SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Väčšina vydrží do polčasu

Igor Matovič založí vlastnú stranu najneskôr v lete 2012. Do volieb bude mať stále času dosť.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. „Ak chceme uspieť, strana by mala vzniknúť také dva roky pred voľbami. Najneskôr teda vznikneme v júli budúceho roka," tvrdil Igor Matovič sme.sk pred týždňom.

To isté zopakoval aj včera po tom, ako trojica Obyčajných ľudí sľúbila, že až do založenia strany zostane v klube SaS.

Koalícii zostáva nanajvýš 16 či 17 mesiacov v nezmenenej podobe. Potom bude treba hľadať spôsob, ako si zabezpečí podporu Obyčajných ľudí, bez ktorých nebude mať väčšinu. Tí sa budú zrejme chcieť vymedziť nielen proti opozícii, ale aj proti pravici, s ktorou budú v roku 2014 súperiť o hlasy.

Premiérka Iveta Radičová tvrdí, že nebude šéfkou menšinovej vlády. „Pokiaľ takýto subjekt vznikne, riešením môže byť dodatok ku koaličnej zmluve alebo iná forma doplnenia zmluvy," povedala pre SME.

Rétorika Obyčajných ľudí je falošná, píše Marián Leško

Kto chce v politike meniť pravidlá hry, musí do "hry" vstúpiť. Obyčajní ľudia môžu vo verejnom živote uspieť len vtedy, ak nebudú na politikov iba nadávať, ale stanú sa z nich skutoční politici.

Strana trvá rok a viac

Vytvorenie strany so šancou na úspech vo voľbách môže trvať dva roky, ale aj menej. SaS zaregistrovali vo februári 2009 – teda 16 mesiacov pred minuloročnými parlamentnými voľbami. Napriek tomu, že jej predseda Richard Sulík nebol všeobecne známou osobnosťou a strana nemala za sebou silné médium, dostala viac ako 12 percent.

Most-Híd, ktorý založili len pár mesiacov pred voľbami, bol v inej východiskovej situácii. Jeho šéf Béla Bugár bol najpopulárnejším politikom maďarskej národnosti a zároveň jedným z najskúsenejších politikov. Mal zároveň k dispozícii časť bývalých členov SMK, ktorí s ním zo strany odišli.

ANO Pavla Ruska sa v roku 2002 podarilo dostať do parlamentu s ôsmimi percentami 14 mesiacov po založení. Bolo to však s podporou TV Markíza či denníka Národná obroda. Veľký priestor dávala Markíza aj SOP Rudolfa Schustera.

Nezávislí nestačia

Sociológ Pavel Haulík hovorí, že Matovič má so stranou 30­- až 40-­percentnú šancu na úspech. Načasovanie dva roky pred voľbami považuje za optimálne.

Matovič podľa neho ukázal, že „vcelku je politický talent". K plánu presadiť do parlamentu nezávislých však podľa analytika musí ešte pridať niečo navyše.

Strany, ktoré založili poslanci
Hnutie za demokraciu - HZD

Hnutie založil v júli 2002 bývalý poslanec NR SR za HZDS Ivan Gašparovič krátko po tom, ako sa nedostal na kandidačnú listinu HZDS pre septembrové parlamentné voľby 2002, ktorú schválil nitriansky nominačný snem HZDS. HZD zaregistrovali na Ministerstve vnútra (MV) SR ako nový politický subjekt dňa 12. júla 2002. Na prvej časti ustanovujúceho kongresu HZD dňa 15. júla 2002 zvolili do vedenia HZD troch bývalých členov a poslancov ĽS-HZDS - Ivana Gašparoviča za predsedu HZD, Martu Aibekovú a Jána Benčata za podpredsedov. Na druhej časti kongresu HZD 17. júla 2002 schválili kandidátku HZD do volieb.

Konzervatívni demokrati Slovenska - KDS

Pod vznik politického subjektu KDS sa podpísali štyria bývalí poslanci NR SR za KDH a niekdajší členovia hnutia Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer. Štvorica vystúpila z KDH 21. februára 2008, MV SR zaregistrovalo KDS 22. júla 2008.

LIGA

Hlavným cieľom občiansko-liberálnej strany Liga založenej z iniciatívy bývalého poslanca NR SR za Alianciu nového občana (ANO) Róberta Nemcsica sa stalo obhajovať občiansko-liberálne princípy na slovenskej politickej scéne. Na založení nového politického subjektu sa dohodli 28. septembra 2008 účastníci prípravného kongresu v Trenčianskych Tepliciach, kde sa členmi prípravného výboru stali exminister Róbert Nemcsics, niekdajší člen SDKÚ-DS a poslanec NR SR Juraj Liška, Martin Urmanič a Peter Nižňanský. Občiansko-liberálna strana Liga bola oficiálne zaregistrovaná po zozbieraní potrebného počtu podpisov na MV SR 15. decembra 2008 a následne podnikla aj kroky na vstup do európskych štruktúr. Vo februári 2010 sa politické strany Liga, Slobodné fórum a Občianski kandidáti zlúčili do jedného politického subjektu s názvom Únia - Strana pre Slovensko.

