Matovič zdôraznil, že bol prijatý kompromis, keďže SaS žiadala, aby v klube zotrvali do konca volebného obdobia a oni chceli odísť hneď.
BRATISLAVA.
Matovič o tom opakovane uistil verejnosť, keď sa na tlačovej konferencii pokúsil dementovať niektoré mediálne tvrdenia súvisiace s rozhodnutím zvyšných troch členov OĽ zotrvať v poslaneckom klube SaS.
Poslanec nesúhlasí s výrokom, že ho traja "obyčajní" svojim zotrvaním v klube SaS zradili. "Dá sa to prezentovať aj tak, že odchádzajú z klubu SaS, ale až vtedy, keď budú mať vlastnú stranu," povedal.
Rovnako dementoval výrok, že líder SaS Richard Sulík nad "obyčajnými" vyhral a oni mu ustúpili. Matovič tu zdôraznil, že bol prijatý kompromis, keďže SaS žiadala, aby v klube zotrvali do konca volebného obdobia a oni chceli odísť hneď.
Matovič: Premiérka nevydierala
Za nepravdivé označil aj úvahy, že premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) vydierala OĽ svojou demisiou. "Ona nám vyjadrila osobnú podporu a dôveru s tým, že bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie," povedal Matovič.
Rovnako poprel, že "obyčajní" vydierali svojim postojom koalíciu. "Oni sa nedostali do tejto situácie dobrovoľne, priviedlo ich tam zbrklé rozhodnutie SaS vyhodiť nás z klubu," vysvetlil.
Verejnosť tiež uistil, že variant menšinovej vlády nehrozil ani v prípade odchodu OĽ z klubu SaS. "Ak by odišli z klubu, bol by podpísaný dodatok ku koaličnej zmluve, čím by koalícia mala naďalej väčšinu. Premiérka bola pripravená na obe alternatívy," deklaroval Matovič.
Poslanec preto popiera, že sa problém hroziacej menšinovej vlády len oddialil. "Ak 'obyčajní' stranu založia, určite nevznikne menšinová vláda a nebudú predčasné voľby," uistil.
Dohoda so Sulíkom nie je
Matovič poprel aj existenciu tajnej dohody so Sulíkom, na základe ktorej si OĽ kúpil. "Nie je žiadna dohoda so Sulíkom a nikto si nikoho nekúpil. Obe strany len ustúpili zo svojich stanovísk a prijal sa jediný možný kompromis," vysvetlil.
Rovnako dementoval tvrdenie, že jeden z OĽ Jozef Viskupič chcel v klube SaS zostať. "S požiadavkou prepustenia z klubu predsa išli všetci traja," dodal.
Jozef Viskupič, Martin Fecko a Erika Jurinová z hnutia OĽ v stredu (16.2.) oznámili, že zostávajú v poslaneckom klube strany SaS.
"Naším cieľom nikdy nebolo destabilizovať vládu Ivety Radičovej, a preto situáciu, do ktorej sme sa my traja nechtiac dostali, nechceme využívať na vytĺkanie politického kapitálu. Po zvážení všetkých alternatív sme dospeli k dohode. Vedomí si plnej politickej zodpovednosti sme dnes akceptovali požiadavku klubu SaS zotrvať v klube," vyhlásil Viskupič.
Dodal, že klub SaS zas akceptoval požiadavku OĽ, že dňom založenia vlastného politického subjektu môžu OĽ z klubu SaS vystúpiť bez požiadavky vrátenia mandátu.
Trojica OĽ sa rozhodnutím nevystúpiť z klubu SaS nepridala k svojmu lídrovi Igorovi Matovičovi, ktorého z klubu SaS vylúčili minulý týždeň po tom, ako hlasoval za novelu zákona o štátnom občianstve z dielne opozičného Smeru. V prípade, že by odišli aj spomínaní traja poslanci, vládna koalícia by stratila v parlamente väčšinu.
Stredopravé strany mali pôvodne v pléne 79 zákonodarcov. Okrem Matoviča prišla koalícia aj o Andreja Ďurkovského, ktorý nedávno opustil klub KDH. Obaja nezávislí poslanci však naďalej deklarujú podporu vládnemu programu.
Matovič ešte nevie, či pomôžu Ficovi zablokovať privatizáciu teplární
Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič ešte nevie, či v parlamente podporia návrh Smeru, ktorého cieľom je zakázať privatizáciu teplární."Teraz vám neviem povedať, či to budeme riešiť tak, alebo onak. Určite si necháme vysvetliť argumenty z jednej, aj druhej strany. Určite budeme počúvať aj argumenty strany Smer," povedal pre TASR Matovič.
"Túto tému sme ešte nepreberali. V každom prípade sme presvedčení o tom, že privatizovať by sa malo iba to, kde dokáže štát získať viac, ako dokáže získať ako vlastník," dodal poslanec, podľa ktorého sa budú Obyčajní ľudia touto otázkou zaoberať pred mimoriadnou schôdzou parlamentu, ktorú chce pre teplárne iniciovať Smer.
tasr