AKTUALIZOVANÉ 19:30

Obyčajní ľudia prijali Sulíkov návrh

Matovič sa v klube SaS ospravedlnil, na rokovanie prišli z vlády aj traja ministri .

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Matovič sa v klube SaS ospravedlnil, na rokovanie prišli z vlády aj traja ministri. Obyčajní ľudia zostanú so Sulíkom, kým Matovič nezaloží vlastnú stranu.

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Koalícia má v parlamente stále väčšinu najmenej 77 poslancov.

Traja členovia združenia Obyčajní ľudia Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko sa po dvoch hodinách rozhovorov rozhodli, že neodídu z klubu SaS. Dohoda je iba dočasná. Platí, kým si ich líder Igor Matovič, ktorého klub vylúčil, nezaloží stranu.
Vláda Ivety Radičovej by tak mohla doterajším spôsobom fungovať ešte rok a pol. Matovič povedal, že stranu založí najneskôr do leta 2012. „Tento termín je reálny." Vládu vznik novej strany podľa Matoviča nepoloží.

Jurinová a Fecko pritom išli na klub SaS rozhodnutí nasledovať Igora Matoviča a stať sa nezávislými poslancami. Tretí člen skupiny Obyčajných ľudí Jozef Viskupič chcel zostať. Koalícia by aj tak stratila väčšinu, formálne by jej zostalo 75 hlasov.

Najhoršie, čo môžu politici urobiť, je to, že neuzavrú rozumnú dohodu, lebo na seba narozprávali hrozné veci. Tvrdí Marián Leško

„Chceli sme odísť," potvrdila Jurinová. V diskusii ich presvedčil aj argument predčasných volieb a návratu Fica. Premiérka Iveta Radičová totiž už skôr povedala, že menšinovú vládu viesť nechce.

Rokovali tri hodiny

S návrhom, ako celú vec vyriešiť, prišiel podľa Jurinovej predseda SaS a parlamentu Richard Sulík. „Dali nám šancu na odchod, keď založíme nový politický subjekt." V prípade, že by klub opustili už včera, Sulík by podľa Jurinovej trval na vrátení mandátu, k čomu sa Obyčajní ľudia zaviazali v lete.

Rokovanie klubu SaS trvalo takmer tri hodiny. Spočiatku poslanci SaS rokovali s tromi Obyčajnými ľuďmi, neskôr prišli z vlády ministri za SaS Daniel Krajcer, Juraj Miškov a Ľubomír Galko.

„Budem tu osem rokov," vyhlásil Galko, podľa ktorého voľby nie sú témou dňa. Po riadnych v roku 2014 bude podľa neho pokračovať „v nejakej obmene stredopravá koalícia".

Zakopali vojnovú sekeru

Neskôr na klub prišiel aj minulý týždeň vyhodený Matovič. „Igor sa ospravedlnil všetkým, ktorých sa dotkol," opisoval Viskupič. V uplynulých dňoch mal Matovič slovnú prestrelku s viacerými poslancami SaS. Martinovi Poliačikovi vytkol, že otca dosadil za šéfa pozemkového úradu. „Zaznela tam výčitka, že ich urazil verejne, ale ospravedlní sa iba na klube," dodal Viskupič.

Matovič si myslí, že Sulíka zamrzelo, že ho nechal vyhodiť z klubu. „A viackrát," konštatoval Matovič. Teraz má platiť dohoda, že sa k sporom vracať nebudú. „Zakopali sme vojnovú sekeru. Osobné vzťahy medzi nami sú dobré," vyhlásil Sulík.

Obyčajní ľudia vrátane Matoviča majú fungovať ako doteraz a podporia dôležité návrhy Radičovej vlády. Sulík na oplátku sľúbil väčšiu podporu Obyčajným ľuďom.

Najbližšie chcú presadiť, aby sa spoplatnenie externého štúdia netýkalo všetkých, ale iba tých, ktorí už majú štúdium jednej vysokej školy za sebou. SaS by tiež mala zverejniť zoznam svojich straníckych nominantov. „Vraj je už hotový," zdôraznil Viskupič.

Radičová: Zodpovedné rozhodnutie

Predsedníčka vlády Iveta Radičová považuje rozhodnutie za zodpovedné. "Ich dohoda vytvára priestor nielen pre politickú stabilitu, ale aj pre všeobecnú stabilitu v spoločnosti," myslí si Radičová.

