BRATISLAVA. Slovenskí azyloví úradníci neuverili Čečenovi Alimu Ibragimovi ani mimovládkam, ktoré sa ho zastali. Migračný úrad pred dvomi týždňami jeho azylové konanie zastavil. Čečen má dvadsať dní na odvolanie.
Slovensko zamietlo Ibragimovi už druhú žiadosť. Úrad tvrdí, že sa len snaží vyhnúť súdu v Rusku, kde ho obvinili z banditizmu a z útoku na policajtov v Groznom.
Rozhodujúce boli záruky ruskej prokuratúry, vraj sa nemusí obávať mučenia a „vie mu zabezpečiť prijateľné podmienky“ vo väznici.
„Priala by som tie prijateľné podmienky všetkým, ktorí s touto citáciou súhlasili. Na zmenu názoru by im stačila menej ako hodina,“ tvrdí ľudskoprávna aktivistka Hana Demeterová z českej organizácie Pomoc jednému človeku.
Spolu s nemeckým azylantom Imranom Ežievom dosiahli, že Európsky súd pre ľudské práva vydal predbežné opatrenie, ktorým Slovensku zakázal Ibragima vydať.
Demeterová aj ďalší zahraniční aktivisti vrátane bývalého českého ministra pre ľudské práva Michaela Kocába sú rozčarovaní tým, že na Slovensku nezavážili nové svedectvá o hrozbe mučenia v Rusku. Tieto dôkazy pritom stačili Štrasburgu na predbežné opatrenie.
Aktivisti argumentujú aj vyhlásením Európskeho parlamentu, že „množstvo procesov a súdnych konaní z posledných rokov vyvolalo pochybnosti ohľadom nezávislosti a nestrannosti súdnych inštitúcií Ruskej federácie“.
Demeterová hovorí, že už aj v Česku úradníci potvrdili, že Kaukazania sú v Rusku prenasledovaní a šikanovaní.
Vo vydávacej väzbe na Slovensku je už takmer päť rokov aj ďalší čečenský bojovník Anzor Čentiev. Aj jeho azylové konanie sa skončí zrejme rovnako.
Takýto postup migračných úradníkov naznačoval už minister vnútra Daniel Lipšic z KDH, ktorý vraj nedovolí zneužívanie azylového konania.
Aktivisti sa preto spoliehajú najmä na Štrasburg. Čečenov tam budú zastupovať aj Oľga Ceitlina z organizácie Memorial a predseda Európskej asociácie ľudskoprávnych advokátov Bill Bowring, ktorí majú za sebou viacero úspešne skončených „čečenských“ prípadov.

Beata
Balogová
