SME

Paluda bude chcieť od Harabina náhradu za odvolanie z Eurojustu

Sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda, ktorého v lete 2007 odvolal vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin z postu národného zástupcu v Eurojuste, chce náhradu škody žiadať od bývalého ministra.

BRATISLAVA. Sudca Najvyššieho súdu SR Peter Paluda, ktorého v lete 2007 odvolal vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin z postu národného zástupcu v Eurojuste, chce náhradu škody žiadať od bývalého ministra. Súčasná ministerka Lucia Žitňanská totiž Harabinove rozhodnutie koncom januára zrušila a Paludovi odvolaním údajne vznikla škoda 32.000 eur. Jej náhradu podľa svojich slov nebude žiadať od rezortu spravodlivosti.

"Budem chcieť tie peniaze od Harabina a počkám si chvíľku, až budú priaznivé okolnosti a bude sa posudzovať právo a zákon aj vo vzťahu k Harabinovi objektívne," povedal Paluda. Mal tým na mysli zvolenie nového generálneho prokurátora, ktorým nebude Dobroslav Trnka. Po tom ako povedal, podá na Harabina ďalšie trestné oznámenie. Už v minulosti ich podal niekoľko, všetky však boli zamietnuté.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zrušila rozhodnutie Harabina o odvolaní Paludu, poslal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie Najvyšší súd SR. Podľa neho mal neznámy páchateľ zneužiť svoje právomoci.

Ministerstvo zase tvrdí, že o opravnom prostriedku Paludu voči odvolaniu nebolo tri roky rozhodnuté a Žitňanská konala oprávnene. Z jej rozhodnutia však vyplýva, že za opravný prostriedok považovala Žitňanská zápisnicu z osvedčenia o odovzdaní Harabinovho rozhodnutia Paludovi. Sudca v nej potvrdil, že rozhodnutie prevzal a uviedol, že voči nemu podáva opravný prostriedok, "pretože ho považuje za vydaný v rozpore so zákonom a Ústavou SR". "To hádam stačí. To, že som tam nenapísal, že podávam rozklad, to nie je rozhodujúce," povedal Paluda.

SkryťVypnúť reklamu

"Žitňanská hrubo zavádza, ak tvrdí, že Paluda sa voči rozhodnutiu vtedajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina riadne odvolal. Paluda iba do zápisnice o prevzatí odvolania na zastupiteľskom úrade v Haagu uviedol, že sa odvoláva," povedal TASR hovorca Najvyššieho súdu SR Michal Jurči. Podľa neho mal Paluda svoje odvolanie adresovať orgánu, ktorý rozhodnutie vydal. "To je to isté, ako keby sa občan, ktorý si prevezme rozsudok súdu z rúk poštárky, jej na mieste povedal, že sa voči nemu aj odvoláva. Takýto postup na odvolanie nie je zo zákona možný," dodal Jurči.

Žitňanská Paludove vyjadrenie v zápisnici akceptovala a rozhodla. Pôvodné Harabinove rozhodnutie zrušila s odôvodnením, že bývalý minister neprerokoval Paludove odvolanie s vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Peter Paluda je známym kritikom predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Podal na neho už niekoľko trestných oznámení, Harabin ho za to navrhol disciplinárne stíhať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 603
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 985
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 218
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 111
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 969
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 461
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA 4
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 3
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Tomáš Rigo.

Záujem o neho mal klub z Premier League.


Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu