BRATISLAVA. Vypracovanie koncepcie štátnej politiky SR vo vzťahu k slovenskému zahraničiu a na ňu nadväzujúce zmeny v štátnej starostlivosti sú niektoré z priorít nového predsedu Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milana Vetráka.
Ako priblížil pred novinármi, v podstate by malo ísť o vymedzenie pravidiel v rámci slovensko-slovenských vzťahov. Teda, čo očakáva SR od svojej pomoci krajanom formou dotácií, ale aby na druhej strane boli zrozumiteľné ich záujmy.
"Štátna politika by mala mať za cieľ to, aby dochádzalo k revitalizácii života našich krajanov v zahraničí, a nie k ich asimilácii tak, ako to vidíme za posledné obdobie. Myslím si, že v tomto bývalé vedenie úradu spravilo veľmi málo," objasnil.
Vetrák je presvedčený o tom, že koncepcia štátnej starostlivosti má okrem strednodobých priorít zahŕňať aj krátkodobé a dlhodobé priority. Ako dodal, v súčasnosti tak tomu nie je, pričom obsahuje aj nereálne stanovené úlohy. "To by sa v budúcnosti už ÚSŽZ nemalo stať," podčiarkol.
Zmeny čakajú i samotný úrad. Vetrák avizuje zvýšenie jeho efektivity, reorganizáciu a stabilizáciu. Taktiež by rád aktívnejšie spolupracoval s podobnými úradmi, ktoré sú v členských krajinách Únie. Viac chce využiť aj ekonomický, kultúrny či diplomatický potenciál krajanov.
Predseda ÚSŽZ chce za svoje päťročné funkčné obdobie novelizovať zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Vysvetľuje to napríklad stratou aktuálnosti pojmu Slováka žijúceho v zahraničí. Ten je totiž viazaný na trvalý pobyt, ktorý nesmie mať na území SR.
"Máme množstvo Slovákov, ktorí dlhodobo žijú a pracujú v inom štáte Únie, ale z rôznych dôvodov majú trvalý pobyt na Slovensku," ozrejmil.
Vetrák sa svojej funkcie ujal 10. februára po tom, ako ho do nej vymenovala vláda SR. Zvíťazil vo verejnom výberovom konaní a nahradil tak svoju predchodkyňu Vilmu Prívarovú, ktorej skončilo funkčné obdobie.