Reči ministra Daniela Lipšica o ochote zverejňovať informácie označujú aktivisti za prázdne gesto. Jeho podriadení konajú inak.
BRATISLAVA. Dôvody, prečo vyšetrovateľka odmietla trestné oznámenie na predsedu Štefana Harabina, keď nevpustil kontrolu ministerstva financií na Najvyšší súd, stále nie sú verejné. Úrad boja proti korupcii žiadosť o ich zverejnenie znova zamietol.
Rovnako je stále neverejné uznesenie o zastavení stíhania sudkyne Gabriely Buľubášovej, ktorá na lístok kolegyni napísala „prepustiť, ak sa dá“.
Robia, čo Lipšic kritizoval
Šéf Úradu boja proti korupcii Peter Kovařík, ktorého dosadil minister vnútra Daniel Lipšic z KDH, používa podobné argumenty, aké minulý rok použila Generálna prokuratúra, keď nechcela zverejniť, prečo sa prestala vyšetrovať nahrávka s hlasom podobným hlasu Roberta Fica. Tvrdia, že zákon im káže informovať len o výsledku konania.
Lipšic argumentáciu prokuratúry kritizoval. V minulosti už z formálnych dôvodov jedno zamietavé rozhodnutie úradu zrušil.
V odôvodnení vtedy podľa Vladimíra Šárnika, právnika združenia Eurea, ktoré o uznesenia žiadalo, nebol ani náznak názoru, že by úrad musel informácie sprístupniť. „Takýto názor ministra by pritom bol pre úrad záväzný.
Jeho medializované vyjadrenia o ochote sprístupňovať rozhodnutia vyšetrovateľov teda hodnotím ako prázdne gesto,“ povedal Šárnik. Ak sa k uzneseniam nedostanú ani po odvolaní, chce sa Eurea súdiť. Najvyšší súd už v podobnom prípade rozhodol v prospech žiadateľa.
Minister: Počkajte
„Ideme zmeniť zákon. Rovnako, ako budú musieť prokurátori zverejňovať svoje rozhodnutia, budú to povinne robiť aj vyšetrovatelia,“ povedal včera Lipšic.
Vyriešiť spor má novela zákona o prokuratúre, ktorá pôjde do parlamentu zrejme v marci a platiť môže od júna.
Text predložený na pripomienkovanie však podľa Šárnika vôbec nerieši zverejňovanie rozhodnutí vyšetrovateľov.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play si myslí, že novela ani nie je potrebná. Zverejňovanie podľa nej umožňuje už dnešný zákon, čo potvrdzujú aj rozhodnutia súdov.
„Môžeme sa kvôli každému čiastkovému problému hrať na to, že treba spresňovať zákony, ale problém je skôr v ignorácii ich platného znenia.“

Beata
Balogová