Podľa premiérky je stabilita nevyhnutná v neľahkej situácii spamätávania sa z hospodárskej krízy, v ktorej sa nachádza Slovensko a celá Európska únia.

"Politickým stretom sa nie vždy dá zabrániť, avšak nesmú byť prekážkou skutočných politických rozhodnutí a riešení," dodáva Radičová.

Podľa šéfky kabinetu koalícia potrebuje stabilitu, aby mohla zvládnuť najdôležitejšie výzvy, pred ktorými stojí Slovensko – znovu naštartovať ekonomiku, vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť kvalitu života občanov.

"S týmto záväzkom sme predstúpili pred občanov a uvedomujú si ho aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí hlasovali za programové vyhlásenie vlády," konštatuje premiérka v stanovisku, ktoré poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Abrhan: Kľúčové je, koho budú poslúchať

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana bude kľúčové, či traja poslanci z hnutia Obyčajní ľudia budú rešpektovať odporúčania predsedu ich klubu alebo Igora Matoviča pri podpore vládnych zákonov.

„Vládna väčšina bude zachovaná do vytvorenia strany, čo bude po jej vzniku ťažko povedať. Jednoduché to určite nebude,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Abrhan.

Rozhodnutie Obyčajných ľudí označil predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos za zodpovedné a múdre rozhodnutie.

„Dúfam, že to myslia vážne. Sme si vedomí, že v koalícii sa bude musieť viac komunikovať, aby vládne zákony prechádzali

Bugár: Je to zrelý krok

Rozhodnutie trojice poslancov považuje predseda Mosta-Híd Béla Bugár za zrelý krok. Verí, že vzniklo na základe dôkladného zváženia a vyhodnotenia situácie. Zároveň naďalej zdôrazňuje potrebu zmeny pracovného štýlu koalície.

"Budeme musieť oveľa častejšie rokovať, vysvetľovať naše názory a hľadať spoločné stanovisko. Keď to bude potrebné, budeme musieť rokovať aj s každým poslancom osobitne," vyhlásil dnes Bugár v reakcii na minulotýždňové udalosti.

Pripomenul, že jeden z koaličných návrhov vtedy neprešiel "len preto, že niektorí poslanci si mysleli, že to nie je ich názor". Podľa Bugára to upozorňuje na to, že "si bude treba oveľa častejšie sadnúť a vysvetľovať si názory a stanoviská jednotlivých strán". Zároveň zdôraznil, že je to riešenie, ktoré za to stojí.

Viskupič: Mám bližšie k SaS ako ostatní

Poslanec JOZEF VISKUPIČ tvrdí, že po založení strany pristúpia ku koaličnej dohode.

Na klub ste ako jediný z Obyčajných ľudí išli s rozhodnutím, že nevystúpite. Ste bližšie k SaS ako ostatní?

„Myslím, že je to o mne známe. Zvyšní Obyčajní ľudia sú konzervatívci, ja som liberál.“

Prečo ste nevstúpili do SaS, keď ste dostali ponuku?

„Vykonávam mandát do roku 2014 s tým, že som reprezent agendy Obyčajných ľudí. Vyhovuje mi byť v klube a neriešiť vystupovanie a členstvo v strane. Situáciu vyriešili kolegovia z SaS za mňa, keď vyhodili Igora Matoviča ako nášho neformálneho lídra.“

Ako dlho budete v klube SaS?
„Stranu založíme určite v tomto volebnom období. Ale neodhadnem, či to bude o rok alebo dva.“

A už viete, čo spravíte potom?

„Bavili sme sa s partnermi, že ak budeme mať politický subjekt, ten pristúpi ku koaličnej dohode.“

Ako sa chcete presadzovať v parlamente?

„SaS sa zaviazala, že bude plniť viaceré naše body. Je ich asi šestnásť. Z nich sme predkladali napríklad zrušenie gastrolístkov, ale Richard Sulík nezabezpečil priechodnosť návrhov v pléne.“

A teraz sa to zmení?

„Teraz je prísľub, že áno. Možno zostáva viac na našich pleciach, že budeme predkladať návrhy zákonov.“

Ako sa vyrieši sporná otázka občianstva?

„Igor Matovič je v komisii, ktorá má pripraviť vládny návrh. Určite sa dohodnú aj s Bélom Bugárom."
Autor clanku


Kusý: Koalícia zostáva krehká
Napriek rozhodnutiu troch Obyčajných ľudí zotrvať v klube SaS zostáva koalícia krehká. Tvrdí to politológ Miroslav Kusý.

