Košice 18. júna (TASR) - Potrebu plošne využívať inštitút osobitného príjemcu, aby časť sociálnych dávok, ktoré neprispôsobiví občania nedokážu účelne použiť, dostali správcovia bytov, dodávatelia a výrobcovia médií, deklarovali dnes účastníci seminára, ktorý sa konal v Košiciach.
Využívaním tohto inštitútu by sa podľa nich zároveň zúžil priestor pre úžernícke skupiny. Seminár usporiadaný mestom Košice sa zaoberal problémami spolunažívania s rómskou komunitou, najmä otázkou neplatičov na Luniku IX a v ďalších lokalitách obývaných prevažne Rómami, ktorých obyvatelia v drvivej väčšine neuhrádzajú platby za správu svojich bytov a za dodávky elektriny, vody, tepla a teplej vody. V meste Košice dlh na nájomnom a službách spojených s bývaním predstavuje 135 miliónov Sk. Tento sa dlh sa prenáša na správcu bytov, t.j. na Bytový podnik mesta Košice (BPMK), ďalej na distribútorov a výrobcov médií, ktorými sú Tepelné hospodárstvo, Tepláreň Košice, Východoslovenské vodárne a kanalizácie a Východoslovenská energetika. Len na Luniku IX sa napr. dlh BPMK na nájomnom vyšplhal na 60 miliónov Sk. Väčšina týchto pohľadávok je však kvôli nesolventnosti nájomníkov nedobytná, čo dostáva do problémov spomínané spoločnosti a môže v konečnom dôsledku ohroziť dodávku médií pre celé mesto.
Zástupcovia spomínaných firiem spoločne konštatovali, že jediným problémom nie je finančná stránka. Ich priestory a zariadenia v lokalitách obývaných Rómami sú ničené a devastované, často dochádza k tzv. "čiernym" odberom, čo je v prípade elektriny aj životu nebezpečné.
Zároveň sa dohodli, že budú svoje kroky koordinovať. Využívanie inštitútu osobitného príjemcu by mal podľa viceprimátora Jozefa Filasa uľahčiť záväzný výklad ministerstva práce a sociálnych vecí, podľa ktorého využitie inštitútu už nie je podmienené súhlasom poberateľa dávky, ale je len na posúdení príslušnej štátnej správy, v tomto prípade okresných úradov. Zatiaľ ho využíva len Okresný úrad (OÚ) Košice II, aj to len na zabezpečenie potravín a hygienických potrieb. Filas však predpokladá, že sa dohodnú so všetkými košickými OÚ, aby sa v krátkom mohol začať využívať.
Účastníci seminára ďalej konštatovali, že obce a mestá samotné nie sú schopné riešiť problémy rómskej komunity bez účasti štátu. Rôzne programy prostredníctvom mimovládnych organizácií sa ukázali ako neefektívne. Nutná bude realizácia programov zamestnanosti v tejto sociálnej skupine a systematická práca s deťmi.