v klube SaS?
„Stranu založíme určite v tomto volebnom období. Ale neodhadnem, či to bude o rok alebo dva.“

A už viete, čo spravíte potom?

„Bavili sme sa s partnermi, že ak budeme mať politický subjekt, ten pristúpi ku koaličnej dohode.“

Ako sa chcete presadzovať v parlamente?

„SaS sa zaviazala, že bude plniť viaceré naše body. Je ich asi šestnásť. Z nich sme predkladali napríklad zrušenie gastrolístkov, ale Richard Sulík nezabezpečil priechodnosť návrhov v pléne.“

A teraz sa to zmení?

„Teraz je prísľub, že áno. Možno zostáva viac na našich pleciach, že budeme predkladať návrhy zákonov.“

Ako sa vyrieši sporná otázka občianstva?

„Igor Matovič je v komisii, ktorá má pripraviť vládny návrh. Určite sa dohodnú aj s Bélom Bugárom."
Autor clanku


Kusý: Koalícia zostáva krehká
Napriek rozhodnutiu troch Obyčajných ľudí zotrvať v klube SaS zostáva koalícia krehká. Tvrdí to politológ Miroslav Kusý.

"Formálne sa podarilo zachrániť väčšinovú koalíciu, ale ich hlasovanie je pre budúcnosť veľmi neisté," povedal agentúre SITA Kusý.

Sulíkovci sa s trojicou poslancov dohodli, že ak ich kolega Igor Matovič založí politickú stranu, budú môcť z klubu SaS odísť bez toho, aby vrátili mandát. Podľa Kusého tým jasne deklarovali svoj postoj.

"Matovič povedal, že sa pri hlasovaní bude riadiť svojím svedomím. Preto je predpoklad, že sa rovnako budú správať aj ostatní traja napriek tomu, že zostávajú v klube SaS," konštatuje Kusý.

Matovič na brífingu povedal, že chce nový politický subjekt založiť pred budúcimi parlamentnými voľbami. Podľa Kusého pôjde o stranu so slabým jednotiacim putom a veľmi neistou budúcnosťou.

Pripomína, že nezávislí poslanci môžu byť ideovo a politicky veľmi rozmanití a ich strana nemôže vzniknúť na princípoch, na ktorých politické strany vznikajú.

"Bude to čudný konglomerát, pokiaľ sa nevytvorí, pretože tých poslancov nebude viazať nič dohromady, len to, že sú nezávislí, a tým nezávislí aj jeden od druhého," dodal Kusý.

SITA
Horský: Ak by vystúpili, stratili by pozornosť médií
Líder hnutia Obyčajní ľudia (OĽ) a poslanec NR SR Igor Matovič premenil svojich troch kolegov na "kukučie vajíčka v hniezde SaS".

Myslí si o rozhodnutí členov OĽ zostať v poslaneckom klube SaS a nenasledovať svojho šéfa Matoviča, ktorého z klubu SaS vylúčili minulý týždeň, politológ Michal Horský.

"Zdá sa, že postup Matoviča a jeho kolegov je nielen improvizáciou politických procedúr, ale aj premyslenou politickou hrou," uviedol v rozhovore pre TASR politológ.

Pre exposlanca klubu SaS by bolo politickou smrťou zapríčiniť pád vládnej koalície, parazitovať na nej mu však vyhovuje, domnieva sa Horský.

Podľa jeho názoru sa Matovičovi darí napĺňať jeho krátkodobý aj dlhodobý cieľ - byť čoraz dôležitejším jazýčkom na váhach vo vládnej koalícii a získavať platformu na založenie svojho politického subjektu.

"Je jasné, že táto skupina ľudí robí všetko preto, aby postavila na nohy nový politický subjekt. Môže to urobiť iba v tej časti politického spektra, cez ktorú sa dostala do veľkej parlamentnej politiky, čiže na stredopravej strane," upozornil analytik.

Preto sa podľa neho správne pridržiava podpory vládnej koalície. Bolo by nezmyselné, keby zrazu preskočila na druhú stranu politického spektra, konštatoval.

Vyhlásil tiež, že keby oznámili vystúpenie z poslaneckého klubu SaS, stratili by pozornosť médií a stali by sa nezaujímavými poslancami.

"Zostávajú v klube, aby pri každej vhodnej príležitosti na seba a na svoje tzv. osobitné riešenia upozorňovali," domnieva sa politológ.

Ukazuje sa tiež, že v spore medzi Matovičom a šéfom strany SaS Richardom Sulíkom prehráva na celej čiare druhý menovaný.

Či vládna koalícia v takejto konštelácii vydrží do konca volebného obdobia je podľa Horského ťažké predpokladať. Isté však je, že táto hra bude minimálne tento rok pokračovať.

Do veľkej miery budú túto skupinu poslancov napodobňovať aj "tzv. skúsení politici, demokrati prvého dňa" z OKS, poznamenal.

TASR
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 2. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 3. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 4. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 5. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Spánok – základ pevných vzťahov
 9. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 5. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 6. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 7. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 9. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 10. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 797
 2. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 117
 3. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 7 123
 4. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 6 734
 5. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 910
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 688
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 944
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 779
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 614
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 558
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Slušná občianska spoločnosť sa jednoducho musí brániť.


14. okt
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 440-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 864 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Anna Záborská.

Pochod za reprodukčnú spravodlivosť organizovala iniciatíva Nebudeme ticho.


TASR 11m
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo brigádny generál Ivan Bella počas jeho povýšenia do generálskej hodnosti.

Vymenovanie a povýšenie má podľa hlavy štátu veľký spoločenský význam.


TASR 14m
Domaša.

Oprava Svidník - Mičakovce sa predraží.


TASR 27m
Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Lengvarský zdôraznil, že o téme budú rozhodovať odborníci.


SITA 41m
Skryť Zatvoriť reklamu