Ako sa cíti Obyčajný človek, keď na jeho hlase visí vláda?
„Nie je čo závidieť. Mne sa to stalo druhýkrát, podobná situácia bola krátko po voľbách. Interne ju volám záchrana klubu SaS po prvýkrát. Išlo o schvaľovanie programového vyhlásenia vlády, keď sme chceli presadiť niektoré z našich riešení. Teraz to bolo v podstate to isté. Počkala nás situácia z leta, ktorá nebola doriešená.“
Minulý týždeň ste v parlamente odpadli, bolo to v dôsledku napätia v koalícii?
„Nebolo to nič dramatické, nevoľnosť trvala asi pätnásť sekúnd. Podpísal sa pod ňu aj tlak. Lekárske vyšetrenie určilo štyri dôvody: dehydratáciu, stres, veľký tlak a tiež fakt, že som nemal čas vyriešiť stomatologický problém.“
Čo bolo horšie, prípadná zrada Igora Matoviča, ktorý vás dostal do parlamentu, alebo pocit, že ohrozíte vládu?
„Bol tu ešte jeden faktor. Leto skončilo dohodou s poslancami za SaS, že v prípade vystúpenia z klubu skladáme mandát. Bolo to zložité. Aj preto som neurobil rozhodnutie hneď, ako kolegovia z SaS, keď Igora vylúčili počas schôdze. Pripadalo mi to unáhlené. Zvažovali len očistenie klubu a svojej strany, ale nie to, že pripravia koalíciu o jeden hlas. Postavili nás pred hotovú vec a odrazu sme sa my mali rozhodnúť zodpovedne. Verím, že ťažko vydolovaný kompromis zabezpečí, aby sa takéto čosi o pol roka nezopakovalo. Igora sme nezradili, vládu neohrozili.“
Konal Richard Sulík nezodpovedne, keď vylúčil Matoviča?
„Bolo to skratové a v hneve. My sme tak nereagovali a Richard sa neskôr tiež správal racionálne.“
Čo vás naozaj presvedčilo zostať v klube?
„Boli rôzne scenáre, čo sa môže stať, keď koalícia stratí väčšinu. Premiérka nám plne dôverovala s tým, že akceptuje akékoľvek naše rozhodnutie. Na druhej strane, bolo tu vyjadrenie z leta, že nechce predsedať menšinovej vláde. Chceli sme tiež ukončiť divadlo. Šesť dní sme sa zaoberali straníckymi a mocenskými debatami, čo otravovalo spoločnosť aj mňa. Hľadali sme riešenie, ako z toho von.“
Ako vyzeralo rokovanie s SaS?
„Igor tam bol len na posledných päť minút. Ja som chcel, aby tam nebol ani Richard. Iba my traja a poslanci SaS. Richard nakoniec klub viedol. Opäť hlasovali o našom zotrvaní v klube, tentoraz tajne. Hlasovanie dopadlo rovnako ako verejné, všetci boli za naše zotrvanie.“
Na čom sa môže koalícia opäť zaseknúť na marcovej schôdzi?
„Jedno veľké politikum je zákon o štátnom občianstve. Vládny návrh má byť predložený 1. marca. Uvidíme, kde nastane posun. Igora pozvala premiérka do pracovnej komisie.“
Hovoríte, že ste liberál, prečo je pre vás problém, aby mali Maďari dvojaké občianstvo?
„Je v poriadku, aby ho mali v prípade, ak majú reálnu väzbu k inej krajine. Ale pri maďarskom zákone je reálna hrozba, že Viktor Orbán chce získať občanov iného štátu.“
Požiadavkou Obyčajných ľudí bolo zverejnenie straníckych nominácií. Kedy to SaS urobí?
„Viem, že SaS má zoznam hotový. V decembri sme ho chceli dať občanom a voličom pravice ako vianočný darček, čo sa nestalo.“
Prečo?
„Možno preto, že to žiada Igor. Podobný argument sme zažili vo štvrtok: keď to odo mňa chcete všetci, neodstúpim. Odídem, až keď to nebude chcieť nikto.“
Máte na mysli štátneho tajomníka Martina Chrena z SaS. Je v poriadku, ako sa zachoval?
„Netrúfam si hodnotiť Chrena. S Maťom sa poznám od volieb. Mal som ho za veľmi šikovného človeka, z hlavy vie veci, ktoré väčšina ľudí hľadá tri minúty v googli. Ale audit jeho minulosti ukázal značné pochybenia.“
Keď má každý poslanec dvadsať straníckych nominantov, vy ich máte kde?
