Agentúrne spravodajstvo sme o 20:15 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Odchod z funkcie na Ministerstve hospodárstva oznámil Martin Chren dva mesiace po tom, ako premiérka Iveta Radičová ustúpila SaS v kauze hayekovci. On tvrdí, že s prípadom to nemá nič spoločné.
Rozhodol sa vraj sám, v čase, keď na jeho odstúpenie nikto netlačil. „Chcem dokázať, že nie som prilepený k žiadnej stoličke,“ vyhlásil.
Úrad pre verejné obstarávanie oznámil, že práve končí kontrolu hayekovcov, no predbežné výsledky neprezradil. Chren súvislosť s kauzou odmieta. Tvrdí, že o záveroch kontroly informácie nemá.
Firma, v ktorej bol Chren spoločníkom, je stále podozrivá, že za minulej vlády získavala lukratívne zákazky v dohodnutých tendroch. Kauzu preveruje aj Protimonopolný úrad.
S Chrenom súvisí i prípad 90-tisícového odstupného pre bývalého šéfa košických teplární Ivana Zicha. Funkciu, v ktorej vydržal štyri mesiace, získal cez Chrena.
Ten však tvrdí, že odstupuje čisto z osobných dôvodov. „Chcem mať viac času na seba a svoje zdravie.“
Hoci je vraj rozhodnutý už niekoľko týždňov, minister hospodárstva Juraj Miškov zatiaľ nemá za neho náhradu.
Štátny tajomník ministerstva hospodárstva oznámil, že odchádza a stane sa poslancom.
„Môj návrat do parlamentu je čisto mojím rozhodnutím, do ktorého ma nikto nenútil,“ povedal Chren.
Tvrdí, že to nesúvisí so žiadnou kauzou. Zdravotné dôvody, o ktorých sa v kuloároch hovorí, odmietol komentovať.
Zostáva s Miškovom Fakty Kariéra Martina Chrena
na ministerstve bol sedem mesiacov jeho pôsobenie poznačila kauza hayekovci za sebou má spornú nomináciu Ivana Zicha do teplární
Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) predloží návrh na odvolanie štátneho tajomníka na vláde 2. marca. Náhradu zatiaľ nenašiel.
„Intenzívne hľadáme, ale nastavil latku veľmi vysoko,“ chválil Miškov.
Chren zostane na ministerstve ako externý poradca. V parlamente vystrieda poslanca SaS Ľuboša Majera.
Sulík s ním bol spokojný Chren hovorí, že kauzu hayekovcov zvládol a v rezorte zostal doteraz, aby očistil svoje meno. O jeho odchode sa hovorilo v októbri, keď z postu štátneho tajomníka na doprave odišiel Švejna (Most–Híd).
Obaja pôsobili vo firme Hayek Consulting, ktorá zarobila na spornej zákazke na ministerstve financií ešte za vlády Roberta Fica.
Šéf SaS Richard Sulík vtedy Chrena stiahnuť odmietol. Švejnov návrat do parlamentu komentoval slovami: „ Čo sa udialo? Príjem má rovnaký, akurát dostane 6-tisíc eur odstupné a bude mať menej roboty a nebude za nič zodpovedný.“
Chren odstupné sľúbil venovať detským domovom. Sulík je s jeho pôsobením na ministerstve spokojný. „Mrzí ma, že z tejto funkcie odchádza,“ konštatoval Sulík.
O zámere informoval Chren najprv Miškova a Sulíka. Tvrdí, že to bolo asi pred dvoma týždňami.
Radičová očakáva návrh Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) jeho krok nekomentovala, aj včera bojovala doma s chrípkou.
„O rozhodnutí štátneho tajomníka informoval predseda strany SaS pred niekoľkými týždňami. V najbližších dňoch očakáva predloženie personálneho návrhu, ktorý prerokuje koaličná rada,“ odkázala.
Chren odstupuje deň potom, čo uzavrela SaS dohodu s Obyčajnými ľudmi. Ich líder Igor Matovič tvrdí, že s tým nemá nič spoločné. Chrena kritizoval za hayekovcov aj za nominácie do štátnych podnikov.
Hovorí, že Chrenovým človekom bol bývalý šéf košických teplární Ivan Zich.
S premiérkou sme nepociťovali žiadne animozity
Všetky nominácie prešli cez moje ruky, hovorí odchádzajúci štátny tajomník ministerstva hospodárstva MARTIN CHREN.
Úrad pre verejné obstarávanie končí kontrolu tendra pre Nadáciu F.A.Hayeka. Poznáte jej výsledok?
