BRATISLAVA. Koalícia bude o podpore konkrétnych zákonov pravdepodobne ad hoc rokovať s Obyčajnými ľuďmi, ktorí sa snažia zvýšiť svoju cenu pri podpore vládnych návrhov.
V reakcii na vyjadrenie lídra Obyčajných ľudí (OĽ) Igora Matoviča, podľa ktorého budú pri rozhodovaní o postoji k avizovanému návrhu Smeru zákonom zakázať privatizáciu teplární najprv počúvať argumenty oboch strán vrátane Smeru, to pre TASR povedal politológ Grigorij Mesežnikov.
"Zatiaľ sa pomery vo vládnej koalícii zásadne nemenia. Oni (Obyčajní ľudia, pozn. TASR) sľúbili, že ostávajú vo vládnej koalícii, strana ešte nevznikla, takže teraz prichádza do úvahy ad hoc vyjednávanie," poznamenal Mesežnikov, podľa ktorého nie je rozširovanie koaličnej zmluvy na programe dňa.
Hoci Matovičovo vyjadrenie nevylučuje možnosť podpory konkrétneho návrhu Smeru, Mesežnikov neočakáva, že by sa spoločné hlasovania Obyčajných ľudí so Smerom stali pravidlom.
"Zatiaľ OĽ, okrem Matoviča v prípade jedného hlasovania, nehlasovali spolu opozíciou, toto ustanovenie koaličnej zmluvy stále platí, ani Matovič ho nespochybňuje," pripomenul politológ.
Nemôžu sa otočiť voličom chrbtom
"Akonáhle naznačia, že budú podporovať návrhy Smeru, tým pádom de facto končia ako súčasť koaličného zoskupenia," upozornil Mesežnikov. Tým by sa však OĽ podľa neho postavili chrbtom k svojim voličom.
"Vyprofilovali sa na antificovských postojoch. Ak by hlasovali za Ficove zákony, podľa mňa by rýchlo skončili," povedal politológ, podľa ktorého sa Matovičove postoje vo všeobecnosti dajú ťažko predvídať.
Podľa politológa Juraja Marušiaka však tlak OĽ zrejme smerujú práve k rozšíreniu koaličnej zmluvy.
"Cieľ je pravdepodobne rozšíriť koaličnú zmluvu o OĽ a pripravovať pôdu pre novú stranu," komentoval najnovšie vyjadrenie Matoviča, ktorým nevylúčil ani možnosť podporiť návrh zákona z dielne Smeru.
"Vláda musí počítať s tým, že bude musieť vo viacerých zásadnejších otázkach permanentne rokovať, aby si udržala väčšinu," dodal Marušiak.