Učitelia boju proti byrokracii veľmi neveria. Dávajú však tipy.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:28 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Viac úradníci ako učitelia, tak sa cítia mnohí riaditelia škôl aj pedagógovia. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) im sľubuje, že to zmení a budú sa môcť venovať učeniu. Čaká však od nich návrhy, čo treba zmeniť.
Denník SME oslovil asi dvadsať pedagógov. Väčšinou potvrdili, že byrokracie je priveľa. Ministrovým víziám však veľmi neveria.
„Myslíme ten projekt veľmi vážne,“ uisťoval včera Jurzyca.
Ministerstvo spustilo portál wiki.skoly.org. Naň môžu riaditelia a učitelia posielať zoznamy svojich administratívnych prác, ktoré musia vykonávať.
Podnety môžu pridávať do 31. marca. Pracovná skupina potom príde s návrhmi na odstránenie nepotrebnej či zdvojenej byrokracie. Návrh má byť známy do konca septembra.
Projekt spustili pred dvomi týždňami, podľa jeho šéfa Romana Baranoviča sa už zapojilo vyše dvesto riaditeľov
a učiteľov. „Informácia sa medzi učiteľmi šíri ako mor,“ nešetril optimizmom Baranovič.
Skeptickí učitelia
Učitelia nie sú rovnako nadšení. Myšlienka sa im páči, jej uskutočneniu však veľmi neveria.
„To nie je prvýkrát. Vždy nejaký pán minister, ktorý príde, chce niečo preskúmať, ale tým to zhasne,“ hovorí Jaroslav Jeřábek, riaditeľ Základnej školy v Novom Meste nad Váhom.
„Nedôvera je prirodzene veľká, pretože už zažili všeličo vo svojej praxi,“ reaguje na riaditeľov Baranovič.
Nemajú čas
Zástupkyňa riaditeľky Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove Marianna Butková hovorí, že by sa do projektu rada zapojila, ale pre množstvo administratívnej práce nemá na to čas.
„Či niekto na stránku z našej školy prispel, to neviem. Ale ja určite nie, pretože pre byrokraciu na to nemám čas,“ povedala ako cez kopirák aj Anna Krišková, riaditeľka súkromnej odbornej školy
v Bratislave.
Cítia sa ako štatisti
Učitelia nerozumejú, prečo musia niektoré tlačivá vypisovať viackrát.
BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA. Oslovení riaditelia hovoria, že papierovačiek je dokonca viac ako za komunizmu. Najmä starší nadávajú na moderné technológie.
Počítače mali prácu urýchliť, ale neustálym pridávaním techniky vraj pribúdajú aj povinnosti.
Starší aj mladší učitelia už teraz vedia, aké byrokratické povinnosti treba zrušiť. Štát z nich vraj robí štatistov.
Prekáža im, že musia jedno potvrdenie vystaviť viackrát. Školy musia napríklad žiakovi vydávať samostatne rozhodnutie o prijatí do školskej družiny a osobitne na stravovanie, hovorí Mária Gogolová, riaditeľka Základnej školy v Bánovciach nad Bebravou.
Na dvakrát musia učitelia zapisovať aj známky – do klasifikačnej knihy aj do elektronickej žiackej knižky.
„Každé vysvedčenie má svoje číslo. Keď ich odovzdávame žiakom, každý triedny musí podpísať, ktorý žiak má aké číslo vysvedčenia,“ hovorí zasa riaditeľ Ján Chladný zo Základnej školy v Selciach pri Banskej Bystrici.
Viacerých učiteľov zarazilo napríklad to, že rušenie byrokracie dostali na starosť úradníci – z ministerstva. Učitelia by radi rozhodovali sami.
Šéf projektu Roman Baranovič reaguje, že ich pripomienky vezmú do úvahy.
(jkr, wm)
Autor: wm,rc

Beata
Balogová