Ľudová únia - ĽÚ

Vo februári 2003 opustilo poslanecký klub ĽS-HZDS 11 poslancov NR SR na čele s Vojtechom Tkáčom. Ako dôvod odídenia z poslaneckého klubu HZDS uvádzali zlé vnútorné pomery v ĽS-HZDS, ako aj zahraničnú a vnútropolitickú izoláciu ĽS-HZDS. V ĽS-HZDS im chýbal priestor na vnútrostranícku diskusiu i sebareflexiu pre odstránenie vlastných nedostatkov v činnosti strany. Plénum poslancov NR SR schválilo 25. februára 2003 existenciu nového poslaneckého klubu - Klubu nezávislých poslancov (KNP) v NR SR, ktorého predsedom sa stal Vojtech Tkáč a podpredsedom Miroslav Abelovský. Platforma Vojtecha Tkáča začala so svojou transformáciou na politickú stranu dňa 7. marca 2003. Za prioritu novej strany s názvom Ľudová únia určili politiku s dôrazom na regionálny rozvoj a úzku spoluprácu s medzinárodnými inštitúciami. MV SR zaregistrovalo nový politický subjekt s názvom Ľudová únia dňa 28. marca 2003.

Misia 21 - Nová kresťanská demokracia

Lídrom politickej strany Misia 21 - Nová kresťanská demokracia sa na ustanovujúcom konvente 25. júna 2005 stal iniciátor založenia nového politického subjektu, bývalý člen KDH a SDKÚ, poslanec NR SR Ivan Šimko. Za podpredsedov boli zvolení novinárka a regionálna politička Eva Bombová a podnikateľ Ján Kubiš.

Most - Híd

Poslanci NR SR Béla Bugár, László Nagy, Gábor Gál a Tibor Bastrnák opustili poslanecký klub Strany maďarskej koalície (SMK) 22. apríla 2009, zo samotnej SMK vystúpili 7. júna 2009. Chceli tak upozorniť vedenie strany, že utláčaním názorov, vypudením členov a predstaviteľov sa problémy neriešia, ale len kopia. Podpisová akcia na podporu vzniku strany Most - Híd sa začala 14. júna 2009 v obci Kostolné Kračany v okrese Dunajská Streda. Vo veľkom počte sa tam zišli zakladatelia a sympatizanti strany. Nová strana maďarsko-slovenského porozumenia sa v parlamentných voľbách v roku 2010 dostala so ziskom 8,12 percent hlasov do NR SR a v súčasnosti je členom vládnej koalície stredopravých strán.

NÁDEJ

V januári 2006 vznikla na Slovensku liberálna politická strana s názvom Nádej. Členmi prípravného výboru sa stali bývalí členovia Aliancie nového občana (ANO) Jirko Malchárek a František Tóth. Stranu zaregistrovali 6. marca 2006, jej ustanovujúci snem sa uskutočnil 11. marca 2006 v bratislavskom hoteli Carlton Radisson.

Nová demokracia - ND

Po 13 mesiacoch od odchodu z ĽS-HZDS informoval nezávislý poslanec NR SR Tibor Mikuš 24. februára 2009 o vzniku novej politickej strany ND. Strana sa vymedzila do stredu politického spektra a chcela sa stať stranou silných regiónov. Poslanec a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš vystúpil z ĽS-HZDS 24. januára 2008. Svoje rozhodnutie vtedy zhodnotil nesúhlasom s obmedzovaním priestoru na diskusiu, vylučovaním dobrých "robotníkov" strany na základe údajného poškodzovania dobrého mena strany a obmedzovaním vnútrostraníckej demokracie vôbec.

Občianska konzervatívna strana - OKS

OKS je jedným z najnovších politických subjektov na slovenskej politickej scéne. Za jej vznikom stoja bývalí poslanci NR SR a bývalí členovia Demokratickej strany (DS). Republikový snem v roku 2010 opätovne potvrdil vo funkcii predsedu Petra Zajaca a všetkých piatich podpredsedov Ondreja Dostála, Petra Osuského, Františka Šebeja, Tibora Takáča a Zuzanu Dzivjakovú. Kandidáti Občianskej konzervatívnej strany sa na kandidátke strany Most - Híd dostali v roku 2010 do parlamentu a v súčasnosti podporujú vládu Ivety Radičovej.