„Vôbec nemám takú informáciu. Neviem sa k tomu vyjadriť.“
Očakávate ako poslanec menej práce za rovnaký plat, ako sa vyjadril Richard Sulík pri odchode štátneho tajomníka Ivana Švejnu?
„Budem poslanec a ďalej budem na ministerstve hospodárstva externe pôsobiť ako poradca. Vo funkcii štátneho tajomníka mnohé exekutívne povinnosti zaberajú veľa času. Každý poslanec sa však môže rozhodnúť intenzívne sa venovať akejkoľvek téme, to je presne to, čo chcem urobiť ja.“
Kedy ste povedali predsedovi SaS Sulíkovi, že odchádzate?
„Asi pred dvomi týždňami sme sa o tom rozprávali.“
A premiérke?
„S pani premiérkou som o tom nehovoril.“
Je pravda, že premiérka Iveta Radičová mala voči vám po kauze hayekovci rezervovaný vzťah?
„S premiérkou sme sa napríklad na poslednom rokovaní vlády rozprávali asi pätnásť minút a absolútne si nemyslím, že by medzi nami bola zásadná animozita.“
Vraj všetky stranícke nominácie do štátnych podnikov išli cez vás, mnohé sa ukázali ako sporné.
„Každá nominácia je podpísaná ministrom a predtým ju musí parafovať aj štátny tajomník. Každý nominačný list, ktorý odchádzal do podnikov, kde má akcionársky výkon ministerstvo hospodárstva, prešiel aj mojimi rukami. Z procesného hľadiska je to tak nastavené.“
Mali ste informácie o problémoch v košických teplárňach, kde sedel nominant SaS Ivan Zich?
„Dozorná rada iniciovala v októbri preskúmanie, ako je nastavené odstupné.“
Väčšina problémov na ministerstve bola vo vašej agende. Vydýchli ste si teraz?
„Budem rád, že budem mať veľa voľného času, ministerstvo hospodárstva je široký rezort, ktorý láka pohľady najrôznejších záujmových skupín. Či už novinárov, ale aj iných. Je veľmi ťažké zvládnuť tie tlaky a myslím, že sa nám to podarilo. Za posledných sedem mesiacov nikto z nás nemôže byť obvinený, že vykonal čokoľvek vo svoj vlastný osobný prospech.“
Zuzana Petková
Chronológia Kauzy Hayek Consulting
3. septembra - na zmluvy Hayek Consulting s Počiatkovým Ministerstvom financií upozornil týždenník Trend. Firma dodala projekt programového rozpočtovania samospráv spolu za vyše 1,5 milióna eur.
10. septembra - denník SME poukázal na podozrenia z vytvárania umelej konkurencie pri výberových konaniach. Do tendra sa totiž okrem hayekovcov prihlásili ešte dve spriaznené firmy, ktoré nepredložili reálne ponuky a ani sa nezúčastnili na otváraní obálok.
17. septembra - vyšlo najavo, že agentúra Ministerstva hospodárstva podpísala s Hayek Consulting zmluvu už v čase, kedy bol Chren štátnym tajomníkom. Ešte pred medializáciou prípadu Chren zabezpečil odstúpenie od zmluvy.
18. septembra - šéf SaS Richard Sulík obhajuje Chrena. „Nevidím na tom nič zlého. Otázka je, či boli tie zákazky predražené, či boli získané za úplatok, v rozpore so zákonom a tu tvrdím, že všetko je v najlepšom poriadku."
21. septembra - ukázalo sa, že aj v agentúre Ministerstva hospodárstva Hayekovci zakázky získali v súťažiach s prepojenými firmami. V jednom prípade sa dokonca o rovnakú zakázku uchádzala spoločnosť konateľa Hayek Consulting Matúša Pošvanca.
24. septembra - Radičová so Sulíkom oznámili, že dajú kauzu preveriť NKÚ a potom rozhodnú. Ak by premiérka tlačila na odstúpenie Chrena so Švejnom, hrozil podľa nej rozpad koalície.
8. októbra - Švejna nečakane oznámil, že sám odstupuje z postu štátneho tajomníka. Vrátil sa do parlamentu. Chren sa rozhodol zotrvať.
13. októbra - parlament schválil uznesenie, ktorým poveril NKÚ vykonaním kontroly.
17. decembra – NKÚ ukončil preverovanie kauzy. Zistil nehospodárne nakladanie s prostriedkami štátu a porušenie zákona o rozpočtových pravidlách. Podozrivé tendre NKÚ neskúmal
zp

Beata
Balogová