"Formálne sa podarilo zachrániť väčšinovú koalíciu, ale ich hlasovanie je pre budúcnosť veľmi neisté," povedal agentúre SITA Kusý.

Sulíkovci sa s trojicou poslancov dohodli, že ak ich kolega Igor Matovič založí politickú stranu, budú môcť z klubu SaS odísť bez toho, aby vrátili mandát. Podľa Kusého tým jasne deklarovali svoj postoj.

"Matovič povedal, že sa pri hlasovaní bude riadiť svojím svedomím. Preto je predpoklad, že sa rovnako budú správať aj ostatní traja napriek tomu, že zostávajú v klube SaS," konštatuje Kusý.

Matovič na brífingu povedal, že chce nový politický subjekt založiť pred budúcimi parlamentnými voľbami. Podľa Kusého pôjde o stranu so slabým jednotiacim putom a veľmi neistou budúcnosťou.

Pripomína, že nezávislí poslanci môžu byť ideovo a politicky veľmi rozmanití a ich strana nemôže vzniknúť na princípoch, na ktorých politické strany vznikajú.

"Bude to čudný konglomerát, pokiaľ sa nevytvorí, pretože tých poslancov nebude viazať nič dohromady, len to, že sú nezávislí, a tým nezávislí aj jeden od druhého," dodal Kusý.

SITA
Horský: Ak by vystúpili, stratili by pozornosť médií
Líder hnutia Obyčajní ľudia (OĽ) a poslanec NR SR Igor Matovič premenil svojich troch kolegov na "kukučie vajíčka v hniezde SaS".

Myslí si o rozhodnutí členov OĽ zostať v poslaneckom klube SaS a nenasledovať svojho šéfa Matoviča, ktorého z klubu SaS vylúčili minulý týždeň, politológ Michal Horský.

"Zdá sa, že postup Matoviča a jeho kolegov je nielen improvizáciou politických procedúr, ale aj premyslenou politickou hrou," uviedol v rozhovore pre TASR politológ.

Pre exposlanca klubu SaS by bolo politickou smrťou zapríčiniť pád vládnej koalície, parazitovať na nej mu však vyhovuje, domnieva sa Horský.

Podľa jeho názoru sa Matovičovi darí napĺňať jeho krátkodobý aj dlhodobý cieľ - byť čoraz dôležitejším jazýčkom na váhach vo vládnej koalícii a získavať platformu na založenie svojho politického subjektu.

"Je jasné, že táto skupina ľudí robí všetko preto, aby postavila na nohy nový politický subjekt. Môže to urobiť iba v tej časti politického spektra, cez ktorú sa dostala do veľkej parlamentnej politiky, čiže na stredopravej strane," upozornil analytik.

Preto sa podľa neho správne pridržiava podpory vládnej koalície. Bolo by nezmyselné, keby zrazu preskočila na druhú stranu politického spektra, konštatoval.

Vyhlásil tiež, že keby oznámili vystúpenie z poslaneckého klubu SaS, stratili by pozornosť médií a stali by sa nezaujímavými poslancami.

"Zostávajú v klube, aby pri každej vhodnej príležitosti na seba a na svoje tzv. osobitné riešenia upozorňovali," domnieva sa politológ.

Ukazuje sa tiež, že v spore medzi Matovičom a šéfom strany SaS Richardom Sulíkom prehráva na celej čiare druhý menovaný.

Či vládna koalícia v takejto konštelácii vydrží do konca volebného obdobia je podľa Horského ťažké predpokladať. Isté však je, že táto hra bude minimálne tento rok pokračovať.

Do veľkej miery budú túto skupinu poslancov napodobňovať aj "tzv. skúsení politici, demokrati prvého dňa" z OKS, poznamenal.

TASR

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 6. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 9. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 433
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 569
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 876
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 738
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 750
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 864
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 945
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 843
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 819
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 616

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

DOMOV

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia.

Neprehliadnite tiež

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia aj deťom, ktorých rodičia to v riadnom termíne odmietli.

Danko chce obmedziť strany, súperov neodradil

Ak prejdú povinné minimálne počty členov, o ktorých hovorí SNS, Igor Matovič hovorí, že sa zariadi tak, aby bol Andrej Danko nešťastný.

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

Lehota na rozhodnutie súdu o amnestiách sa kráti. Parlament spísal argumenty

Rozhodovať budú aj dvaja sudcovia, ktorí sa cítia zaujatí. Súdu zostáva posledných 43 dní


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop