Špeciálne vytlačené pozvánky, ktoré spolužiaci dostávajú poštou. Výzdoba miestnosti v štýle Hannah Montana, Harryho Pottera, Pokemona či Scooby Doo. Množstvo farebných balónov. Súkromné vystúpenie kúzelníka alebo klauna, hry pod vedením animátorky. Torta za dvesto eur so špeciálnymi 3D figúrkami - aj takto môžu vyzerať narodeniny oslávenca, ktorý sa práve dožil nejakého významného životného jubilea – piatich či nebodaj jedenástich rokov.
„Narodeninové párty sme začali robiť, keď mal syn asi šesť rokov. Bol na narodeninách svojej kamarátky v McDonalds a v ich triede sa z toho stal hit. Má veľa kamarátov, ktorí by sa k nám do dvojizbového bytu nepomestili, aj to bol jeden z dôvodov, pre ktorý sme sa rozhodli urobiť oslavu mimo domu. Nakoniec sa to ukázalo ako celkom výhodné. Cena bola nižšia, ako sme mysleli, aj ako by stál nákup v obchode, keby syn oslavoval doma. A po skončení netreba upratovať,“ zdôvodňuje svoju motiváciu Zuzana Kollárová, ktorá má dnes už deväťročného Jakuba.
Pre niekoho môže byť výhodou je aj to, že kým sa deťom na podobnej párty venuje animátorka, rodičia si môžu ísť čokoľvek vybaviť.
Premyslené stratégie
Veľké firmy si z organizovania detských osláv robia výborný marketing pre svoj biznis, ich stratégie bývajú premyslené.
„Deti prevedú aj po kuchyni McDonalds a na chvíľu zavrú medzi hamburgery do chladničky, čo je pre ne veľké vzrušenie. Na záver dostane oslávenec darček, naposledy to bol ruksak do školy,“ pokračuje Kollárová. Raz za čas podľa nej neuškodí ani fastfood: „Na takejto párty sa deti aspoň učia správať sa v spoločnosti, pri stole,“ mieni.
Na dieťa si firma niekedy spomenie aj po roku na jeho narodeniny, čím v ňom vyvolá pocit výnimočnosti. A kto by si potom nedal celkom výnimočný big mac?
Objednávanie detských osláv v takom veľkom obchode, ako napríklad Kika, býva zasa celkom zmechanizované, ako na bežiacom páse. „Pošli sms v tvare/dátum oslavy/meno oslávenca/hodina/počet detí.“
Doma, ale aj vonku
Štyridsiatničke Eve sa však oslavy v neútulnom „mekáči“ pri nejakej diaľnici nepáčia. Akcia v štýlovejších priestoroch je zas finančne náročnejšia.
„Detské párty sú pre normálnych rodičov dosť drahé,“ pripomína. Svojej šesťročnej dcére a jej spolužiakom preto pripravila diskotéku doma. „Mali sme blikavé svetlo aj zvukové efekty. Deti chceli mať atmosféru,“ opisuje nedávne narodeniny.
Čo sa týka menu, na detských oslavách musí byť povinne pizza, torta a čipsy. Na záver sa aj pri domácich oslavách spravidla rozdávajú pozvaným deťom darčeky.
Baby párty sa stali už aj predmetom podnikania v malom. „Rada organizujem všelijaké večierky pre priateľov a známych. Keďže mám sama malé dieťa, prirodzene som začala organizovať aj detské oslavy pre rodinu a priateľov. Neskôr ma začali oslovovať aj s profesionálnou organizáciou,“ hovorí Katarína Prevendarčíková o tom, ako sa dostala k firme na detskú radosť.
Podľa nej je organizácia oslavy mimo vlastného obydlia síce pre rodičov väčšou finančnou investíciou, ale na druhej strane sa nemusia báť, že sa v byte niečo poškodí, a hlavne si nič nemusia pripravovať.
„Veľakrát je to aj vec kolektívu. Napríklad ak v triede jeden zo spolužiakov pozve ostatných na takýto typ oslavy, aj ďalšie deti chcú mať oslavu ako on,“ dodáva.
"Pre mňa je dobrá oslava vtedy, ak sa deťom nechce odísť a stále sa chcú hrať ďalšie hry."
Katarína Prevendarčíková, organizátorka detských osláv
Len pre solventných?
Pri organizácii každej oslavy sa snaží prispôsobiť kolektívu detí, pripravený program často pozmení tak, aby nič nebolo násilné. „Pre mňa je dobrá oslava vtedy, ak sa deťom nechce odísť a stále sa chcú hrať ďalšie hry.“
Podľa nej sa rodičia musia naučiť viac dôverovať profesionálom, napríklad pri výbere vhodného priestoru, harmonogramu oslavy a podobne. Rodičia chcú veľakrát riešiť tieto veci sami a nie vždy je to v prospech celého priebehu oslavy,“ myslí si Prevendarčíková.
„Deti majú rady hry a súťaže. Skákanie vo vreci alebo robenie múmie, hra na sochy a odoberanie stoličiek pri tanci patria medzi najobľúbenejšie. Na oslave nemôže, samozrejme, chýbať maľovanie na tvár či detské tetovanie, deti odchádzajú spokojné s rukami skrášlenými vílami a drakmi,“ hovorí.
Slávka Volentičová zo spoločnosti Kapybara, ktorá detské oslavy robí už viac rokov, vyvracia fámu, že ich klientmi sú len ľudia zo strednej solventnejšej vrstvy. „Aj pre rodičov s obmedzenejším rozpočtom vieme prispôsobiť ponuku,“ hovorí.
Kreatívny rozmer
Hoci poväčšine ide o honosné oslavy detského konzumu a predvádzanie sa pred spolužiakmi, sú aj rodičia, ktorí objedajú na oslavu len zdravé jedlá zo zeleniny a darčeky posielajú do detských domovov.
Oslavy skutočne nemusia byť len o rozbaľovaní drahých darov, zvyknú sa na nich robiť aj kreatívne dielničky. „Deti vyrábajú ozdobné škatuľky, robili sme masky na tvár, svietniky,“ vymenúva Volentičová.
Nezriedka pre oslávenca ponúknu nejaké divadelné predstavenie, dokonca vystúpenie skupiny historického šermu v dobových kostýmoch. „Deti môžu chytiť do ruky ťažký meč alebo vyskúšať brnenie a helmu.“
Pre deti sú oslavy hlavne stretnutím s kamarátmi, kde sa môžu vyblázniť, vyšermovať sa balónovými mečmi. „Sú to ich oslavy a aj si ich užívajú!“ vraví Volentičová.
Prosto žúrka ako sa patrí - ak si teda na ňu nepozvete nejakého chlapca – postrach.

Beata
Balogová