Slovenská vzájomnosť - SV

predtým - Pravá SNS (PSNS) - Zjednotená SNS

Pod vznik Pravej Slovenskej národnej strany (PSNS) v roku 2005 sa podpísal niekdajší člen SNS a poslanec NR SR Víťazoslav Móric, ktorý sa 10. septembra 2005 stal aj jej predsedom. V plánoch strany bolo zlúčenie so Zjednotenou SNS, na čele ktorej stál niekdajší člen SNS, poslanec NR SR Jozef Prokeš. PSNS začala 21. januára 2006 vystupovať pod hlavičkou Slovenská vzájomnosť.

Slobodné fórum - SF

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo SF do zoznamu politických strán a hnutí 13. januára 2004. Žiadosť o registráciu politickej strany s názvom Slobodné fórum podali členovia koordinačného výboru Ivan Šimko, Zuzana Martináková a Branislav Opaterný na ministerstve vnútra 8. januára 2004. SF vzniklo pôvodne ako politická platforma vládnej SDKÚ po tom, ako Šimko nútene opustil posty ministra obrany a podpredsedu únie. Dôvodom bol fakt, že na rokovaní vlády odmietol hlasovať za Mikulášom Dzurindom presadzované odvolanie šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jána Mojžiša. K Šimkovi sa pripojila podpredsedníčka Národnej rady SR za SDKÚ Zuzana Martináková a poslanci - Zuzana Plháková, Tibor Tóth, Jozef Hurban, Ľubica Navrátilová, Peter Bódy, Alexej Ivanko, ako aj nezávislý poslanec Branislav Opaterný. Plháková a Tóth neskôr zmenili svoj názor a platformu opustili. Vo februári 2010 sa politické strany Slobodné fórum, Liga a Občianski kandidáti zlúčili do jedného politického subjektu s názvom Únia - Strana pre Slovensko.

Slovenská demokratická a kresťanská únia - SDKÚ

Jej súčasťou sa stala aj Demokratická strany - DS, nový názov SDKÚ-DS

V januári 2000 sa na Slovensku začali prípravy na vznik politického subjektu SDKÚ, ktorý iniciovalo 11 signatárov, ktorí podpísali deklaráciu, medzi nimi ako hlavný líder niekdajší člen KDH a poslanec NR SR Mikuláš Dzurinda. SDKÚ vznikla ako následníčka Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ako nadväzujúci prvok na proces zjednocovania reformných demokratických síl na Slovensku. Od parlamentných volieb v roku 2002 je SDKÚ-DS zastúpená v NR SR a je najväčšou pravicovou stranou v SR. V súčasnosti tvorí vládnu koalíciu s SaS, KDH a Mostom-Híd.

Sociálnodemokratická alterníva - SDA

SDA vznikla na podnet bývalého člena Strany demokratickej ľavice (SDĽ) a poslanca NR SR Petra Weissa, ktorý 31. januára 2002 kvôli nesúhlasu s politikou SDĽ z nej vystúpil a 21. februára 2002 ohlásil vznik nového politického subjektu. Dňa 13. marca 2002 SDA zaregistrovali na MV SR ako politický subjekt v SR. Spoluzakladateľmi strany boli Erika Kvapilová a Brigita Schmögnerová, ktorá predtým tiež vystúpila zo SDĽ.

ÚSVIT

Politickú stranu Úsvit, ktorú založil bývalý člen Komunistickej strany Slovenska (KSS) a poslanec NR SR Ivan Hopta zaregistrovalo Ministerstvo vnútra SR 25. mája 2005. Logom politického subjektu Úsvit sa stal legendárny symbol všetkých komunistov - červená hviezda, v ktorej sa nachádza kosák a kladivo.

(tasr)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 766
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 167
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 695
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 414
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 391
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 027
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 669
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 574
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 357
 10. Aká je chémia vôní 8 273
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.

Koronavírus: V Česku sa situácia zlepšila, oznámili ďalšie uvoľňovanie opatrení (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 816 obetí.

Ilustračná fotografia.

Ťažko chorý Američan sa priznal k vražde spred 25 rokov

Zabil človeka, mal sa prihlásiť už dávno, hovorí detektív.

Ilustračné foto.
Eric Ramírez v zápase Trnava - Dunajská Streda.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

K voľbe generálneho prokurátora by podľa premiéra malo prísť až po dohode v koalícii

Matovič zopakoval, že má informácie o rokovaní koaličnej strany s opozíciou.

Predseda vlády SR Igor Matovič.

Šeliga odmieta zelenú kartu: Koalícia má povinnosť sa dohodnúť

Takáč zo Smeru potvrdil, že v prvom kole nezahlasujú za žiadneho kandidáta.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga počas vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora.

Šutaj Eštok z Hlasu trvá na výhradách voči verejnej voľbe generálneho prokurátora

Koaliční poslanci ju podporujú, hovoria o zodpovednosti voči voličom.

Poslanec Matúš Šutaj Eštok.