„V prvom rade, Igor hovoril o priemere na poslanca. Ja ich mám nula. Nepatrím do straníckej štruktúry, tak som s tým nebol konfrontovaný. Krátko po voľbách mi začali chodiť životopisy, na ktoré som odpovedal, že nie som personálna agentúra.“
A kde sú potom nominácie, o ktorých rozpráva Matovič?
„V klube SaS je viacero takých, ktorí nemajú nikoho. Preto sa cítili urazení Igorovým vyhlásením. Viem si predstaviť, prečo. Tiež som naštval viacero známych, keď som ich posielal na konkurz a nevybavil miesto. So štátnou správou som ako podnikateľ nemal skúsenosti, preto ma prekvapil taký záujem
o miesta.“
A čo ste známym radili? Ako môžu uspieť v konkurencii s Vojtechom Poliačikom na miesto šéfa pozemkového úradu?
„Vojtech Poliačik je ten otec poslanca SaS Martina Poliačika? Považujem za strašnú vec, čo sa stalo. Mne je to ľúto. Martin Poliačik je veľmi rovný chlapec. Je jeden z transparentných politikov, skôr má agendu zverejniť aj to, kde nakúpil mliečka do kávy. Nezaslúži si, že sa stal symbol straníckych nominácií.“
Kto sú teda poslanci, ktorí vybavujú miesta?
„Ja nevidím do straníckych vecí, nie som súčasťou strany SaS, takže neviem.“
Prečo sa neobsadzujú miesta cez konkurzy?
„To je otázka, ktorú sa pýtame aj my. Preto nás vyhodnotili ako systémovú chybu. Stranícke nominácie fungujú a nie je vôľa ich zmeniť. Medzikrok je zverejniť straníckych nominantov. Štátna správa nikdy nemôže byť celkom apolitická, ale je dobré si to priznať. Nech verejnosť a odborníci posúdia, či sú vo funkciách správni ľudia.“
Idete zakladať stranu Obyčajných ľudí. Ako si ju predstavujete?
„Nezávislé iniciatívy už vznikajú. Je možné, že ich budeme integrovať. Nechcem im robiť reklamu ani prezrádzať naše know-how.“
Nie je to celé politologický nezmysel?
„Môže to byť riešenie ad hoc na voľby 2014, ale aj systémové. Partokracia na Slovensku presahuje už rozumnú mieru, niekedy siaha ľuďom až domov do chladničiek. Na druhej strane, keď niekto chce postaviť nezávislú iniciatívu, je smiešny. Najväčší kritici hovoria, že s takýmto zoskupením sa nedá ani podpísať koaličná zmluva. Neviem, či je to ambícia. Nezávislí môžu byť jazýčkom na váhach v parlamente, ktorý bude vláda potrebovať na presadzovanie rozumných riešení.“
Ako budete vyberať ľudí na kandidátku?
„Strana na Slovensku potrebuje pri vzniku desaťtisíc podpisov. Nezávislý kandidát by napríklad priniesol päťtisíc. Keďže na kandidačnej listine bude len 150 miest, výber bude prísnejší. Mechanizmus zatiaľ neprezradím, môže byť podpisový, prípadne iný. Bude však odrážať verejnú mienku.“
To znamená, že keď populárna Nora Mojsejová nazbiera stotisíc podpisov od priaznivcov, vezmete ju?
„Donedávna som ani nevedel, kto je Mojsejová. Až kým nezačali vychádzať rebríčky celebrít. Ale každá krajina má takú politickú reprezentáciu a vládu, akú si zaslúži. Ak máme vyjsť v ústrety myšlienke nezávislých, má to v sebe svoje riziká. Bude sa treba presne zamyslieť nad pravidlami, kto sa bude môcť zúčastniť volebného boja.“
S kým by ste nikdy nešli do vlády?
„Určite nie s partiou okolo Smeru a s SNS.“
Ste v parlamente nováčikom. Čo vás prekvapilo?
„Ako ťažko sa rodí dohoda, pričom nejde o vecné riešenia, ale kto si za ne pripíše body. Či to presadilo SaS, KDH, Most alebo SDKÚ. Prišiel som z biznisu, kde všetko musí byť efektívne, inak na trhu neuspeje. V pondelok je ideový zámer, v utorok realizačný plán a v stredu hotové. V politike je to iné.“

Beata
Balogová
